הירוקים פרשו מהממשלה והעמיק המשבר באירלנד

אובדן תמיכת הירוקים פירושה שלרה"מ קואן אין רוב בפרלמנט. אם יפסיד בהצבעת אי האמון יהיה חייב לפרוש ולהקדים הבחירות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מפלגת הירוקים פרשה היון (ראשון) מממשלת אירלנד, והגבירה בכך את הלחץ על ראש הממשלה בריאן קואן להתפטר מתפקידו ולהקדים את הבחירות שתוכננו להתקיים ב-11 במארס. מנהיג מפלגת הירוקים ג'ון גורמלי אמר כי מפלגתו, שחשיבותה מכרעת להמשך קיומה של הקואליציה של קואן, תצטרף מיד לשורות האופוזיציה בפרלמנט.

גורמלי הדגיש כי חברי סיעתו יתמכו בצעד האחרון והחיוני לצמצום הגירעון שיוגש לאישור הפרלמנט, ואז יצטרפו לאופוזיציה בדרישה להקדים את הבחירות לפברואר. "העם האירי רוצה לחוש ודאות פוליטית וכלכלית, ורוצה בחירות", אמר גורמלי, שמפלגתו הצטרפה לממשלה ב-2007.

הודעת מפלגת הירוקים פורסמה לאחר שקואן פרש אתמול מתפקידו כמנהיג מפלגת השלטון באירלנד, מפלגת פיאנה פייל, הצפויה לאבד מכוחה בבחירות הקרובות, אולם הודיע כי יישאר בתפקיד ראש הממשלה עד הבחירות.

פרישה של שרי מפלגת הירוקים מותירה את קואן עם שבעה שרים בלבד מתוך 15 השרים שכיהנו בה, המינימום הנדרש על פי חוקת אירלנד. זאת לאחר שבשבוע שעבר ניהל ניסיון כושל לבצע חילופי גברי בממשלה.

שתי מפלגות האופוזיציה העיקריות, פיין גאל והלייבור, איימו להגיש השבוע לפרלמנט הצעת אי אמון נגד קואן אלא אם כן יבטיח שהחוק, שנועד להסדיר את מימון התקציב, יאושר עד יום שישי. ואולם, היום הסכימו קואן וגורמלי כי הצעת החוק מורכבת כל כך שהיא דורשת זמן רב יותר לדיון ואישור.

אובדן התמיכה של שישה מחוקקים מהירוקים פירושו שלקואן אין רוב בפרלמנט. אם יפסיד בהצבעת אי האמון יהיה חייב לפרוש מיד ולהכריז על בחירות בתוך ארבעה שבועות. כל הצדדים הסכימו שלנוכח החלטת הירוקים, מועד הבחירות שעליו הכריז קואן בשבוע שעבר - 11 במארס - מבוטל. מומחים אמרו כי השבוע ייקבע תאריך חדש לבחירות, קרוב לוודאי במחצית השנייה של פברואר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ