אבי יששכרוף

ראש האופוזיציה המצרית המתגורר באוסטריה, מחמוד אל בראדעי, צפוי לשוב היום (חמישי) לארצו לאחר שהות ממושכת בווינה. במאמר שפרסם נגד הנשיא המכהן חוסני מובארק, אמר בראדעי כי "זה הזמן לשינוי. הדרך היחידה היא התחלה חדשה".

אתמול התחדשו במצרים ההפגנות נגד שלטונו של מובארק כשאלפי בני אדם יצאו להפגין ברבות מהערים ברחבי המדינה. בעיר סואץ נרשמו האירועים הקשים ביותר, כשמפגינים הציתו משרד ממשלתי ומבנה השייך למפלגת השלטון. כלי התקשורת דיווחו על כ-70 פצועים בעימותים הקשים, זאת לאחר ששלשום נהרגו בעיר שלושה בני אדם. כתב אל-ג'זירה בסואץ דיווח כי "המצב יצא מכלל שליטה ומדובר במלחמה של ממש ברחובות".

על אף שמשרד הפנים הזהיר אתמול כי המשטרה לא תאפשר כל התכנסות בלתי חוקית, כאלפיים בני אדם צעדו אתמול לאחר רדת החשכה בשדרה מרכזית בקהיר לאורך נהר הנילוס. הם נהדפו בידי משטרת ההפגנות, כפי שקרה אתמול בכל ניסיון לחדש את המהומות. מוקדם יותר, מאות בני אדם יצאו להפגין בדרך מרכזית בבירה ופוזרו בעזרת גז מדמיע. כמו כן, שוטרים הכו באלות כמה עשרות פעילים שהתאספו מחוץ לבניין ועיתונאים בקהיר וקראו קריאות נגד מובארק.

במהלך האירועים נעצרו כ-860 בני אדם ברחבי המדינה. יותר מ-120 אנשים נעצרו בעיר אסיוט, בעיקר פעילי "האחים המוסלמים", וכ-600 איש נעצרו בקהיר, בהם שמונה עיתונאים שהפגינו נגד הממשל. אתמול אף דווח כי מתחילת ההפגנות שלשום נהרגו בסך הכל שבעה בני אדם, בהם שוטר אחד ושישה מפגינים, שניים מהם נהרגו אתמול בלילה בהפגנה במרכז קהיר.

מארגני ההפגנות ניסו אתמול שוב להשתמש ברשתות החברתיות כדי לגייס משתתפים, אולם תושבים רבים דיווחו שהאתר המרכזי שבאמצעותו הפיצו עד כה את מסריהם - פייסבוק - לא היה נגיש אתמול, לפחות באופן חלקי. עם זאת, הממשלה הכחישה בתוקף כי פגעה בפעולתם של אתרי הרשתות החברתיות, כמו טוויטר ופייסבוק. "הממשלה לא היתה פונה לשיטות פעולה כאלה", אמר דוברה, מג'די ראדי. מפייסבוק נמסר כי על אף שהחברה מודעת לתלונות על שיבושים בגישה לאתר, לא נמדד שינוי משמעותי בתנועת הגולשים ממצרים.

אתמול לפנות בוקר נרשמו עימותים קשים בכיכר השחרור בקהיר. ההפגנות שלשום היו רגועות בתחילה וכוחות הביטחון הקפידו לשמור על איפוק, אולם מעט אחרי חצות החלו כוחות הביטחון לפזר בכוח כמה אלפי בני אדם שהתגודדו שם. ראשי האופוזיציה, בהם נציגים של מפלגת אל-ופד וכן מפלגתו של מוחמד אל בראדעי, כינסו מסיבת עיתונאים שבה הבהירו שימשיכו במחאה עד שייענו דרישותיהם. הם דרשו שהנשיא חוסני מובארק לא יתמודד לכהונה נוספת בבחירות לנשיאות, שבנו גמאל לא יציג מועמדות, שהפרלמנט יפוזר לאחר שנבחר שלא כחוק לטענתם ושתמונה ממשלת חירום. תנועת הצעירים "שישה באפריל", שמציגה עצמה כמארגנת ההפגנות האחרונות, קראה לציבור המצרי להמשיך ולהשתתף בהפגנות.

האחים המוסלמים שומרים על שקט

במקביל המשיכה אתמול הבורסה המצרית לצנוח ורשמה ירידות של כ-4.2% בשווי המניות, בבורסה הגדולה ביותר בצפון אפריקה. לפי אחד האנליסטים בחברת השקעות מהגדולות במצרים, העימותים האחרונים הפתיעו את המשקיעים והם הגיבו לכך באיחור.

אולם השאלה הגדולה שנותרה בעינה היא אם מצרים עומדת בפני מהפכה עממית נוסח תוניסיה, או שבתוך כמה ימים יירגעו הרוחות. אמנם ייתכן שעשרות האלפים שהפגינו ביומיים האחרונים ישובו לבתיהם ולמקומות עבודתם, אך המצב הכלכלי הקשה במדינה, הזיוף בבחירות לפרלמנט המצרי, מצב בריאותו הלא ברור של מובארק והידיעות כי בכוונתו להוריש את השלטון לבנו יוצרים זעם ותסכול רב בקרב אזרחי המדינה.

ניתן לשער שהמגמה שהחלה ב-48 השעות האחרונות לא תיעצר לחלוטין ועלולה אף להתפרץ שוב במהלך ניסיונה של מפלגת השלטון להעביר את הנשיאות בירושה לגמאל מובארק, כאשר הנשיא המכהן לא יוכל להמשיך לתפקד. בחודש נובמבר השנה אמורות להיערך בחירות לנשיאות במצרים, ועדיין לא ברור כיצד יפעלו גורמי האופוזיציה לקראת יום הבחירות. ניתן להעריך כי הקבוצות המתנגדות למשטר ייצאו בהפגנות נוספות לקראת הבחירות, בהנחה שהמשטר ישרוד עד אז.

דווקא הקבוצות האיסלאמיסטיות, בעיקר "האחים המוסלמים", שומרות על שקט יחסי בימים האחרונים. את ההפגנות מובילות תנועות האופוזיציה השמאל-דמוקרטיות אל-וופד, אל-ע'ד ותומכיו של מוחמד אל בראדעי. אולם ניתן לשער שהמרכיב האיסלאמי בהפגנות ילך ויתגבר עם התחזקותן.

ייתכן שאחת הפעולות שתיאלץ מפלגת השלטון לעשות כדי להרגיע את הרוחות במצרים, בעיקר עם התקרבותן של הבחירות, היא לא לבחור את בנו של הנשיא גמאל מובארק כמועמדה לנשיאות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ