הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

השערורייה שמסרבת להתפוגג: ארבע שנים לאחר ההרשעות בפרשת ההאזנות הבלתי חוקיות לטלפונים שביצעו כתבי הצהובון ניוז אוף דה וורלד, האמינו כולם שהסיפור נגמר. ואולם, הסקוטלנד יארד החליט לחדש אתמול את החקירה. כתוצאה מכך ביטל איל התקשורת רופרט מרדוק את ביקורו בדאבוס והגיע ללונדון כדי לנסות למזער את הנזקים.

הפרשה החלה ב-2005, כשמשטרת לונדון פתחה בחקירה בעקבות טענות שלפיהן עיתונאים צותתו להודעות טלפון של הנסיכים ויליאם והארי. החקירה הובילה למעצרם והרשעתם של כתב בית המלוכה קלייב גודמן ושל הבלש הפרטי גלן מולקייר.

העיתון, בבעלות מרדוק ניוז אינטרנשיונל, הזרוע הבריטית של ניוז קורפס, התעקש על כך שגודמן היה עיתונאי מושחת וכי הוא ומולקייר הם היחידים שהיו מעורבים בציתות. גם המשטרה התעקשה על כך שאין ראיות הקושרות את התאגיד לפרשה.

עם זאת, ביולי 2009, דיווח העיתון גרדיאן כי השערורייה היתה מקיפה בהרבה ממה שהיה ידוע בעבר. הציתותים נעשו לטלפונים רבים ועיתונאים רבים היו מעורבים בהם. לפי הגרדיאן, בעלי ניוז אוף דה וורלד שילמו מיליון ליש"ט לקורבנות הציתותים. הדיווח עורר שוב את הפרשה והוביל רבים לדרוש את חידוש החקירה. ואולם כעת, בניוז אוף דה וורלד, שלא המתינו אפילו להודעת המשטרה, הודיעו כי ניהלו חקירה פנימית ועצמאית, והחליטו לפטר בעקבותיה את אחד מסגני העורכים הבכירים, איאן אדמונדסון, שכפי הנראה היה מעורב בפרשה.

אנשי תאגיד התקשורת ניוז אינטרנשיונל הודיעו כי הודעות הדואר האלקטרוני המרשיעות של אדמונדסון הועברו למשטרה. לדבריהם, "ראיות שנמצאו במהלך החקירה הובילו לפיטוריו של אדמונדסון. ניוז אינטרנשיונל יידע את המשטרה, העביר אליה את הראיות שמצא וישתף עמה פעולה".

פיטוריו של אדמונדסון ופתיחת החקירה בידי המשטרה מתרחשים לאחר התפטרותו הדרמטית של יועץ התקשורת של ראש הממשלה דיוויד קמרון, אנדי קולסון. קולסון היה עורך הצהובון בתקופת חשיפת הפרשה. קמרון עצמו הביע אתמול תמיכה בחידוש החקירה: "אהיה ברור לגמרי: ציתות לטלפונים הוא עבירה", אמר לחברי הפרלמנט. "יהיה זה נכון מבחינת התביעה הציבורית לבחון מחדש את כל הראיות וללכת בעקבותיהן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ