ניו יורק טיימס
דיויד קירקפטריק, מייקל סלקמן

עשורים רבים שיחק נשיאה הריכוזי של מצרים, חוסני מובארק, משחק חכם נגד יריביו הפוליטיים. הוא הסכים לגלות סובלנות כלפי אופוזיציה זעירה וחסרת שיניים של אינטלקטואלים ליברלים, שפעילותם הפוליטית יצרה חזות שקרית של הליך דמוקרטי במדינה. במקביל, הוא צייר את תנועת האחים המוסלמים כתנועה שטנית, ארגון של קיצונים אלימים המציבים איום על ביטחון המדינה. כך הצדיק את מדינת המשטרה שעמד בראשה.

מצב עניינים זה, המתמשך והנוח מדי בעיני רבים, הסתיים השבוע עם עלייתו של כוח שלישי ובלתי צפוי: עשרות אלפי מצרים צעירים, שאינם מונהגים בידי איש, שיצאו לרחובות כדי לתבוע את סוף שלטונו בן שלושים השנים של מובארק. כעת, גם היריבים הוותיקים יותר ממהרים להצטרף לאותו גל מחאתי.

לפי דברי פרשנים שונים, גם תנועת האחים המוסלמים נמצאת בעמדת מגננה ביחס למוסדותיה ומקומה בחברה המצרית. לכן היא אינה מאמצת את תנועת הצעירים החדשה. תנועת האחים המוסלמים היא אמנם הארגון המצרי הנהנה מבסיס התמיכה האופוזיציוני הגדול ביותר במצרים, אולם התנועה כבר אינה יכולה להכריז שהיא היישות היחידה שתוכל להוביל המוני בני אדם לצאת לרחובות נגד השלטון.

"האחים המוסלמים כבר אינם השחקנים היעילים ביותר בזירה הפוליטית", אומר עימאד שאהין, מרצה מצרי באוניברסיטת נוטרדאם בארה"ב. "אם מסתכלים על המהפכה התוניסאית, רואים כי זאת מהפכה של צעירים. אלה הם הצעירים שיודעים איך לנצל את התקשורת ואת האינטרנט. לכן, יש כעת שחקנים חדשים", אמר.

מאמציהם הראשונים לקרוא לשביתה כללית במצרים הסתיימו בכישלון. ואולם, בחלוף הזמן, תוך שימוש נרחב באינטרנט וברשתות חברתיות הצליחו הצעירים לזכות בתמיכה שהקשתה על כוחות הביטחון במצרים לקטוע את ההתארגנות באבה. קריאה באינטרנט למחאה נגד העריצות הוציאה המונים לרחובות השבוע והעמידה את תנועת הצעירים בחזית המאבק. "כל ניסיון של מפלגה לזכות בתהילה למיני-האיניתיפאדה שהובלנו השבוע יהיה פשע", סיכם חוסאם אל-חמאלווי, בלוגר ופעיל חברתי במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ