ישראל לא הוזכרה בנאום מצב האומה של ברק אובמה

נשיא ארה"ב התייחס בנאומו המסורתי בעיקר לענייני פנים ובחר שלא לדבר כלל על המו"מ המדיני במזרח התיכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נשא לפנות בוקר (רביעי) בקונגרס את הנאום המסורתי על מצב האומה. אובמה הרבה לדבר על הכלכלה והשתמש במילה "חלום" לא פחות מ-12 פעמים. הנשיא האמריקאי התייחס גם לנושאים בינלאומיים, אך נמנע מלהזכיר את המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים.

במסגרת התייחסותו לעולם שמחוץ לגבולותיה של ארה"ב, ציין הנשיא את האמנה לצמצום מאגרי הנשק הגרעיני שנחתמה עם רוסיה ואת הסנקציות "היותר ויותר קשות" נגד איראן. בהתייחסו לשנה המתוחה בקוריאה, הבטיח אובמה לעמוד לצדה של דרום קוריאה ואמר כי ארה"ב מתעקשת על כך שצפון קוריאה חייבת לוותר על הנשק הגרעיני.

הנשיא התייחס גם לסיום המלחמה בעיראק, על האיום והאתגר שעדיין מציב ארגון אל קעאדה ועל המלחמה באפגניסטן שממנה, לדברי אובמה, יחלו הכוחות האמריקאים לסגת בקיץ. גם המהפכה בתוניסיה זכתה להתייחסותו של הנשיא, שאמר כי "רצון העם התגלה כחזק יותר מרצון של דיקטטור".

עם זאת, רוב הנאום הוקדש לבעיות פנים - החל מתגובתו הביקורתית של אובמה להכשלת החוק שהיה אמור לספק מסלול להתאזרחות לילדי המהגרים הבלתי חוקיים ועד לגרעון הכבד והצורך בקיצוצים. "בואו נוודא שהקיצוצים לא נעשים על גבם של האזרחים הפגיעים", אמר אובמה והוסיף בהתייחסו לסדר העדיפות הרצוי בעיניו כי יש "לוודא שמה שיקוצץ הוא באמת משקל עודף. להקטין גרעון באמצעות צמצום ההשקעה בחדשנות וחינוך מקביל להקטנת משקלו של מטוס באמצעות הסרת המנוע".

ברק אובמה. "מצב האומה איתן". תצלום: רויטרס

אובמה התלוצץ בתחילת דבריו על המחלוקת על רפורמת הבריאות לאחר שבשבוע שעבר בית הנבחרים הצביע על ביטולה. "שמעתי שמועות שכמה מכם מוטרדים עדיין מחוק הבריאות החדש", אמר אובמה בחיוך. "אז הרשו לי להגיד לכם שניתן לשפר כל דבר. אם יש לכם רעיון איך לעשות את הטיפולים לטובים יותר או נגישים יותר, אני להוט לעבוד איתכם. אנו יכולים להתחיל כבר עכשיו... אך אינני רוצה לחזור לימים בהם חברות הביטוח יכלו למנוע כיסוי בריאות ממישהו שסבל מבעיות בריאות קודמות".

כמקובל בנאומי מצב האומה, הנשיא הקפיד לעודד את העם בראשו הוא עומד, כשהזכיר ש"מאז היווסדה, אמריקה היא סיפור של אנשים רגילים שהעזו לחלום. אנו אומה שאומרת: אולי אין לי הרבה כסף אבל יש לי את הרעיון הגדול הזה לחברה חדשה. אולי אני לא בא ממשפחה של בוגרי אוניברסיטה, אבל אני אהיה הראשון במשפחה לקבל תואר. אולי אני לא מכיר את האנשים האלה שנפלה עליהם צרה, אבל אני צריך לנסות לעזור להם... אנחנו עושים דברים גדולים. הרעיון של אמריקה ממשיך, והלילה, בגלל שעתיד העם שלנו מלא תקווה, המסע שלנו ממשיך, ומצב האומה שלנו איתן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ