מצרים: חוששים מרעב, נאלצים לאבטח את רכושם לבד

המשבר בענף התיירות, תחום המכניס כ-13 מיליארד דולר בשנה, הוא רק קצה הקרחון של המשבר הכלכלי הקשה שהמהפכה גוררת

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לקהיר

המקום היחיד בעיר הגדולה ביותר במזרח התיכון שבו המשטרה עדיין שמרה על נוכחות אתמול היה נמל התעופה הבינלאומי של קהיר. למרות זאת, במקום שרר כאוס, אלפי תיירים מרחבי העולם נדחקו בתורים ארוכים לצ'ק-אין כשאין שום מידע לגבי מועד המראה.

פאוזי סאברה, אחד ממנהלי המשרד של חברת התעופה הלאומית איג'יפט אייר, התפנה לדבר בזמן שעשרות נוסעים מיואשים צרו עליו. "אי אפשר לתכנן לוח טיסות כשאנחנו לא יודעים אם יהיה עוצר, מתי ואם יאכפו אותו", הוא אמר. "זה אסון לתיירות, כולם כאן אומרים לי שהם בחיים לא יחזרו לכאן לחופשה". נפילת רשת המחשבים בבית הנתיבות רק הוסיפה למהומה.

המשבר בענף התיירות, תחום המכניס כ-13 מיליארד דולר בשנה, הוא רק קצה הקרחון של המשבר הכלכלי הקשה שהמהפכה הפוליטית גוררת בעקבותיה. תקיפת סניפי בנקים הסגורים מיום ראשון גרמה למשיכה מבוהלת של כספים. בקהיר ובערים האחרות נסגרו כבר כמעט כל מכשירי הכספומט. חלק מהבנקים כיסו אותם ביריעות פלסטיק וברזנט מחשש שייפרצו. מיליוני אזרחים לא הצליחו למשוך את המשכורות שלהם בסוף חודש ינואר. לא בטוח שגם אם היו מצליחים להוציא מזומנים, היה להם מה לקנות. כמעט כל החנויות בערים הגדולות נסגרו ותורים ארוכים השתרכו מול מאפיות וחנויות מזון שנותרו פתוחות. מרבית תחנות הדלק נסגרו אף הן מחשש לביזה או לאחר שאזל מלאי הדלק. מעט מקומות העבודה שעדיין נותרו אתמול פתוחים, צפויים מחר להיסגר כשהאזרחים יצטרפו ל"צעדת המיליונים" המתוכננת בקהיר ואלכסנדריה. גם מי שלא חושב להפגין, לא יוכל להגיע לעבודה כיוון שהשלטון הודיע על השבתת רשת הרכבות.

מיום שישי בבוקר רשת האינטרנט במצרים נותקה בהוראת השלטון, דבר שפגע בבתי עסק ומרכזים פיננסיים רבים. המשטר איפשר את המשך פעילותה של רשת אחת המשמשת בעיקר את מערכת הבנקאות אבל לא היה בכך די, והבורסה סגורה מסוף השבוע שעבר.

בעלי בתי העסק נאלצים להתמודד גם עם הצורך לדאוג לאבטחת רכושם, בעיקר בלילות כשמסתובבים בוזזים. אין יותר משטרה ברחובות ולא די בצבא כדי לאבטח את כל המקומות. ארגוני השמירה המקומיים מתרכזים בעיקר סביב שכונות המגורים ובעלי עסקים נאלצים לשכור קבוצות צעירים נושאי מקלות שיסיירו סביב חנויותיהם. "בשלב מסוים לא נוכל לעצור את ההמונים אם לא יהיה אוכל", אמר מנהל מינימרקט בשכונת זמאלק. "הם יפרצו וייקחו כל מה שהם יכולים כדי להאכיל את משפחותיהם".

"מובארק חושב שאם הוא ימשיך להסתגר בארמון שלו, נתעייף ונפסיק להפגין", אומר מחמוד ריאן, כלכלן בן 34, שחזר אתמול בערב מהפגנות בכיכר, כדי להצטרף למשמר השכונתי באזור מגוריו, גיזה. "אבל המפגינים כבר לא מוכנים לוותר ואם הוא ימשיך להתעקש, הוא יביא הרס נוראי על מצרים. בשנתיים האחרונות היתה כאן צמיחה כלכלית שהגיעה לכיסים בעיקר של העשירים והחברים של מובארק. עכשיו גם הם הולכים לחטוף בכיס. הרעב שבין כה קיים ילך ויחריף והצבא יצטרך לומר לו לעזוב מיד".

רשת אל-ג'זירה דיווחה אתמול כי אנשי עסקים במצרים משכו בימים האחרונים כמעט 500 מיליון דולר מחשבונותיהם בבנקים במצרים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ