תאונת עבודה ברוסיה: מחבלת נהרגה בגלל SMS

לטענת משטרת מוסקווה, הצעירה הקווקזית שתכננה פיגוע בסוף החודש שעבר בכיכר האדומה נהרגה בגלל הודעה לא צפויה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שירותי הביטחון של רוסיה הודיעו אתמול כי מחבלת שתיכננה לבצע פיגוע התאבדות במרכז מוסקווה בערב ראש השנה האזרחית, נהרגה בעת שקיבלה מסרון בלתי צפוי שהפעיל את חגורת הנפץ לפני שיצאה ממחבואה אל רחובות הבירה.

האשה, שלפי ההערכות משתייכת לארגון שממנו יצא גם המפגע בנמל התעופה דומודדובו במוסקווה ביום שני האחרון, תיכננה להפעיל חגורת נפץ בכיכר הומה ליד הכיכר האדומה, כך דיווח העיתון טלגרף הבריטי. אם היה יוצא אל הפועל, עלול היה הפיגוע להרוג מאות בני אדם שבאו למקום כדי לחגוג את ראש השנה האזרחית.

זהותה של המחבלת ההרוגה עדיין לא התבררה. בעת הפיצוץ היא שהתה בדירת המחבוא במוסקווה יחד עם שני פעילי טרור נוספים. שניהם שרדו בפיצוץ וברחו מהמקום.

טרוריסטים ברוסיה נהגו בעבר להשתמש בטלפונים ניידים זולים לפיגועי טרור. סייען שולח למחבל מסרון כדי להפעיל את חגורת הנפץ, בדיוק בשעה שבו הוא מעריך שהפיגוע יגרום לאבידות רבות ויחולל את הנזק הרב ביותר. בדרך כלל, המבצעים מדמימים את הטלפונים הניידים עד הדקה האחרונה.

במקביל, הודיעה אתמול סוכנות ידיעות רוסית כי חוקרי הפיגוע בנמל התעופה במוסקווה מחפשים אחר עשרה בני אדם מהקווקז בחשד למעורבות באירוע. איש עדיין לא קיבל אחריות על הפיגוע. ראש הממשלה ולדימיר פוטין, אולי משום שלא הצליח לקשור פיגועים קודמים לטרור הצ'צ'ני, היה זהיר יותר שלשום כשהודה כי אין ראיה ישירה לכך שהפיגוע בנמל התעופה בוצע בידי צ'צ'נים.

העיתון "קומרסנט" דיווח אתמול כי המשטרה מתמקדת בארגון מוסלמי קיצוני בשם "גדוד נוגאייסק". הארגון הוקם בעשור האחרון במחוז סטברופול ותומך במאבקם של הבדלנים הצ'צ'נים.

למרות הפרטים האחרונים, רשויות המדינה עדיין שומרות על שתיקה. מאז יום שני לא פורסם שום דו"ח מקיף ובהיר על האירוע. במקביל, פורסמו דיווחים סותרים על מינו של המפגע. אחדים דיווחו שמדובר באשה. אחרים בגבר. היו גם דיווחים על כך שמדובר בזוג, או במטען שאמור היה להיות מופעל בשלט רחוק אך התפוצץ קודם לכן.

הדיווחים הרבים והסותרים התקבלו בכעס בציבור הרוסי. "הרשויות מכשירות את הקרקע לתיאוריות קונספירציה", כתב אתמול פעיל האופוזיציה, איליה יאשין, בבלוג שלו. "טבען המעורפל וחוסר רצונן לענות על השאלות, מובילות לחוסר אמון וכעס מצד הציבור".

בינתיים, נראה היה כי אתר האינטרנט קווקז סנטר מוטרד מהעובדה שפוטין דחה את האפשרות של מעורבות צ'צ'נית. באתר נכתב כי רשויות רוסיה פשוט רוצות להתעלם מכך שההתנגדות הצ'צ'נית עדיין חיה וקיימת באזור.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ