סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן זומן לכהן בחבר מושבעים במשפט, אך לא נבחר

הנשיא אובמה התחמק בעבר בטענה שהוא "עסוק מדי"

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נסע בעבר מדי יום ברכבת מדלאוור לוושינגטון וחזרה, כאחד העם. ביום שני, סגן הנשיא ביידן הוכיח שהוא עדיין רואה את עצמו כאזרח פשוט - כשהתייצב בבית המשפט בדלאוור בעקבות זימון לכהן בחבר מושבעים במשפט.

כל אזרח אמריקאי בוגר שלא נפסל מסיבה זו או אחרת יכול להיות בחבר המושבעים, והזימון למשפט נוחת בתיבת הדואר כמו צו מילואים.

המערכת בוחרת את האזרחים באקראי, ולאחר שהקבוצה מתייצבת בבית המשפט, עוברים האזרחים הליך של סינון - כדי לוודא שאין ניגוד אינטרסים בין המושבע לבין אחד הצדדים במשפט.

מלשכתו של ביידן הודיעו שלשום שהוא "ייקח חלק בהליך בחירת חבר המושבעים הסטנדרטי, בתור אזרח פרטי".

המשפט אליו זומן ביידן היה קשור לעבירה לא משמעותית, והיה צפוי להימשך בין יום ליומיים. בעת ההמתנה לסינון יחד עם כמאה מוזמנים אחרים, ביידן, שבא בליווי אבטחה, התלוצץ עם שאר המושבעים הפוטנציאליים, וגם אמר לכתבים שהוא לא רואה את עצמו שונה מכל אדם אחר. "זה חשוב מאוד וזה כבוד להיות חלק מהמערכת", אמר.

אך בסופו של דבר ביידן שוחרר מבלי שנדרש לשמש מושבע, ויכול היה להתייצב בשקט מאחורי הנשיא לנאום מצב האומה אמש בקונגרס.

יש לציין כי אובמה עצמו התחמק כשקיבל זימון דומה בשנה שעברה, בטענה שהוא עסוק מדי. היה לו תירוץ טוב: המשפט אליו זומן נערך יומיים לפני שהיה צריך לשאת את נאום מצב האומה שלו.

זימונו של ביידן לחבר המושבעים בא שבועות ספורים אחרי ששופטת בית המשפט העליון אלנה קייגן זומנה לחבר מושבעים בוושינגטון הבירה. קייגן, שהתייצבה ובילתה שעות בבית משפט מחוזי בציפייה להיבחר לחבר המושבעים, נדחתה ונשלחה לביתה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ