הארץ
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
זוהר בלומנקרנץ
כתבי "", סוכנויות הידיעות, בהכנת הידיעה השתתפו

לפחות 35 בני אדם נהרגו ועשרות בני אדם נוספים נפצעו היום (שני) לאחר שמחבל מתאבד התפוצץ בטרמינל בנמל התעופה הבינלאומי דומדדובו במוסקווה, כך נמסר מסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס. מדובר בנמל התעופה העמוס ביותר מבין שלושת נמלי התעופה בבירת רוסיה.

עדי ראייה דיווחו על עשן שהיתמר סמוך למסועי המזוודות בטרמינל, ורבים ברחו אל יציאות החירום. גורמי ביטחון במוסקווה אישרו כי מדובר בפיגוע טרור. כוחות המשטרה מחפשים אחרי שלושה חשודים וכן החלו לסרוק את שני נמלי התעופה הנוספים באזור מוסקווה ואת תחנות הרכבת, בשל החשש מפיגועים נוספים.

51 בני אדם פונו עד כה לבתי החולים של מוסקווה, 35 מתוכם במצב קשה. הרופאים סיפרו על חלקי מתכת שנתקעו בגופם של הפצועים - מסמרים וברגים, שהיו ככל הנראה חלק מהמטען.

נשיא רוסיה דימיטרי מדוודב הורה על העלאת הכוננות בכל מרכזי התחבורה במדינה זמן קצר לאחר הפיגוע ואמר כי רוסיה "מתאבלת על ההרוגים, והיא תאתר ותעניש את מי שעומד מאחורי הפיצוץ בשדה התעופה".

סוכנות הידיעות הרוסית "ריא נובוסטי" מדווחת כי ההתראה על הפיגוע בשדה התעופה היתה כבר לפני שבוע, אך האבטחה במקום לא תוגברה. לפני הפיצוץ נחתו בשדה התעופה טיסות מאודסה, יוון, בריסל ולונדון.

תחנת רדיו רוסית העלתה לשידור אדם בשם ויקטור ששהה מחוץ לטרמינל בשעת הפיצוץ ותיאר את שראה. "היה פיצוץ, בום אדיר. ראיתי שוטר מלא ברסיסים, בחתיכות עור ומכוסה כולו בדם. הוא צעק 'שרדתי! שרדתי!'". נהג המונית לב גריגוריאן סיפר לעיתון הרוסי "קומרסאנט" שהוא היה באזור מקבלי הפנים בעת הפיגוע. "היה פיצוץ, צעקות, אנשים מתבוססים בדמם, התקרות הקלות עפו. אחרי רבע שעה חסמו את כל האזור".

ממשרד החוץ בירושלים נמסר כי מבדיקה ראשונית של שגרירות ישראל במוסקווה נמצא כי ככל הנראה לא היו נפגעים ישראלים בפיגוע. בזמן הפיגוע ולפניו לא היו נחיתות או המראות של טיסות לישראל. כמו כן, אנשי חברת אל על בשדה התעופה לא נפגעו.

בתוך כך, הטיסות מישראל למוסקווה הופסקו לזמן קצר עקב הפיגוע. טיסת ישראייר לבירה הרוסית היתה מתוכננת להמריא ב-19.15 הערב, אך חברת התעופה הישראלית עצרה את תהליך קליטת הנוסעים והעלייה למטוס בנמל התעופה בן גוריון. גם אל על ביטלה טיסה שהיתה אמורה להמריא ב-18.30 למוסקווה; 100 הנוסעים שנרשמו לטיסה יועברו לטיסה חלופית מחר בבוקר. דווח גם על שיבושים ב-4 טיסות ממוסקווה לתל אביב. מאוחר יותר בשעות הערב נמסר לרשות שדות התעופה כי נמל התעופה במוסקווה שב לפעילות מלאה.

במקביל, הרשויות בבריטניה מסרו כי שני מטוסי קרב מהצי המלכותי הוזנקו היום בכדי ללוות מטוס שהיה בדרכו מאבו דאבי לשדה התעופה הית'רו בלונדון, לאחר שזה סטה ממסלולו בעקבות איומים שהשמיע אחד הנוסעים על הטיסה. הטיסה נחתה לבסוף בשלום ומבלי שאיש נפגע, בשדה התעופה סטנסטד בפאתי לונדון. המשטרה מסרה כי גבר בריטי בן 37 נעצר עם נחיתת המטוס אך לא פרסמה את אופי האיומים שהשמיע ולא מסרה פרטים נוספים על המקרה.

הפיגוע היום הוא החמור ביותר ברוסיה מאז מתקפת הטרור בתחנות הרכבת התחתיתמ במוסקווה בסוף מארס 2010, בה נהרגו 38 בני אדם ו-65 נפצעו. מתקפת הטרור אז בוצעה בידי שתי מחבלות מתאבדות, חברות בארגון טרור צ'צ'ני שנטל אחריות לפיגועים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ