הפגנות בתימן נגד הנשיא; ירדן הודיעה על רפורמות

בהשפעת תוניסיה, נולד מפגן המחאה הגדול ביותר זה עשור בתימן. כצעד מנע, חסם המשטר בסוריה את הגישה לפייסבוק

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ההשלכות של אירועי הימים האחרונים במצרים וההפיכה בתוניסיה נותנות את אותותיהן בכמה מוקדים חדשים של חיכוך ברחבי המזרח התיכון. בצנעא בירת תימן יצאו אתמול עשרות אלפים לרחובות והפגינו נגד הנשיא עלי עבדאללה סאלח בקריאה לסיים את שלטונו בן 32 השנים במה שנראה כמו מפגן המחאה הגדול ביותר במדינה זה עשור.

רוב המפגינים התגודדו ליד שערי האוניברסיטה של צנעא. מאחורי ההפגנות עומדים כמה מארגוני האופוזיציה המרכזיים: איסלאח - הנחשב לאיסלאמיסטי, המפלגה הסוציאליסטית ועוד. אולם לא נרשמו עימותים אלימים ונראה כי המשטר בתימן החליט לאפשר למפגינים "לשחרר קיטור" במקום להתעמת עמם כפי שקרה לפני כשבוע. המפגינים ניסו להבהיר כי אין בכוונתם להפגין באלימות אלא למחות על המציאות במדינה. מצבה הכלכלי של תימן רעוע. קרוב ל-50% מתושבי המדינה חיים מתחת לקו העוני וכשליש מהם סובלים מרעב.

מוקדם יותר בתחילת החודש, העביר הפרלמנט חוק המאפשר לנשיא סאלח להישאר בתפקידו גם לאחר סיום כהונתו ב-2013. בניסיונו להרגיע את הרוחות הסוערות בתימן, הכריז סאלח בימים האחרונים על שורת צעדים כמו העלאת משכורות החיילים ופקידי הממשלה והורדת המסים, והכחיש כי בכוונתו להוריש את השלטון לבנו אחמד.

גם ירדן בלחץ. בעקבות האירועים האחרונים במצרים, נפגש שלשום מלך ירדן עבדאללה עם נשיא בית הנבחרים במדינה בניסיון להרגיע את התסכול והזעם שעלולים להתפרץ גם בירדן. עבדאללה השני פרסם בעקבות הפגישה הודעה יוצאת דופן שאומרת כי על ירדן להתמודד עם התסכול העממי באמצעות תוכנית של רפורמות פוליטיות וכלכליות. "המלך עבדאללה נחרץ בדעתו כי יש לנוע קדימה באמצעות תוכניות כלכליות ופוליטיות ברורות ושקופות כדי לאפשר לממלכה להתגבר על האתגרים הכלכליים העומדים בפניה, שיבטיחו כי לירדן ולירדנים יהיה עתיד טוב שמגיע להם", נאמר בהודעה מטעמו שפרסם בית המלוכה. עוד נכתב בהודעה כי המלך ביקש מכל פקידי הממשלה ומחברי הפרלמנט להיות קשובים למצוקותיהם של האזרחים בכל המחוזות של הממלכה. עבדאללה השני קיים בימים האחרונים שורה של התייעצויות בניסיון למצוא דרכים למנוע מתושבי הממלכה מלנסות לחקות את ההפגנות במצרים ובתוניסיה. אולם למרות צעדי המנע של המלך, החליטו "האחים המוסלמים" לצאת היום להפגין נגד המצב הכלכלי בממלכה ובניסיון לנצל את המומנטום. בסוריה חסמו השלטונות גישה לפייסבוק על אף שלא החלו הפגנות במדינה נגד המשטר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ