ילד בן 13 עשוי להישלח למאסר עולם בארה"ב

ג'ורדן בראון היה בן 11 כאשר על פי החשד ירה בחברתו של אביו, שהיתה בהריון מתקדם

אד פילקינגטון
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אד פילקינגטון
גרדיאן

ניו יורק. פרקליטיו של ילד מפנסילווניה, שהיה בן 11 כאשר על פי החשד ירה למוות בחברתו ההרה של אביו, ניסו לשכנע שלשום את בית משפט לערעורים לא לשפוט אותו כבגיר, במסגרת דיני המשפט המחמירים לעברייני נוער.

אם עורכי הדין של ג'ורדן בראון, שמלאו לו 13, לא יצליחו לשכנע את בית המשפט, הוא יישפט בבית משפט למבוגרים. במקרה של הרשעה, יכול בית המשפט לדון אותו למאסר עולם בלי אפשרות לקצוב את עונשו, ובכך להפוך אותו לאסיר העולם הצעיר ביותר בתולדות ארה"ב.

ארה"ב היא המדינה היחידה בעולם שבה קטינים נידונים למאסר עולם בלי אפשרות קיצוב עונש, במסגרת מדיניות המכונה "מאסר עולם פירושו מאסר עולם". ארה"ב וסומליה הן שתי המדינות היחידות שסירבו לאשרר את אמנת זכויות הילד של האו"ם, שלפיה אין להטיל מאסר עולם בלי אפשרות של קיצוב עונש לעבריינים שלא מלאו להם 18.

בראון מואשם ברצח קנזי הוק בפברואר 2009 בביתה ליד פיטסבורג. לדברי התביעה, הוא ירה בגבה ובראשה של הצעירה בת ה-26, שעה שישנה בחדרה. העובר בבטנה, שהיה אמור להיוולד כעבור שבועיים, מת גם הוא בעקבות פציעותיה. בעקבות זאת הואשם בראון בביצוע רצח כפול, מתוכנן מראש. לדברי התביעה, לאחר המעשה המשיך הילד בדרכו לבית הספר היסודי שבו למד, כמדי יום. על פי החשד, בראון ביצע את המעשה באמצעות רובה ציד שנועד לשימוש לילדים.

בהופעתו הראשונה בבית המשפט, בגיל 11, היה בראון אזוק ברגליו ובידיו. פעילים בארגוני זכויות אדם מחו על התייחסותה של מערכת המשפט לבראון כאל בגיר. ארגון אמנסטי אינטרנשיונל טען שמדובר בהפרת החוק הבינלאומי. "מזעזע שילד בגילו יידון למאסר עולם בלא אפשרות לקיצוב העונש", אמרה סוזאן לי העומדת בראש סניף הארגון במדינות אמריקה.

אביו של החשוד, כריס בראון, טוען לחפות בנו ואומר שאין לילד מושג מה עומד לפניו. "נסו להסביר לילד בן 12 מה מהות המושג 'שארית חייו', זה בלתי מובן לו לחלוטין", אמר בשנה שעברה לרשת אי-בי-סי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ