האזנות הסתר בצהובון מטלטלות את ממשלת בריטניה

אחד האנשים הקרובים ביותר לדיוויד קמרון התפטר מתפקידו. פרשנים: עזיבתו לא תמנע שערורייה ועלולה לסבך את רה"מ

גרדיאן
פטריק, ינטור, ניק דייוויס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
פטריק, ינטור, ניק דייוויס

אנדי קולסון, אחד מדמויות המפתח בסביבתו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, התפטר שלשום מתפקיד יועץ התקשורת בדאונינג 10. קולסון מתמודד עם האשמות כי היה מעורב בהאזנות סתר בלתי חוקיות לידוענים ובני משפחת המלוכה בתקופה שבה היה עורך הצהובון "ניוז אוף דה וורלד", ולדבריו המשך העיסוק בפרשה אינו מאפשר לו להמשיך במילוי תפקידו.

"כשהדובר זקוק לדובר, זה הזמן לפרוש", אמר קולסון בהודעה רשמית. מלשכת ראש הממשלה נמסר שפרישתו של קולסון לא נעשתה בשל חשיפת ראיה מרשיעה שתוכיח כי קולסון היה מודע להאזנות מצד כתביו. מקורבים לו אמרו כי זרם ההאשמות והחשש מפני תביעה אזרחית וחקירות משטרה היוו נטל כבד על קולסון ומשפחתו.

קולסון, שיעזוב את תפקידו בלשכת ראש הממשלה בעוד שבועיים, אמר כי "לרוע המזל, הכיסוי המתמשך של אירועים הקשורים לתפקידי הקודם מקשה עלי להתמקד ב-110% בתפקידי הנוכחי. אני עומד מאחורי דבריי ואוכיח את חפותי, אבל הגיע הזמן לעזוב". למרות דבקותו בעמדותיו, בתקשורת הבריטית העריכו אתמול שאחד העדים המרכזיים בפרשה יחשוף בקרוב ראיות לכך שקולסון ידע על האזנות הסתר.

קולסון נחשב לאחד מהאנשים הקרובים ביותר לקמרון. פרישתו תחליש את ראש הממשלה ואת שר האוצר שלו ג'ורג' אוסבורן, שמינה את קולסון ליועץ התקשורת של המפלגה השמרנית כאשר ההאשמות נגדו כבר היו ידועות. אוסבורן הגן עליו בפומבי ובאופן פרטי. לדבריו, קולסון הוא "משרת ציבור מוכשר ביותר, מסור ופטריוט".

קמרון הביע צער על פרישתו של קולסון, ואמר כי הוא "נענש פעמיים על אותה העבירה. מדובר בעבר. אני שופט אותו על בסיס העבודה שהוא עשה למעני, למען הממשלה ןלמען המדינה. הוא ניהל את לשכת הקשר לעיתונות בדאונינג 10 בצורה מקצועית ויעילה".

קולסון התפטר מתפקידו כעורך ניוז אוף דה וורלד כבר בתחילת שנת 2007, ביום שבו העורך קלייב גודמן והחוקר הפרטי גלן מאלקייר נידונו לעונשי מאסר בגין האזנות סתר לטלפונים של עובדים במעונות משפחת המלוכה. הוא טען שהאחראי להאזנה היה עיתונאי פורע חוק. קולסון מונה לתפקיד יועץ התקשורת של קמרון באפריל באותה השנה, וחקירה משטרתית שנערכה בעניינו לא הובילה לחשדות נוספים - עד החודשים האחרונים.

יועצים בסביבתו של ראש הממשלה קמרון הזהירו אותו כי להתפטרות של קולסון יהיו השלכות על הממשלה בחודשים הקרובים. פרשנים אמרו כי עזיבתו של יועץ התקשורת לא תמנע שערורייה ועשויה עדיין לסבך את קמרון, כמו גם את בעל השליטה בחברת התקשורת "ניוז קורפ" ואת משטרת לונדון. אליסטייר קמפבל, שהיה יועץ התקשורת של ראש הממשלה לשעבר טוני בלייר, אמר כי פרשת האזנות הסתר "תסריח יותר ויותר" ככל שהיא תימשך. קמפבל פקפק בהסברים שסיפק קולסון להתפטרותו, והוסיף כי "הפרשה אינה כה דומיננטית שקולסון אינו יכול למלא את תפקידו כהלכה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ