גם בטהראן יציינו את יום השואה הבינלאומי

לפחות על פי התוכנית שנשלחה על ידי האו"ם, באיראן, במצרים ובלבנון מתוכננים אירועים מיוחדים. האירועים יוקדשו לנשים בשואה

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

יום השואה הבינלאומי החל מחר (חמישי) יצויין גם בטהראן, בירתו של נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד שבאופן רשמי ומוצהר מכחיש את קיומה של השואה. "יום הזיכרון הבינלאומי לשואה" נקבע לפי החלטת עצרת האו"ם לציון ברחבי העולם ב-27 בינואר - היום בו שוחרר מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

מתוכנית האירועים והפעילויות לציון יום השואה ברחבי העולם, שהכין והפיץ האו"ם השנה, מתברר כי גם באיראן, במצרים ובלבנון צפויים להתקיים מחר אירועי זיכרון. יש לציין כי מלבד אירוע הזיכרון המרכזי שיתקיים מחר במרכז האו"ם בניו יורק - מרכזי המידע וההסברה שמפעיל האו"ם ב-63 ארצות קיבלו הנחיות מיוחדות לציין את יום השואה וקיבלו באחרונה חומר כתוב וסרטים.

האחראים למרכזי המידע עברו קורס מיוחד של האו"ם, שהתקיים באחרונה בברלין. במסגרתו הם למדו את קורות השואה והוכשרו במיוחד כיצד לארגן במקומותיהם אירועים לציון יום השואה.

קימברלי מאן, העומדת בראש תוכנית יום השואה של האו"ם, סיפרה בשיחה ל"הארץ" כי טהראן, קהיר וביירות הן בין הערים הגדולות בעולם שאליהן נשלחו תוכניות על השואה כולל חומר תיעודי וסרטים. מאן סיפרה כי גם איראנים העובדים במרכז ההסברה של האו"ם בטהראן השתתפו בקורס המיוחד שבמהלכו שמעו הרצאות על השואה והונחו בנוגע לאירועי הזיכרון שעליהם לארגן.

הנושא שנבחר על יד האו"ם ושיעמוד במרכז אירוע הזיכרון מחר בניו יורק, הוא "נשים בשואה - גבורה וחמלה". "החלטנו שההיסטוריה של נשים בשואה הוא נושא חשוב שעד היום לא נחשף ונלמד כראוי", אמרה מאן. "אנו גאים להציג את האומץ שגילו נשים בשואה. זה גם פרק בתולדות השואה שנושא עמו לקח להיום".

בטקס מחר תשתתף קבוצת נשים של ניצולות שואה שאחת מהן תהיה הנואמת המרכזית. מאן ציינה כי מנתונים שמגיעים למשרדה עולה כי מדי שנה גדל העניין ביום השואה העולמי ואירועים לציון היום מתפשטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ