הפילגש והרעיה רבות, ונשיא ונצואלה לשעבר נותר במקרר

קרלוס פרז סירב לחזור לוונצואלה כל עוד צ'אבס עומד בראש המדינה. ריב בין האשה שאיתה חי לאשתו החוקית מאיים להשיב אותו לשם בארון

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

גופתו של קרלוס פרז, מי שכיהן פעמיים כנשיא ונצואלה ואף הכניס את הנשיא הנוכחי, הוגו צ'אבס, לכלא בעוון מרידה, ממתינה במקרר כחודש ימים, מאז מת במיאמי. הגופה עתידה להמתין בחדר המתים במיאמי, עד להכרעה בוויכוח בין רעייתו לפילגשו בשאלה היכן ייקבר.

פרז, שהיה נשיא בין השנים 1974-1979 ואחר כך בין 1989-1993, הלך לעולמו בגיל 88 בדצמבר האחרון. את שנותיו האחרונות הוא עשה בגלות בארה"ב, לאחר שבארצו המתין לו משפט בעוון שחיתות - וסיכוי קלוש לכך שיוכל להתגונן בהגינות במערכת המשפט בוונצואלה של צ'אבס. צ'אבס הוא הרי האיש אשר בפברואר 1992, כאשר היה סגן אלוף, ניסה להפילו בכוח, נעצר ונכלא.

ביומיים האחרונים מנסה שופט במיאמי, ארתור רוטנברג, להכריע בשאלה היכן ייקבר הנשיא לשעבר. ססיליה מאטוס, פילגשו של קרלוס פרז, אינה מוכנה לשמוע על אפשרות שבן זוגה ייקבר באחוזת הקבר המשפחתית בקאראקס. לעומתה, הרעיה החוקית, בלנקה רודריגז דה פרז, מתעקשת כי בהעדר צוואה, היא הבעלים של גופת בעלה, ורצונה הוא כי יובא למנוחת עולמים במולדתו.

"כעת, הוא שלי", הצהירה. היא גם מתנגדת נמרצות לפשרה שהציע השבוע השופט, כי הנשיא לשעבר יובא לקבורה זמנית עד להחלטה של בית המשפט הצפויה להינתן בעוד כחודשיים. ובינתיים, ממתינה כאמור הגופה במקרר של בית לוויות במיאמי.

בבית המשפט הופיעה אתמול מריה-פרנסיה, בת 30, בתם של קרלוס פרז והפילגש ססיליה, וסיפרה כי אמה הייתה בת זוגו של הנשיא המנוח זה 50 שנה. היא גם התגוררה אתו בגלוי בארמון הנשיאות בקאראקס בתקופת כהונתו השנייה כנשיא. "לעומת זאת", הוסיפה, "מעולם לא ראיתי שם באותן שנים את אשתו בלנקה ואת ששת ילדיה, אחיי למחצה, אשר התגוררו בבית נפרד". לדבריה, כשנה לפני מותו, אביה רכש שתי חלקות קבר, לו ולאהובתו, והדבר מעיד על רצונו להיקבר בארה"ב. הוא גם אמר לנו, כי כל עוד צ'אבס הוא נשיא ונצואלה, הוא מסרב לחזור לשם".

עורכי דינה של בלנקה רודריגז סיפרו בבית המשפט כי ידוע להם ששלטונות ונצואלה ממתינים עם צו מעצר - למקרה שפילגשו של הנשיא לשעבר תבוא לקאראקס. היא נמלטה בזמנו יחד עם בן זוגה, וההאשמות על שחיתות כוונו נגד שניהם. "לא יעלה על הדעת כי האשה שחיה לצדו 50 שנה לא תוכל לקחת חלק בלוויה, ולא תהיה לה אפשרות בעתיד לעלות אל קבר אהובה", אמרו הפרקליטים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ