חליפת מכתבים שנחשפה שופכת אור על אישיות הסופר המתבודד ג'יי-די סלינג'ר

נהנה מטניס והמבורגרים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

במכתבים שלא פורסמו עד כה של ג'יי-די סלינג'ר, מחבר "התפסן בשדה השיפון" ו"פראני וזואי", עולה דמות שונה לחלוטין מדימויו המוכר כסופר מסתגר ומתבודד. מהמכתבים שנתרמו לארכיון אוניברסיטת איסט אנגליה (AEU) מתגלה כי סלינג'ר היה חובב טניס מושבע, אהב לאכול המבורגרים ולטייל במפלי הניאגרה.

סלינג'ר כתב את המכתבים לידידו דונלד הרטוג בין אוקטובר 1986 לינואר 2002. ילדיו תרמו אותם לאוניברסיטה. הרטוג וסלינג'ר נפגשו ב-1937 כשהיו בני 18 ולמדו גרמנית בווינה. הם שמרו על קשר באמצעות חליפת מכתבים לאחר שובם הביתה. ואולם, קשר זה נפסק בשנות החמישים והתחדש רק ב-1986. מכתבים מהתקופה הראשונה לא שרדו.

הסופר, שמת בשנה שעברה בגיל 91, שמר בקנאות על מכלול כתביו. ב-2009 תבע לדין את המחבר ואת המוציא לאור של ספר שהתיימר להיות המשך ל"התפסן בשדה השיפון".

הספר, שהתפרסם ב-1951, מספר על תחושת הניכור והמרד של הנער הולדן קולפילד, ונחשב לקלאסיקה אמריקאית שהטיבה לתאר את רוח הזמן.

במכתביו פונה סלינג'ר להרטוג כ"דון" וחותם עליהם כ"ג'רי". המכתבים עוסקים בנושאים יומיומיים: פוליטיקה, מזג האוויר, ענייני משפחה וטניס. הוא גם מתייחס לגילם המתקדם ולבעיות בריאות. סלינג'ר זוכר בחיבה את התקופה שבילה עם הרטוג בווינה לפני שסופחה לגרמניה הנאצית.

לדברי פרנסס, בתו של הרטוג, ניכרת במכתבים החיבה הרבה שרחש הסופר לאביה, ומתגלה בהם אדם שונה מהדמות המוכרת של סלינג'ר. לדבריה, הם יציגו לעולם צד אחר שלו, "אף שהוא מדבר בצורה די תוקפנית על פרסום ופרסומת, אין זה סלינג'ר של שנות השישים. הוא רצה שיפרסמו אותו, אבל סלד מכך שמה שעניין את הציבור לא היה מה שפרסם, אלא האיש שמאחורי הכתבים.

"לא רציתי לפגוש אותו כי אהבתי את כתיבתו ופחדתי שיתגלה כאדם לא נעים, כפי שסיפרו עליו, אבל הוא היה מקסים", אמרה פרנסס. המכתבים של סלינג'ר הפסיקו להגיע ב-2002, אולם אשתו המשיכה לכתוב להרטוג עד למותו ב-2007.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ