אלי שווידלר

על פי ההערכה הראשונית של חוקרי הפיגוע בשדה התעופה דומודדובו שליד מוסקווה, רשויות הביטחון של רוסיה אכן הוטעו על ידי יוזמי הפיגוע אתמול, כאשר קיבלו מידע בלתי מדויק לגבי זהות המפגע. לפי מידע שדלף לתקשורת המקומית מגורמי חקירה, בתחילת השבוע שעבר קיבלו שירות הביטחון FSB והמשטרה התרעה על בואן של כמה מחבלות מתאבדות לאזור מוסקווה, בדרכן לביצוע פיגוע גדול.

בפועל, מסתמן כי את הפיגוע עשה גבר באמצע שנות ה-30 לחייו, אשר ככל הנראה נשא את המטען על גופו. לחוקרים לקח זמן לאתר את חלקי גופתו, משום שמעוצמת הפיצוץ, ראשו שבר את התקרה ונתקע במרומי האולם. רגליו של החשוד בביצוע הפיגוע נמצאו במרחק של 15 מטרים אחת מהשנייה. לדעת החוקרים, זוהי הוכחה נוספת לכך שהמחבל לבש חגורת נפץ ולא נשא מטען בתיק. החוקרים קבעו עוד, שמעוצמת הפיצוץ נהרגו או נפצעו כמעט כל האנשים שעמדו ברדיוס של 50 מטר מהמחבל.

עובדת חברת התעופה לופטהאנזה, יילנה זאצרקובסקאיה, סיפרה כי "המראה דקות אחרי הפיגוע היה מזעזע, על גבול הסוריאליסטי - עם ערימת גופות וחלקי גופות". יחד עם זאת, מצלמות האבטחה, הממוקמות סמוך לבית הקפה, הנציחו דקות אחרי הפיגוע כמה מעשי ביזה: אנשים ניגשו למתים או נפגעים, לקחות מזוודות ותיקים והמשיכו בדרכם, כאילו לא קרה דבר.

ההערכה העיקרית של שירותי הביטחון היא שמבצעי הפיגוע בדומודדובו משתייכים ל"גדוד נוגאייסק" - ארגון הפועל באזור העיר סטאברופול. ייתכן שהפעולה בדומודדובו היתה בגדר פעולת תגמול על החיסולים והמעצרים של חברי הארגון באוקטובר 2010, על ידי הכוחות הפדרליים בדרום המדינה. צעירה בת 24, אשתו של אחד מחברי הארגון שנעצר באוקטובר, כבר פוצצה עצמה בבית סמוך למוסקווה בערב השנה החדשה.

עד שעות הערב המאוחרות אתמול זוהו בוודאות 19 מ-35 הרוגי הפיגוע. מצבם של 48 מ-180 הפצועים הוגדר קשה או קשה מאוד. בסך הכל, נותרו בבתי החולים 117 פצועים.

נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, השתתף בישיבה המורחבת של ה-FSB והכריז כי "סכנת הטרור ברוסיה גדולה יותר כיום מהסכנה בארה"ב". מדוודב דרש לקחת דוגמה מישראל וארה"ב ולבצע בדיקות מקיפות בשדות התעופה, גם אם מדובר ב"סיפור ארוך ולא נוח לנוסעים". הנשיא זעם על "רמת הביטחון והאבטחה בדומודדובו", ודרש לסלק מתפקידם את האחראים למחדל ואף להעמידם לדין. "לא היתה כלל בדיקה באולם מקבלי הפנים", קבע הנשיא הרוסי.

מאתמול, בהתאם להוראה, נערכות בדיקות קפדניות בכל שדות התעופה ותחנות הרכבת ברוסיה. "פיגוע בדומודדובו הוא פשע נתעב, אכזרי וחסר כל היגיון", גינה את פעולת הטרור ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין. "אנו נגיב בהתאם ונכה במי שביצע את הפשע".

בישיבת הפרלמנט אתמול קראו המחוקקים לזרז חקיקת חוקים שיאפשרו להגביר את האבטחה במרחבים הציבוריים, ובעיקר בשדות התעופה. אחדים מנציגי המפלגה הקומוניסטית קראו לזמן את ראש הממשלה פוטין ואת שר הפנים, ראשיד נורגלייב, ולדרוש את התפטרותם. הקומוניסטים מצאו גם אתמול לנכון להתנגח עם המפלגה השלטת, "רוסיה המאוחדת", סביב הנושא שמטריד באמת את אזרחי רוסיה בתקופה האחרונה - האם להעביר את גופתו החנוטה של ולדימיר לנין מהכיכר האדומה לעיר הולדתו סנט פטרבורג.

מומחי ביטחון רבים ברוסיה דיברו אתמול בשבחי שיטת הבידוק הישראלית, המאפשרת "לבדוק כל אחד בכל רגע נתון", ושימוש בכמה מעגלי אבטחה, כפי שנהוג בנתב"ג. סרגיי גונצ'ארוב, קולונל במילואים של יחידת "ויטיאז", אחת היחידות המובחרות ללוחמה בטרור, הצטרף לקריאה לקחת דוגמה מישראל בכל מה שקשור בסידורי האבטחה בשדות התעופה, והגדיר את הנעשה בדומודדובו "אנרכיה מוחלטת": "המדינה היחידה שקיימת ושורדת ב-50 שנות טרור היא ישראל, שמצליחה לשלוט לחלוטין בנעשה בשדה התעופה. אנחנו סופגים אבידות קשות בגלל הטרור המשתולל, ושליטה מוחלטת היא מה שאנחנו צריכים".

כמה ארגונים בעלי זיקה לאומנית הפיצו אתמול כרוזים הקוראים לצעירים, "לצאת לרחוב, לזכר הקורבנות". ידיעות, לפיהן הפיגוע בדומודדובו בא כפעולת תגמול על התפרעויות הצעירים הלאומניים בכיכר "מאנז'נאיה" לפני חודש וחצי, לא זכו לכל חיזוק מעשי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ