פעיל בולט למען זכויות הומואים נרצח באוגנדה

בעקבות פרסום תמונתו בעיתון

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

דיוויד קאטו, אחד הפעילים הבולטים ביותר באוגנדה למען זכויות ההומואים והלסביות, הוכה שלשום למוות בביתו. הרצח אירע כמה שבועות אחרי שקאטו זכה בתביעה משפטית נגד צהובון שקרא להוציא להורג הומוסקסואלים. משטרת אוגנדה הודיעה כי עצרה את אחד החשודים המעורבים באירוע.

קאטו תבע את העיתון המקומי רולינג סטון בטענה שהעיתון מפיץ שנאה נגד הומוסקסואלים. בית המשפט קיבל את הטענה ואסר על העיתון לחשוף הומוסקסואלים. ואולם, מאוחר יותר פרסם רולינג סטון תצלומים של כמה גברים, ובהם גם תצלומו של קאטו, ולצדם הכותרת "תלו אותם".

עורך העיתון ז'יל מוהאם אמר אתמול כי הוא מגנה את הרצח, אך הבהיר שהוא עומד מאחורי הפרסום. "רצינו שהממשלה תתלה את מי שמקדם את ההומוסקסואליות, לא התכוונו לכך שהציבור יתקוף אותם", אמר.

"מאז פסיקת בית המשפט התלונן דיוויד שמציקים לו ומאיימים עליו ש'יטפלו' בו", אמר אתמול חברו של קאטו, ג'וליאן פפה. "היינו אמורים להיפגש ביום רביעי כדי לדון בסידורי ביטחון, אבל דיוויד אמר שאין לו כסף להגיע העירה. כמה שעות לאחר שדיברנו הטלפון שלו היה מנותק".

למרות העימותים עם הרולינג סטון, ארגון Human Rights Watch מסר אתמול כי עדיין מוקדם מדי לקבוע מי רצח את קאטו. הארגון מסר כי "מותו של דיוויד קאטו הוא אבידה טרגית לקהילת זכויות האדם". קאטו היה ידוע כמי שנאבק בחוק נגד הומוסקסואליות, שגובש באוגנדה ב-2009 ונדחה בשקט לאחר ביקורת חריפה ולחץ בינלאומי כבד.

המשטרה עצמה הכריזה שאין כל קשר בין רצח קאטו למאבקו נגד העיתון ושלא מדובר בפשע שנאה. לטענת המשטרה, החשוד העיקרי הוא גבר שחי עם קאטו, אולם הוא נמלט. זהותו של החשוד הנוסף, שנעצר, אינה ידועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ