מזכ"ל האו"ם באן: "על המועצה לזכויות אדם בז'נווה להימנע מדעות קדומות"

מזכ"ל האו"ם נזף בחברי המועצה בז'נווה ותבע מהם להיות "הוגנים וחסרי פניות". המועצה גינתה פעמים רבות את ישראל על מדיניותה בשטחים

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הטיף מוסר לחברי המועצה לזכויות האדם בז'נווה ותבע מהם להיות "הוגנים, חסרי פניות ולהימנע מדעות קדומות". בנאום שנשא היום (שלישי) במושב מיוחד של המועצה לזכויות האדם, ביטא המזכ"ל למעשה את הביקורות הרווחות נגד המועצה זה שנים אחדות.

באן קי-מון טען כי המועצה "לא יכולה להיראות כמקום שמתנהל באופן חד-צדדי ובמשוא פנים או לפי אינטרסים מיוחדים. המועצה לא יכולה להיות זירה שמתייחסת לארצות מסוימות ומתעלמת מאחרות ולא ייתכן שאחדים מחברי המועצה יתעלמו מהפרות של זכויות האדם של גורמים מסוימים כדי לחמוק מחקירת עצמם". עוד אמר באן, "מסיבות אלה יצא למועצה לזכויות האדם שם רע כגוף שאין לתת בו אמון".

במועצה לזכויות האדם חברות 47 ארצות ובחמש שנות קיומה במסגרת הנוכחית (לפני כן פעלה תחת השם הוועדה לזכויות האדם) גינתה פעמים רבות את ישראל על מדיניותה בשטחים. "שאלו את עצמכם האם המועצה הגיבה על מקרים של אונס המוני, של הטרדות מיניות שבוצעו בלי שהאחראים נענשו?", אמר היום באן.

עוד אמר, "אנו חייבים להתנגד לרדיפות בני אדם בגלל העדפותיהם המיניות או בגין שייכותם המגדרית, בני אדם שנעצרים, מושלכים לכלא ומוצאים להורג רק משום שהם הומוסקסואלים או לסביות. אנשים אלה לא זוכים לתמיכה פוליטית אבל הם זכאים להגנה ולשמירה על זכויות האדם הבסיסיות שלהם".

המזכ"ל הזכיר לנציגי המועצה כי השבוע מציין האו"ם את יום השואה הבינלאומי, "הנושא עמו מסר רב עוצמה נגד כל סוג וביטוי של אי סובלנות". לדבריו, "אנו חייבים לזכור את לקח השואה גם בהקשר של התגברות אי סובלנות נגד אחינו ואחיותינו המוסלמים".

במקביל לנאומו של מזכ"ל האו"ם, פורסמה היום במרכז האו"ם הודעה מיוחדת מטעמה של שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס. השגרירה גינתה באופן תקיף התבטאותו של נציג האו"ם המיוחד לענייני זכויות האדם ריצ'ארד פאלק. בנאום שנשא ב-11 בינואר אמר פאלק כי התקפת הטרור ב-11 בספטמבר אורגנה על ידי הממשל האמריקאי. סוזן רייס אמרה כי התבטאותו של פאלק "כה בלתי נסלחת" שמן הראוי שיסיים את תפקידו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ