מוסקווה: פיגוע בעידן הטוויטר

הקלות שבה נערך הפיגוע וחוסר המוכנות הטוטלית של השלטונות, יכולים אולי להדהים את הזרים, אולם הרוסים, שהשלטון הרגיל אותם לא לצפות ליותר מדי, נראה שכבר לא ניתן להפתיעם

מיכאל גורביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל גורביץ'

מוסקבה. מוסקווה חוזרת בדרך כלל בכבדות קיצונית לקצב החיים הרגיל לאחר 11 הימים של חופשת ראש השנה הרשמית. אתמול, בשעה 16:32, המציאות הכתה בפנינו מבלי לשאול לרצוננו. התברר שהנס לו מצפים הרוסים באופן מסורתי בליל השנה החדשה לא התרחש. הקלות שבה נערך הפיגוע וחוסר המוכנות הטוטלית של השלטונות, יכולים אולי להדהים את הזרים, אולם את הרוסים, שהשלטון הרגילם לא לצפות ליותר מדי, נראה שכבר לא ניתן להפתיע.

ערוצי הטלוויזיה, כהרגלם, החלו את השידור ממקום הפיגוע לאחר שעתיים. נהגי המוניות, כהרגלם, הציעו לנוסעים הסעה לעיר תמורת פי 20 מהמחיר הרגיל, ונציגי השלטון, כהרגלם, הבטיחו לחקור ולמצות את הדין עם האחראים למעשה.

עם זאת, נרשם שינוי מסוים במצב לעומת הפיגוע האחרון ברכבת התחתית שהתרחש בשנה שעברה. כיום ניתן כבר לסכם ולומר שהטלוויזיה ויתרה על תואר מקור המידע העיקרי, ושידרה את התמונות משדה התעופה כשהן מסומנות בסמלי האתרים YouTube ו-TwitVid.

טוויטר הפך לסוכנות הידיעות המרכזית של רוסיה, לא רק בדיווחים מאזור ההתרחשות, אלא גם במידע ממקורות רשמיים. למשל, את הידיעה על ביטול התשלום לנסיעה ברכבת משדה התעופה למוסקווה, ערוץ החדשות רוסיה 24 שידר באיחור של 40 דקות לעומת הטוויטים הראשונים. שגעון הטוויטר הגיע לשיאו כשהדיווחים ממנו הפכו לידיעה החדשותית המרכזית בטלוויזיה.

באופן מפתיע, על מוצאם של החשודים שעשויים לעמוד מאחורי הפיגוע מעדיפים שלא לדבר. מתייחסים רק לכך שהם היו שלושה במספר, ושהם חדרו לטרמינל שדה התעופה דרך כניסה לא מאובטחת של החניון.

ולבסוף, הנפגעים. מקורות רשמיים מודיעים על 35 הרוגים, בעוד שעדי הראייה בטוויטר מספרים בבטחה על 70 עד 90 הרוגים.

למי להאמין במצב הזה? אם לתחושות, הרי שכל תושב מוסקווה יאמר כי מספר הקורבנות האמיתי יכול להיות רב הרבה יותר, והמספרים הרשמיים עשויים להיות אקראיים למדי. ניתן לומר בבטחה שמחר יוכרז ברוסיה יום אבל. למזלנו, האבל לא יחסום את הטוויטר. בינתיים.

הכותב הוא סמנכ"ל קונצרן התקשורת הרוסי RBC

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ