שירות הביון הפרטי של סוכן הסי-איי-אי לשעבר

דואן קלרידג' מפעיל סוכנים בלב פקיסטאן ואפגניסטאן במטרה לקדם את סדר יומו השמרני

מארק מאזטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק מאזטי

ניו יורק טיימס

דואן קלרידג' עזב את הסי-איי-אי לפני יותר מעשרים שנה. ואולם עתה, הוא ממשיך לנהל רשת ריגול משפת בריכת השחייה בביתו שליד סן דייגו. קלרידג' שיגר בשנתיים האחרונות סוכנים להרי פקיסטאן ולמדבריות אפגניסטאן. הסי-איי-אי הפסיק לתמוך בו כספית במאי, ומאז הוא נעזר בתורמים השותפים להשקפותיו כדי לשלם לסוכניו שימשיכו לאסוף מידע על מורדים, מנהיגי טליבאן וסודות חוגי השלטון בקאבול.

קלרידג', בן 78, הורשע בעדות שקר לקונגרס בפרשת איראנגייט, שבמסגרתה מכרה ארה"ב נשק לאיראן בתיווך ישראלי תמורת שחרור בני ערובה אמריקאים. הוא מתואר בידי עמיתיו כאדם הפועל מתוך האמונה שוושינגטון שורצת ביורוקרטים ועורכי דין המונעים מכוחות צבא ארה"ב להילחם באויבי המדינה, וכי מנהיגי ארה"ב מסתמכים יתר על המידה על בעלי ברית הפכפכים. מהימים שניהל בשליחות הסי-איי-אי מלחמות סודיות באמריקה הלטינית ועד לשנות ה-90, שעה ששימש יועץ תוכנית להחדרת כוחות מיוחדים לשטח עיראק כדי להפיל את סדאם חוסיין, קלרידג' התמיד בעמדתו ההתקפית התומכת בהתערבות אמריקאית מעבר לים.

דו"חותיו - תערובת של עובדות, שמועות, ניתוחים ודיווחים לא מאומתים - נשלחים לגורמים בצבא ארה"ב, שעד לאביב האחרון החשיבו אותם מהימנים דיים כבסיס לתכנון תקיפות אוויריות נגד מורדים באפגניסטאן. הדו"חות של קלרידג' נשלחים גם לפרשני תקשורת שמרנים.

פעילותו של קלרידג' ממחישה כיצד אזרחים פרטיים יכולים לנצל את התוהו ובוהו באזורי לחימה ואת היריבויות בתוך הממשל האמריקאי כדי לקדם את סדר יומם. פעילותו אף העלתה את החשש כי הישענות על מידע מודיעיני ופעילות צבאית וחשאית שמספקים מקורות מחוץ לצבא עלולה לעמוד בניגוד למדיניות החוץ האמריקאית ולא לענות על דרישות חוקי המלחמה.

בפעילויותיו רקם קלרידג' תחבולות כדי לערער על אמינותו של אחמד וואלי קרזאי רב ההשפעה, הידוע כמי שעובד בשביל הסי-איי-אי זה זמן רב ותכנן לשלוח מרגלים נגד אחיו למחצה, נשיא אפגניסטאן חמיד קרזאי, בתקווה לאסוף ראיות לכך שהנשיא מכור להרואין. עם זאת, למרות מאמציו של קלרידג' לערער את מעמדה של המשפחה השלטת באפגניסטאן, מוכן ממשל אובמה לשתף פעולה עם הנשיא קרזאי ואחיו למחצה, החשוד בקשרים עם סוחרי סמים.

קשה להעריך את איכות הדיווחים המודיעיניים שהעביר קלרידג'. בדיקת המסמכים מראה כי חלקם מבוססים על שמועות ושיחות שהתנהלו בכפרים, ואילו אחרים כוללים פרטים על תוכניות של מורדים לתקוף חיילים אמריקאים, ועל פגישות של מנהיגי טליבאן בפקיסטאן. כשגורמים בצבא ובמודיעין לא הקשיבו לקלרידג', הוא מצא דרכים להעביר את המידע שביקש לבכירים בממשל אובמה, בהם דניס בלייר, לשעבר ראש המודיעין האמריקאי. כך עשה למשל כשהסוכנים שלו דיווחו ששלטונות פקיסטאן עצרו את מולה מוחמד עומאר, מנהיג הטליבאן באפגניסטאן, והחזיקו אותו במעצר בית. קלרידג' סבר אז כי שירות הביון הפקיסטאני מוליך שולל את האמריקאים: מחזיק את מולה עומאר במעצר, אולם ממשיך לתמוך בטליבאן באפגניסטאן.

קלרידג' סירב להתראיין לכתבה זו, אולם פרסם הודעה שבה השווה את פעילותו, שכונתה "ארגון ליקוי מאורות", לזו של "המשרד לשירותים אסטרטגיים (OSS)", ארגון הביון האמריקאי שקדם לסי-איי-אי ופעל בתקופת מלחמת העולם השנייה. בזיכרונותיו כתב כי מטרתו היא לספק מידע לצבא ארה"ב. לדברי מקורביו, ממשיך קלרידג' לחלום על פעילויות נגד נשיא אפגניסטאן ומקורביו ולהילחם באויבים המסכנים את ביטחונה של ארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ