דו"ח: מדינות המערב לא נוקשות מספיק כלפי משטרים רודניים

אתמול הוצאו להורג באיראן שני חברים באופוזיציה, שהואשמו במעורבות במהומות שלאחר הבחירות ב-2009

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בריסל (אי-פי). דמוקרטיות ברחבי העולם מתעלמות מהתעללויות ומדיכוי שמבצעים משטרים רודניים, ומעדיפות לשפר את היחסים איתם במקום לגנות את הפגיעות בזכויות האדם המתבצעות בהם או למנוע מהם סיוע, הודיע אתמול ארגון HRW) Human Rights Watch).

הארגון גינה בדו"ח השנתי שלו את מה שכינה "השימוש הגובר בצעדים רכים ללא ערבויות שיבטיחו שינויים" במשטרים אלה. "דיאלוג ושיתוף פעולה עם ממשלות רודניות משמשים לעתים אמתלה, ואין להם קשר לזכויות האדם", אמר מנכ"ל הארגון קנת רות'.

רות' מתח ביקורת על נשיא הנציבות האירופית, ז'וזה מנואל בארוזו, בשל פגישתו אתמול בבריסל עם נשיא אוזבקיסטאן, איסלאם קרימוב. לדבריו, קרימוב הוא רודן ומצב זכויות האדם באוזבקיסטאן ממשיך להיות גרוע ביותר, מאחר שהשלטון מתנכל ללא הרף לאופוזיציה ולתקשורת ורודף דתיים. "האיחוד האירופי הוא דוגמה לכישלון הזה, לנטייה הזו ללכת שולל אחר התואנות של ממשלות כאלה כדי להימנע מהפעלת לחצים ממשיים", הוסיף רות'.

"העליתי בשיחה עם קרימוב את כל הדאגות של אירופה, ובעיקר את נושא זכויות האדם והחירויות הבסיסיות", הגיב בארוזו על האשמותיו של רות'. "ואולם, אני מאמין שבאמצעות דיאלוג כזה ולא במדיניות ?הכיסא הריק' נוכל לקדם את המדיניות של האיחוד האירופי בצורה היעילה ביותר".

הדו"ח מותח בין השאר ביקורת על מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, משום שבפגישתו עם נשיא סין הו ג'ינטאו בשנה שעברה, לא גינה את מצב זכויות האדם בסין ואת מאסרו של מתנגד המשטר ליו שיאבו.

הדו"ח מתייחס גם לשימוש בעינויים שנעשה בארה"ב בחקירותיהם של חשודים בטרור בתקופת ממשל בוש, ומציין כי גם הנשיא אובמה אינו מגן על זכויות האדם.

רשימת המדינות הפוגעות ביותר בזכויות האדם כוללת את בלארוס, סין, קולומביה, קונגו, קובה, מצרים, אינדונזיה, איראן, מיאנמר, צפון קוריאה, פקיסטאן, סעודיה, תימן וזימבבואה. לדברי רות', ללא לחצים מבחוץ, יש סיכויים רבים שהרשימה תגדל.

הדו"ח מתעד גם פגיעה בזכויות האדם במדינות מערביות. כותבי הדו"ח מציינים את התגברות חוסר הסובלנות והאפליה נגד פועלים נודדים, מוסלמים, צוענים ואחרים באיחוד האירופי, וטוען שהמדינות החברות בו צריכות להוכיח מחויבות פוליטית גדולה יותר, כדי לוודא שכיבוד זכויות האדם בתוך הגוש יתאים לדיבורים על כיבודן במדינות אחרות.

בתוך כך, סוכנות הידיעות הרשמית של איראן הודיעה כי אתמול הוצאו להורג שני חברים בארגון אופוזיציוני, שלדבריה היו מעורבים במהומות שהתחוללו לאחר הבחירות לנשיאות של 2009. בהודעה נאמר כי ג'עפר קאזמי ומוחמד-עלי הג'אגאי צילמו את הפגנות האופוזיציה הענקיות שנערכו אחרי הבחירות והפיצו את התמונות. בידיעה הודגש שהשניים היו חברים ב"רשת פעילה" של המוג'אהידין חאלק, ופעלו לפי הוראות מנהיגם המתגורר באנגליה. הם נתלו לאחר שבית משפט לערעורים אישר את פסק דין המוות שנגזר עליהם.

מאז תחילת 2011, הוצאו להורג באיראן קרוב ל-70 בני אדם.

"הרס בתי בדווים בנגב - אפליה"

ארגון Human Rights Watch התייחס בדו"ח השנתי גם להריסת היישוב הבדווי הבלתי מוכר בנגב אל-עראקיב, שנהרס ב-2010 שש פעמים על ידי מינהל מקרקעי ישראל והמשטרה. ההריסה והפינוי נמשכו גם בחודש האחרון. בדו"ח נכתב כי "בדווים אזרחי ישראל סבלו מהריסה מפלה של בתי מגורים".

לפי הדו"ח, כתוצאה מהריסת בתים בכפר נותרו 300 בני אדם ללא קורת גג. תושבי הכפר, שאומרים כי הם חיים במקום מהתקופה העות'מאנית, ערערו על טענת המדינה, שלפיה הם מעולם לא החזיקו בבעלותם אדמות באזור. בסך הכל, כ-90 אלף בדווים חיים בכפרים בלתי מוכרים. הדו"ח מתייחס גם לעובדה שישראל מסרבת להכיר במעמדם החוקי של אלפי בתי מגורים בבעלות אזרחים ערבים ישראלים, ובכלל זה בתי הכפר דהאמש הסמוך ללוד, המונה 600 תושבים.

בדו"ח שפורסם בשנה שעברה יצא הארגון בקריאה פומבית לממשלת ישראל להקפיא לאלתר את הריסת בתיהם של בדווים ולשלם פיצויים לאלו שבתיהם כבר נהרסו. לדברי ג'ו סטורק, סגן מנהל חטיבת המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון, "להחריב כפר שלם מבלי למצות את כל האפשרויות האחרות זה מעשה שערורייתי".

ג'קי חורי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ