מצרים: שרופים על המהפיכה

שלטונות מצרים מנסים למנוע מהתבערה שניצתה בתוניס להגיע לקהיר. לכן התבקשו העיתונים שלא להלל את היורש המיועד, גמאל מובארק, ולהדגיש את ההבדלים בין המדינות

צבי בראל
שכנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
שכנים

מוחמד אל-בועזיזי, הצעיר התוניסאי בן ה-26 שהצית את עצמו בדצמבר והבעיר את המדינה כולה, נהפך כבר לגיבורה של המהפיכה התוניסאית. הלהבות החלו לאחוז גם בשוליהן של מדינות ערביות אחרות, ובעיקר במצרים, שעד כה התנסתה בשמונה ניסיונות התאבדות "על רקע כלכלי", שעוררו חרדה שמא הדבר יתפתח לאופנה מאיימת. הממשלה מיהרה להגדיר את המתאבדים "מפגרים או כאלה שסובלים מהפרעה נפשית", וגרמה לעיתון "אל-שורוק", שאיננו מאוהדיה, לבדוק את הטענה ואת מצבם הנפשי של אזרחי מצרים בכלל. התוצאה הדהימה את עורכי העיתון.

הפסיכולוג ד"ר חליל פאדל בישר לקוראי "אל-שורוק", כי "80% מאזרחי מצרים סובלים ממחלות או מהפרעות נפשיות בדרגות שונות של חומרה, וכי שיעור מקרי ההתאבדות בקרב האזרחים, שנחשבים לבריאים, גבוה בהרבה מזה שבקרב אלה הנחשבים לחולים".

ליושבי ארץ הנילוס, הסביר הפסיכולוג, יש סיבה ייחודית להתאבד: "נפשו של המצרי יקרה לו מאוד, לרגשותיו הפרעוניים אין מקבילה בעמים אחרים". מהם "רגשות פרעוניים"? לטענת ד"ר פאדל מדובר בתחושה עמוקה של כבוד עצמי, שכאשר היא מתנגשת עם התחושה הקשה של ההשפלה הנגרמת מהיחס של השלטונות ובמיוחד של המשטרה, "אין מוצא אלא בנטישת החיים". המתאבדים המצרים, סבור הפסיכולוג, מאמינים שעל ידי ההתאבדות הם יוכלו לרשום לעצמם הישג של גבורה.

כבוד או גבורה, השפלה או מתח נפשי, האיום בהתאבדות הופך במצרים לנשק פוליטי וחברתי. כך למשל הזהירו עשרות פועלי מפעל הטקסטיל "מצר אל-מנופיה", כי יעלו את עצמם באש אם לא ייענו תביעותיהם לשלם הפרשי שכר ולמנוע את סגירת המפעל. שלטונות מצרים אינם מסתפקים בהסברים המדעיים לתופעת ההתאבדות, ובהתחשב באי השקט שמעוררים האירועים בתוניסיה ולקראת הבחירות לנשיאות הצפויות להתקיים בספטמבר, ממהרת הממשלה לנקוט צעדים שעשויים לדעתה להוריד את המתח.

כך, למשל, הוחלט להגדיל את מספר החנויות המוכרות לחם מסובסד ולהשעות את תוכנית מכירת בלוני גז על פי כרטיסי זכאות. אלה נראים אולי כצעדים קטנטנים לעומת עוצמת אי שביעות הרצון, אבל אלה בדיוק הנושאים שגרמו בעבר לאזרחי מצרים לצאת להפגנות, לקרוא ברחובות סיסמאות נגד השחיתות ולדרוש מן הממשלה למלא את תפקידה.

לפני שנה התחולל משבר אדיר במדינה בגלל מחסור בבלוני גז שמחולקים על פי מכסה. מחירי הגז האמירו באופן מפחיד מארבע לירות מצריות לבלון - המחיר הממשלתי - לכ-60 לירות. הפגנות ליד אתרי החלוקה נהפכו לאיום פוליטי של ממש. הממשלה החליטה להקצות מכסות לכל משפחה ולקבוע תעריף בעבור בלון ראשון, ותעריף גבוה יותר לשימוש בעבור בלון שני. ההחלטה הזאת, שעמדה לצאת אל הפועל בתקופה הקרובה, עוררה שוב מחאה ציבורית, שאולי לא היתה מרשימה איש לולא המהפיכה בתוניסיה הגורמת עכשיו לכל הפגנה במצרים להיחשב לאיום.

הוראה מעניינת אחרת היא ההנחיה שניתנה לפקידי הממשל בכל הרמות לטפל במהירות וביעילות בבקשות אזרחים להיפגש עמם, ולדכא הפגנות, אבל ללא שימוש בכוח. עורכי עיתונים מדווחים עוד על כך שבימים האחרונים פנו אליהם בכירים ממפלגת השלטון בבקשה להימנע מלהלל את גמאל מובארק, המועמד הלא רשמי לנשיאות, וכן לרכך את הדיווחים על הנעשה בתוניסיה תוך הדגשת ההבדלים בין שתי המדינות, בליווי הסבר שמה שקרה שם לא יכול לקרות כאן.

גם מוסדות הדת שמסונפים לשלטון קיבלו הוראה משר הווקף, מחמוד חמדי זקזוק, להנחות את המטיפים והדרשנים לגנות את ההתאבדות, להתריע בפני המתפללים שכל מתאבד, מכל סיבה שהיא, דינו גיהנום, ולחלופין להזכיר להם שרוב יושבי גן העדן הם מן העניים.

ד"ר בוטרוס ראלי, שר הכלכלה המצרי, הסביר בשבוע שעבר, כי ההבדל המהותי בין מצרים לתוניסיה הוא בכך שכ-10% מן התמ"ג במצרים הולך לסיוע לעניים, ושכלכלת מצרים נשענת על שוק חופשי ועל המגזר העסקי, לעומת תוניסיה שבה הציבור משלם בעבור עליית המחירים.

החודש צפויה הממשלה לאשר תוכנית הלוואות רחבת היקף, שנושאת את הכותרת המרשימה "הגשם את חלומותיך", ונועדה לאפשר לפקידי ממשלה ליטול הלוואות בתנאים נוחים ביותר מן הבנקים אם כדי לשפר את תנאי חייהם, להחזיר חובות או לפתוח עסקים קטנים. במסגרת התוכנית ייהנו הלווים מריבית מופחתת של 5.7% בשנה, ומתקופת החזר של חמש עד שבע שנים. ההחזר החודשי לא יעלה על שליש מן השכר, ובמקרה של פיטורים או התפטרות מן העבודה לא יידרש הלווה להחזיר את ההלוואה והיא תשולם מקרן מיוחדת שתוקם על ידי הממשלה. ההערכה היא שכשישה מיליון עובדי מדינה ייהנו מן ההלוואות הללו, וכי בתוך שנתיים יינתנו כ-15 מיליארד לי"מ ללווים. עד כה נרשמו לקבלת הלוואות כ-100 אלף עובדי מדינה.

האם זה מה שיסייע לבלום את אפקט תוניסיה? "הבעיה במצרים איננה רק העוני והאבטלה. עדיין לא שמענו על תוכנית לבלימת השחיתות ועל ביטול משטר החירום", כתב פרשן מצרי. וכשמדובר בעניינים האלה ספק אם הממשל המצרי יוכל לשכנע את אזרחיו שיש הבדל משמעותי בין מצרים לתוניסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ