רוסיה לנאט"ו: תולעת Stuxnet עלולה לגרום לאסון צ'רנוביל חדש

שגרירה של רוסיה לברית קרא לחקור את שיבוש פעולת הצנטריפוגות באיראן באמצעות התולעת. ניו יורק טיימס דיווח כי התוכנה פותחה ונוסתה על ידי ישראל וארה"ב

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ברית נאט"ו צריכה לחקור את החדרת תולעת המחשבים Stuxnet למערכות ההפעלה של מתקן ההעשרה בנתאנז משום שמדובר במתקפה מסוכנת שעלולה היתה לגרום לאסון הדומה לאסון בכור הגרעיני בצ'רנוביל - כך אמר היום (רביעי) שגריר רוסיה לנאט"ו, דמיטרי רוגוזין.

לדבריו, התולעת גרמה לאיבוד שליטה על הצנטריפוגות במתקן. "לווירוס הזה, שהוא מאוד רעיל, מאוד מסוכן, יכולות להיות השלכות רציניות ביותר", אמר רוגוזין. הוא דימה את פעולתה של התולעת להטמנת מוקשים. "ה'מוקשים' הללו יכולים להוביל לצ'רנוביל חדשה", אמר בהזכירו את הפיצוץ בכור הגרעיני בברית המועצות ב-1986, שגרם לנזק סביבתי עצום ולבעיות בריאותיות חמורות לתושבי האזור. "נאט"ו צריכה לחקור את הנושא... זה לא עניין פרטי", הוסיף רוגוזין.

נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, אמר הערב בפורום הכלכלי בדאבוס כי לקהילה הבינלאומית אין כל הוכחה לכך שאיראן מנסה להשיג נשק גרעיני. לדבריו, הוא שוחח באחרונה עם נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, ועודד אותו להראות לעולם כי תוכנית הגרעין של ארצו נועדה למטרות שלום.

מתקן ההעשרה בנתאנז, בתמונת ארכיון מ-2005. תצלום: רויטרס

ניו יורק טיימס דיווח החודש כי מתחם הכור הגרעיני בדימונה שימש אתר לניסויים, כדי לבדוק את יכולתה של סטוקסנט לפגוע בצנטריפוגות האיראניות. לפי הידיעה, מאחורי המתחם הסגור ומוקף הגדרות, ניסו מומחים של הוועדה לאנרגיה אטומית של ישראל, אנשי מודיעין ומומחי היי-טק לבדוק את יכולתה של תוכנת התולעת סטוקסנט על צנטריפוגות (סרכזות) מדגם 1-P, שבעזרתן מעשירה איראן אורניום.

העיתון מדווח כי הניסויים נמשכו כשנתיים, בשנים 2008-2009, במסגרת מבצע חשאי משותף לארה"ב ולישראל, עוד בתקופת ממשל בוש. במסגרת זו, נעשה שימוש בידע שהעבירה החברה הגרמנית סימנס, שמערכות שלה מותקנות באתרי הגרעין באיראן, כולל בנתאנז.

לפי הניו יורק טיימס, צנטריפוגות 1-P כה מיושנות, פגיעות וחשופות לתקלות, שמומחים אמריקאים התקשו להפעילן לצורך הניסויים שנעשו. לעומת זאת, טוענים בעיתון, הצליחו המומחים הישראלים להפעיל את סרכזות הניסוי האלה וללמוד כיצד ניתן לפגוע בהן.

לתולעת היו שני שימושים מרכזיים: היא נתנה הוראות הפעלה לצנטריפוגות, כך שהן הסתובבו במהירות חריגה ולמעשה יצאו מכלל שליטה וניזוקו עד שיצאו מכלל שימוש. במקביל, תוכנת התולעת יצרה מצג שווא עבור הבקרים האיראנים, המפקחים על תוכנת סימנס ועל הסרכזות, כאילו הן פועלות כשורה.

העיתון הניו יורקי מדווח שהתולעת הוחדרה כבר במחצית השנייה של 2009, אך אותרה על ידי האיראנים מאוחר יותר - ודבר התקלות נחשף בעולם רק לפני כמה חודשים. כבר אז העריכו מומחים כי מדובר בתולעת שפותחה במבצע משותף על ידי ישראל וארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ