ניסיון להפריע למחאה? שיבושים ברשתות התקשורת במצרים

לקראת "אם כל ההפגנות" שתיערך היום בקהיר מורגשים במצרים שיבושים באינטרנט וברשתות הסלולריות. עשרות פעילים איסלאמיים נעצרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפי דיווחים במצרים, הרשתות הסלולאריות ושירותי האינטרנט במדינה הופלו היום (שישי) באופן מוחלט, ככל הנראה כצעדי מנע של המשטר לקראת ההפגנות הגדולות הצפויות היום ברחבי המדינה לאחר תפילת הצהריים במסגדים. בהפנגה בקהיר שכבר מכונה "אם כל ההפגנות" ישתתפו תומכיהם של תנועות האופוזיציה הגדולות ולראשונה יטלו בהן חלק גם "האחים הנוסלמים".

לפנות בוקר עצרו הרשויות עשרות חברים בתנועה האיסלאמית. בין העצורים גם שמונה בכירים בתנועה בהם הדובר עיסאם אל-אריאן. מקור ביטחוני במצרים אישר כי הרשויות הורו "לשבור" את הקבוצה במהלך הלילה. כוחות עלית מצריים החלו להתפרס ברחבי קהיר כהכנה להפרות הסגר הצפויות.

אתמול, קצת לאחר השעה שבע בערב, נחת בקהיר מוחמד אל-בראדעי, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, שסימן עצמו כמועמד לרשת את הנשיא חוסני מובארק אם יחליט לעזוב את תפקידו. עם הגיעו לארצו, אמר בראדעי כי ישתתף במחאה. "הלוואי שלא היינו צריכים לצאת לרחובות כדי לגרום למשטר לפעול", אמר. הוא העריך כי היום תיערך הפגנה גדולה מאוד ברחבי מצרים ובכוונתו להיות שם עם המפגינים.

ברחבי הבירה ובתיבות הדואר האלקטרוניות, הופצו אתמול חוברות מיוחדות המתדרכות את המפגינים כיצד להתעמת עם כוחות הביטחון במצרים. החוברות קוראות לצאת ולהפגין בכל שכונה בעיר, לצעוד ללא שלטים בוטים אלא לשאת פרחים ולקרוא לשוטרים להצטרף להפגנות. בנוסף, החוברות קוראות להשתלט על מבני שלטון, כמו רשות השידור, בניין הנשיאות ועוד. אחת החוברות כוללת תצלום אוויר שבו מסומנות הדרכים הראשיות למשרדים המרכזיים ומבני השלטון שיש להשתלט עליהם "ללא שימוש באלימות".

כוחות הביטחון המצריים מנעו מהתקשורת הערבית והבינלאומית לסקר את הגעתו של בראדעי למצרים. במאמר שפרסם בשבועון ניוזוויק נגד הנשיא המכהן, חוסני מובארק, כתב בראדעי כי "זה הזמן לשינוי. הדרך היחידה היא התחלה חדשה".

לדבריו, "הבחירות לפרלמנט שנערכו במצרים לפני חודשיים בלבד היו מזויפות. מפלגתו של הנשיא חוסני מובארק השאירה לאופוזיציה שלושה אחוזים בלבד מהמושבים, והממשלה בארה"ב אמרה שהיא 'מביעה צער' על כך", ציין, אולם הוסיף כי "בכל הכנות, התמלאתי צער כיוון שהיא מצאה לנכון לומר רק שהיא 'מביעה צער'. מלה זו איננה מתקרבת אפילו לתיאור תחושותיו של העם המצרי".

במאמרו הרבה בראדעי לבקר את עמדת ארה"ב וטען כי שעה שההפגנות התעצמו ברחובות מצרים בעקבות סילוקו של הרודן התוניסאי, הוא שמע את שרת החוץ הילרי קלינטון אומרת כי הממשלה המצרית "יציבה" וכי היא "מחפשת דרכים להיענות לצרכים ולאינטרסים הלגיטימיים של העם המצרי". לדבריו, דברי שרת החוץ הותירו אותו המום ומלא תמיהה."למה התכוונה ב'יציבה'? ובאיזה מחיר?", שאל, "האם זו יציבות של 29 שנות 'חוקי חירום' ונשיא בעל סמכויות של קיסר במשך 30 שנה? האם זה פרלמנט שהוא בדיחה ומערכת משפט שאיננה עצמאית? האם לזה אתם קוראים 'יציבות'? אינני בטוח בכך".

לדבריו, המצב במצרים אינו אלא יציבות מזויפת, זאת כיוון שיציבות אמיתית מתקבלת רק כשיש ממשלה שנבחרת באופן דמוקרטי. בראדעי נחשב אמנם לזר כמעט במולדתו מאחר ששהה במשך שנים ארוכות מחוץ למדינה, אולם עד כה היה היחיד מבין מנהיגי האופוזיציה המוכרים שהביע תמיכה גלויה בהפגנות. הוא ניסה לסמן עצמו כמנהיג הבא של מצרים דמוקרטית עבור כל אותם צעירים ובני נוער במדינה המבקשים שינוי. לדברי בראדעי, שהודה כי לא האמין בתחילה שהעם המצרי מוכן למהפכה, "הצעירים הם שלקחו את היוזמה, קבעו את התאריך והחליטו לצאת". אחד מאתרי הפייסבוק שהוקמו במצרים הקורא לתמוך בבראדעי לנשיאות בנובמבר 2011, מונה כבר יותר מ-200 אלף חברים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ