נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב פיטר קצין משטרה בכיר בעקבות הפיגוע

מדוודב תקף את קציני משטרת התחבורה על אזלת ידם בשמירה על מרכזי התחבורה במדינה. פוטין: המחבל משדה התעופה לא היה צ'צ'ני

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין אמר אתמול כי ככל הנראה, האחראים לפיגוע הקטלני בנמל התעופה דומודדובו אינם צ'צ'נים. "פעולת הטרור הזו, בהתאם לנתונים הראשוניים שבידינו, אינה קשורה לרפובליקה הצ'צ'נית", אמר פוטין לעיתונאים. זאת בניגוד להערכות קודמות שדווחו בכלי התקשורת.

פוטין, שפתח במלחמה נגד המורדים הצ'צ'נים ב-1999, סירב להבהיר את דבריו ולמסור פרטים נוספים. עקב כך, סביר להניח שיתעוררו השערות לגבי מוצאם של מתכנני הפיגוע, שייתכן שבאו מרפובליקה אחרת בצפון הקווקז, כמו אינגושטיה או דגסטאן.

עקב הפיגוע הקטלני בנמל התעופה ההומה ביותר במוסקווה, שבו נהרגו לפחות 35 בני אדם, החליט אתמול נשיא המדינה דמיטרי מדוודב לפטר את מפקד משטרת התחבורה של מחוז מוסקווה. הוא תקף את קציני משטרת התחבורה על אזלת ידם בשמירה על מרכזי התחבורה במדינה. מדוודב לא פירט מדוע המפוטר הראשון הוא אנדריי אלכסייב, המכהן כראש משטרת התחבורה במחוז.

מדוודב, שלא אחת סופג ביקורת על הססנותו וחוסר השפעתו, נראה להוט לתפוס שוב את השליטה בזירה הציבורית. הנשיא וגופי הביטחון הטיחו האשמות זה בזה מיד לאחר הפיגוע. מדוודב מתח בתחילה ביקורת על שירותי הביטחון בנמל התעופה. הנהלת דומודדובו הכחישה את הביקורת, והטילה את האחריות על משטרת התחבורה משום שאנשיה אמורים לשמור על הכניסות לנמל.

"האנרכיה הטהורה שלטה בנמל התעופה", האשים מדוודב. "ניתנה גישה לכל אחד בכל מקום. ההגבלות על הכניסות היו חלקיות בלבד, במקרה הטוב". לדבריו, לנוכח העובדה שרוסיה מתמודדת עם איומים חמורים יותר אפילו מאלה הקיימים בארה"ב, עליה להקים מנגנון של "בדיקות יעילות" כמו בישראל ובארה"ב.

בשעה שהגורמים השונים עסוקים בחילופי האשמות, המדינה הכריזה אתמול על יום אבל לאומי ובו טקסי תפילה לקורבנות הפיגוע. המשרד לענייני חירום פרסם רשימה ראשונית של 35 ההרוגים. ברשימה גם אזרחים זרים רבים: שני אזרחים אוסטרים, שני טג'יקים ואזרחים מבריטניה, גרמניה, אוקראינה ואוזבקיסטאן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ