זעם בפרו על סירוב הנשיא להסגיר את השופט דן כהן

כלי תקשורת בלימה מספרים על מערכת של אינטרסים ולחצים שעמדה מאחורי סיכול ההסגרה של דן כהן. "שערורייה בינלאומית: מגוננים על מושחת ישראלי"

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

החלטתו של נשיא פרו, אלן גרסיה, שלא לחתום על מסמכי הסגרתו של השופט לשעבר דן כהן, התקבלה בבירת המדינה לימה בהפתעה רבה. "הנשיא מעניק לפרו תדמית בינלאומית של מדינה המשתפת פעולה עם השחיתות", כתב היומון הפופולרי "דיאריו 16", ומפה לאוזן נשמעו הנחות כי מאחורי הקלעים של ההחלטה הנשיאותית הופעלו לחצים של דמויות הקשורות דווקא בישראל. הפרקליטה הפרואנית שטיפלה בתיק אמרה אתמול: "זאת החלטה פוליטית".

בשיחה עם "הארץ" אמרה אתמול סילביה רוחס, כתבת העיתון "דיאריו 16", האחראית על כיסוי פרשת דן כהן, כי כל הגורמים הרשמיים בלשכת הנשיא ובמשרד המשפטים של פרו מילאו פיהם מים, כאשר נשאלו על הסירוב להסגיר את הישראלי המבוקש. "לא ניתנו לנו עד כה נימוקים או הסברים כלשהם. אלן גרסיה, בהחלטה המוזרה הזאת, מציג את פרו כרפובליקת בננות בעיני העולם", היא אומרת.

שלשום פרסם עיתונה של רוחס כותרת גדולה בעמוד הראשון שזעקה: "שערורייה בינלאומית: מגוננים על מושחת ישראלי". "זאת החלטה מוזרה", אמר אתמול העיתונאי הפרואני הנחשב, גוסטבו גוריטי, "יש אצל מנהיגינו רטוריקה נלהבת נגד השחיתות במדינה - אך מעשיהם מעידים כי מדובר בצביעות". גוריטי הוסיף: "עלינו לשאול מדוע הנשיא גרסיה עשה זאת? למה לפתע הוא מתעניין אישית בנושא?".

לפני שש שנים ברח כהן מהארץ לאחר שנחשד בקבלת שוחד של מיליוני דולרים כדירקטור בחברת חשמל. עורכת הדין הפרואנית, ליסה רמוס דאבילה, שנשכרה על ידי ישראל על מנת לטפל בהליכי ההסגרה שלו, הייתה המומה למשמע החלטתו של הנשיא גרסיה. "אני וממשלת ישראל לא ציפינו לצעד כזה, אחרי ההחלטה הברורה בנושא של בית המשפט העליון בפרו", אמרה לתקשורת. "נכון שלא קיים הסכם הסגרה בין המדינות, אך אנחנו כמו גם ישראל חתומים על אמנת האומות המאוחדות למלחמה בשחיתות. התהליך המשפטי כולו התנהל כאן כהלכה - ואז ההחלטה הפוליטית של השלטון נפלה כהפתעה מוחלטת". בתשובה לשאלה אם נמסר לה נימוק כלשהו להחלטת הנשיא, השיבה הפרקליטה: "לצערנו הרב לא שמענו הסברים או נימוקים לצעד הזה".

בלימה ידעו אתמול לספר על מערכת מורכבת של אינטרסים ולחצים שעמדה מאחורי סיכול הסגרתו של השופט לשעבר. "אנחנו יודעים על מערכת יחסים של ידידות ותמיכה בין ברוך איבצ'ר, איש העסקים הישראלי-פרואני בעל ההשפעה הרבה שהוא גם בעליו של ערוץ טלוויזיה מקומי, לבין הנשיא גרסיה. איבצ'ר הוא גם ביחסי חברות עם דן כהן", אמר מקור עיתונאי בלימה.

במקביל מרחפת מעל הסיפור דמותו של משה "שושי" רוטשילד, טייס לשעבר בחיל האוויר הישראלי שהפך למתווך בעסקאות נשק, ומבוקש על ידי ממשלת פרו כעבריין נמלט. בעבר פנתה ממשלת פרו לישראל בבקשה להסגירו אולם הדבר לא נעשה עד היום. החשד נגד רוטשילד עלה לאחר בריחתו של הנשיא לשעבר אלברטו פוג'ימורי מפרו בשנת 2000, עמו היו לו קשרים עסקיים. ועדות חקירה של הקונגרס הפרואני, ומשרד המשפטים, מאשימים אותו במתן שוחד ובשחיתות במסגרת סחר ותיווך של מכירת מטוסי מיג 29 וסוחוי 25, מסוקים ומטוסי תובלה - מבלארוס לחיל האוויר ולמשטרת פרו. שווי העסקאות נאמד ביותר מחצי מיליארד דולרים. החוקרים הפרואנים טוענים כי רוטשילד היה חלק מרשת השוחד והשחיתות של ולדימירו מונטסינוס, מי שהיה ראש שירותי הביטחון של פרו הידוע לשמצה של פוג'ימורי.

"כאשר מדברים על הדדיות בנושאי הסגרת מבוקשים זה בדיוק המקרה אשר היה יכול לשכנע את ממשלת פרו שלא להסגיר את דן כהן", נכתב ב"דיאריו 16". בכירה במשרד המשפטים הפרואני אמרה אתמול כי "ההחלטה שלא להסגיר את דן כהן נובעת מכך שאין הסכם הסגרה בין המדינות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ