היסטוריון הודה ששינה מסמך עליו חתם אברהם לינקולן, כדי לזכות בהערכה

תומאס לאורי שינה את התאריך על מכתב חנינה שכתב נשיא ארה"ב לשעבר, כדי שייראה כאילו זהו המסמך האחרון שכתב לפני שנרצח

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מקלין, וירג'יניה (אי-פי). היסטוריון שהתמחה בחקר חייו של אברהם לינקולן, הודה שהכניס שינוי במכתב חנינה שהעניק נשיא ארה"ב לשעבר לעריק במלחמת האזרחים, כדי שתיזקף לזכותו מציאת מסמך בעל חשיבות היסטורית, הודיעו הארכיונים הלאומיים של ארה"ב.

ההיסטוריון תומאס לאורי, 78, הודה שהשתמש בעט נובע עם דיו מיוחד, ושינה את התאריך על מסמך החנינה מ-14 באפריל 1864 ל-14 באפריל 1865. גורמים בארכיון אמרו כי השינוי גרם לכך שהיסטוריונים האמינו שלאורי גילה מסמך שמציין את הפעולה הרשמית האחרונה שעשה לינקולן, בטרם נרצח באותו ערב בתיאטרון פורד.

היסטוריונים שיבחו את התגלית של לאורי, כשהציג אותה ב-1998. הארכיונים אף הציגו את המסמך במקום בולט וכללו אותו בתערוכה נודדת של מסמכים חשובים אחרים מהתקופה.

אולם במשך שנים הטריד המסמך את מנוחתו של הארכיונאי תומאס פלאנטה. הספרה 5 נראתה לו כהה יותר מיתר הספרות שבמסמך, ונראה היה שהיא מכסה ספרה אחרת. פלאנטה בדק את המסמך מול אוסף של כתבי לינקולן, שבו צוין שהחנינה הוענקה לעריק פטריק מרפי ב-1864. פלאנטה הציג את חשדותיו בפני משרד החוקר הכללי של הארכיונים, שיצר קשר עם לאורי כדי לברר מה קרה.

בתחילה סירב לאורי לשוחח עם נציגי הארכיון, אולם החודש הודה כי שינה את התאריך בעת שבדק את המסמכים בחדר קריאה שבארכיונים בוושינגטון, שאליו יכולים להיכנס היסטוריונים ואנשים מהציבור הרחב. לדבריו עשה זאת כדי שייראה כאילו גילה מסמך חשוב.

דוברת הארכיונים אמרה כי הכנסת שינוי במסמך פדרלי היא עבירה על החוק הפדרלי, שעונשה יכול להגיע לשלוש שנות מאסר. עם זאת ציינה כי ככל הנראה חלה התיישנות על העבירה ולכן לא ניתן להעמיד את לאורי לדין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ