פרשנות: מוסקווה, בירת הטרור העולמי

ספק רב אם הפיגוע יפגע במעמדם של מדוודב ופוטין, שמצדם לא ינסו ככל הנראה לעצב מדיניות חדשה נגד הטרור

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

החשד המיידי לאחריות על התקפת הטרור נופל על טרוריסטים צ'צ'נים. למרות שלפי שעה אף ארגון לא נטל את האחריות למעשה, הרי שהחשד מבוסס על היסטוריית דמים ארוכה של פיגועי טרור ברחבי רוסיה ובמיוחד בבירה מוסקווה, שהאחראים עליהם היו חברים בקבוצות המורדים השונות הפועלות בצ'צ'ניה, נגד מה שהן מגדירות "כיבוש רוסי".

הקבוצות הצ'צ'ניות וגם ארגונים נוספים הפועלים באזורי הקווקז, מבינות את החשיבות העצומה שמייחסים מנהיגי רוסיה, הנשיא דמיטרי מדוודב וראש הממשלה ולדימיר פוטין, לדימוי שהם מנסים לבנות לרוסיה, כ"חברה בטוחה ויציבה" ועל כן הם עושים הכל כדי לערער את הדימוי הזה.

הרשימה של פיגועי הטרור בלב הבירה הרוסית היא ארוכה ורוויית דמים. בספטמבר 1999 נהרגו יותר מ-200 בני אדם מפיצוצים שאירעו בבנייני מגורים בבירה. רוסיה האשימה אז את המורדים הצ'צ'נים ואלה מצדם טענו, כי דווקא שירותי הביטחון הרוסיים הם שהטמינו את הפצצות כדי לחולל פרובוקציה שתאפשר להם לפעול ביתר שאת ובברוטליות בצ'צ'ניה.

באוקטובר 2002 השתלטו טרוריסטים צ'צ'נים על בניין התיאטרון במוסקווה ולקחו 700 בני אדם כבני ערובה. לאחר שלושה ימי מצור פרצו כוחות הביטחון לבניין, לא לפני שהזרימו לפתחי האוורור שלו גז שנועד להרוג את 41 הטרוריסטים, אך הרג גם 129 בני ערובה.

בפברואר 2004 נהרגו 39 בני אדם ויותר מ-100 נפצעו בפיגוע התאבדות בתחנת רכבת תחתית במוסקווה, ובמארס 2010 ספגה מוסקווה את אחת ממתקפות הטרור הקשות בתולדותיה, כאשר שתי מחבלות מתאבדות התפוצצו ברכבת התחתית והרגו 40 בני אדם.

בספטמבר 2004 נהרגו 331 בני ערובה, מחציתם ילדים, בפעולת חילוץ כושלת בבית הספר בעיר בסלאן שבקווקז.

מסיכום האירועים האלה עולה כי רוסיה אינה מצליחה להתמודד עם הטרור הצ'צ'ני, וזאת, משני טעמים. האחד הוא כי הדרג המדיני תמיד מורה לכוחות הביטחון לפתור את המצבים ללא משא ומתן ובכוח צבאי, גם אם המחיר כבד. הסיבה השנייה היא שמוסקווה משמשת אבן שואבת לטרוריסטים, והממשל הרוסי מתקשה למנוע את כניסתם של הטרוריסטים הנטמעים בה בקלות, בשל היותה עיר שבה מתגוררים בני לאומים שונים מכל מחוזות המדינה.

הפיגוע אמש הוא הראשון שבוצע בשדה התעופה הבינלאומי העמוס ביותר במדינה וזאת לאחר שהטרור, אם אכן מדובר בטרור צ'צ'ני, כבר פגע בתחנות רכבת, ברכבות, בבנייני מגורים, בבתי חולים, בבתי ספר ומוסדות תרבות כמו התיאטרון. יחד עם זאת, ספק רב אם הפיגוע יפגע במעמדם של מדוודב ופוטין, שמצדם לא ינסו ככל הנראה לעצב מדיניות חדשה נגד הטרור. בעצם, כמו באזורים רבים בעולם, נראה כי גם לרוסיה אין פתרון והטרור ימשיך להכות בה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ