רם עמנואל: אין לי ספק שאוכל להתמודד בשיקגו

ראש מטה הבית הלבן לשעבר עזב את וושינגטון כדי להיות ראש העיר, אך כעת הסבך הבירוקרטי עשוי לטרפד את מועמדותו

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

"אתם פה כדי לדבר על משהו בחדשות? על התוכנית הכלכלית שלי?", התלוצץ רם עמנואל עם הכתבים, לפני שמסר את תגובתו להחלטת בית המשפט לערעורים בשיקגו לפסול את מועמדותו לתפקיד ראש העיר, משום שלא התגורר בעיר שנה רצופה לפני הבחירות. "כפי שאתם יודעים, עדיין יש לי פה בית שאני מקווה להיכנס אליו יום אחד", המשיך עמנואל - ברמזו לכך שכשעזב את שיקגו ועבר לוושינגטון לשמש ראש סגל הבית הלבן, הוא השכיר את ביתו. כשחזר לשיקגו באוקטובר, הדייר סירב לפנות את הבית לפני תום החוזה.

"לדעתי לתושבי שיקגו יש הזכות להחליט מי הם רוצים שיהיה ראש העיר החדש שלהם. כשהנשיא מבקש ממך לשרת כראש הסגל שלו זה חלק מהשירות למדינה. אבא שלי אומר ששום דבר לא בא בקלות בחיים, אז ניקח את זה לבית המשפט העליון", המשיך עמנואל.

למרות לחץ הזמן, עמנואל התעקש שהוא משוכנע כי בית המשפט העליון יפסוק לטובתו, והעדיף להתרכז בשיחתו עם הכתבים בסיסמאות הקמפיין שלו לשיפור החינוך והביטחון האישי של התושבים ויצירת מקומות עבודה. "אין לי ספק שננצח בסוף במאמץ הזה. אלה בחירות גדולות שיקבעו את עתיד העיר".

אם מתעלמים מהסוגיות המשפטיות, ניצחונו של עמנואל בבחירות בפברואר נראה מובטח. הוא גייס יותר תרומות מכל מועמד אחר, כעשרה מיליון דולרים, והוא מוביל בסקרים, גם בקרב קבוצות מיעוטים. הוא זכה בהמלצה של הנשיא ברק אובמה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון בא לגייס קולות למענו ואנדי סומברג, כוכב תוכנית הסאטירה "סטרדיי נייט לייב", שגילם את עמנואל, נענה לקריאתו ובא עמו לסיבוב בחירות ברכבת התחתית של שיקגו.

שאלת המגורים בעיר עלתה כשעמנואל רק עזב את תפקידו בבית הלבן. עמנואל טען שהוא לא הסתיר את כוונותיו לחזור לשיקגו, שהוא מחזיק בביתו, מעולם לא קנה בית בוושינגטון, שמר על רשיון הנהיגה שלו באילינוי וגם הצביע בשיקגו. הוא הצליח לשכנע בטיעוניו את ועדת הבחירות של שיקגו ואת בית המשפט המחוזי בעיר, והעניין נראה סגור.

אך שני שופטים של בית המשפט לערעורים עשו את מה שכל יריביו של עמנואל לא הצליחו לעשות בעזרת קמפיינים מושקעים. פרקליטיו של עמנואל כבר הגישו ערעור לבית המשפט העליון במדינת אילינוי במטרה להפוך את ההחלטה. הם גם דורשים לזרז את הטיפול בתיק - לאור העובדה שההצבעה המוקדמת מתחילה כבר ביום שני הבא.

כעת הקמפיין שקע בחוסר ודאות. ועדת הבחירות של שיקגו כבר שלחה להדפסה שני מיליון טפסים ללא שמו של עמנואל, אולם אתמול קבע בית המשפט העליון כי יש להשיב את שמו לטפסים, עד להכרעה הסופית.

עמנואל ממשיך בינתיים במסע הבחירות וצפוי להשתתף מחר בעימות בין ארבעת המועמדים העיקריים, אך יריביו כבר החלו בקרב על תומכיו. קרול מוזלי בראון, סנאטורית לשעבר בסנאט המקומי במדינת אילינוי, שפיגרה אחריו בסקרים עם 21% תמיכה לעומת 44%, הגדירה את ההחלטה "אבן דרך", וקראה לתומכי עמנואל להצביע בעבורה. מועמד נוסף, מיגל דל וואיה, שזוכה לתמיכה של 7% בלבד, אמר שכעת "סוף סוף לבוחרים יש הזדמנות לבחור את ראש העיר הבא של שיקגו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ