איטליה: נעלי היוקרה יצילו את הקולוסיאום

חברת הנעליים האיטלקית "טוד'ס" תממן את שיקום פלא העולם של רומא

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

רומא (רויטרס). יצרנית נעלי היוקרה "טוד'ס" תממן את שיקום הקולוסיאום ברומא במסע פרסומות חסות בסכום של 25 מיליון אירו - הסכום הגדול ביותר שנתרם להצלת אוצרותיה הארכיאולוגיים המתפוררים של איטליה.

"לא אתלה את נעלי טוד'ס על הקולוסיאום", אמר מנכ"ל החברה, דייגו דלה ואלה, כשנשאל במסיבת עיתונאים אם שלטי פרסומת ענקיים של המותג יופיעו על המבנה העתיק. בכירים בחברת הנעליים אמרו שהפרסומות יהיו בצורת שלטים קטנים שיוצבו לרגלי הקולוסיאום, בהם יצוין כי טוד'ס מממנת את השיקום. החברה גם תצלם את תהליך השיקום ותשתמש בסרט לפרסום מוצריה.

הקולוסיאום, האמפיתיאטרון הרומי שנבנה בשנת 80 לספירה ובו נערכו מופעים עקובים מדם, כגון קרבות גלדיאטורים, קרבות בין בני אדם לחיות והצגות של קרבות ימיים, הוא אחד המבנים המפורסמים ביותר בעולם ומבקרים בו כשישה מיליון תיירים מדי שנה.

ואולם, בדומה לאתרים ארכיאולוגיים מפורסמים אחרים באיטליה, בשנים האחרונות הוא סובל מהזנחה רבה בשל מחסור בכספים, הפוגע בתחזוקה השוטפת. כתוצאה מכך החליטה הממשלה האיטלקית, הסובלת מגירעונות רבים, לפנות למגזר הפרטי.

"רצינו לעשות מחווה שאומרת ?אם הקולוסיאום זקוק לשיקום, אנחנו כאן'", אמר דלה ואלה, "חברה איטלקית שהתמזל מזלה והיא מצליחה ומייצגת את ?Made in Italy', החליטה לומר תודה למדינה". הצורך לשקם את המבנה הוכח במאי אשתקד, כשגושי טיח נפלו דרך הרשת המגינה על העוברים והשבים ליד המבנה העצום.

האדריכל המפקח על עבודות השיקום, פיירו מאוגרוסי, אמר שכחצי מיליון אירו מכספי הציבור האיטלקי מועברים לתחזוק הקולוסיאום מדי שנה - כעשירית מהסכום שנחוץ למבנה.

מתן חסות ליצירות אמנות נחשב לתועבה באיטליה, בעיקר כשהשמאל היה בשלטון. אך המשבר הכלכלי גרם לממשלה הנוכחית לחזר על פתחי המגזר הפרטי ולבקש תרומות.

בשנה שעברה פרסמה הממשלה מכרז לחברות פרטיות להענקת חסות לפרויקט הקולוסיאום, וקיוותה להשתמש בו כדוגמה לשיקום מונומנטים לאומיים אחרים. ואולם, המכרז בוטל משום שההצעות שהוגשו היו נמוכות מדי. עקב כך, החליטו בכירים ברומא לשאת ולתת ישירות עם כמה חברות שהביעו עניין במתן החסות, וטוד'ס, המייצרת נעליים ותיקים יוקרתיים, ניצחה.

דלה ואלה אמר שהוא מקווה כי חברות פרטיות נוספות יציעו לסייע במימון תחזוקתם של אוצרות לאומיים אחרים כגון חורבות פומפיי, שסבלו בחודשים האחרונים מקריסת מבנים אחדים.

עבודות השיקום צפויות להתחיל במארס, אך הקולוסיאום יישאר פתוח לקהל במשך כל תקופת השיפוצים, המתוכננת להימשך כשנתיים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ