מקורביו של נשיא צרפת לשעבר שיראק: הוא סובל מאלצהיימר

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

משפט השחיתות נגד נשיא צרפת לשעבר ז'אק שיראק עומד להיפתח ב-7 במארס. ככל שהוא מתקרב החלו חברים, בני משפחה, מקורבים פוליטיים ועורכי דינו של הנשיא לשעבר לרמוז כי ייתכן שלא יוכל לעמוד למשפט משום שהוא סובל ממחלת האלצהיימר.

כבר שנה מסתובבות שמועות על מצבו הבריאותי של שיראק בן ה-78. הן נולדו מאז נעמד באמצע קונצרט שנערך בפאריז וצעק בקול: "מה אני עושה כאן?" ו"מי זאת גברת מוטאר (חרדל) הזאת?"

השמועות הפכו לדיון ציבורי בסוף השבוע האחרון ב"ז'ורנל דה דימנש", שהקדיש את שלושת עמודיו הראשונים לדיווח שכותרתו היתה "ז'אק שיראק מתייצב לקרב האחרון". הדיווח בעיתון כלל כמה "חברים קרובים" שלא הוזכרו בשמם, שאמרו כי שיראק "מידרדר" וכי הפך "לצל של שיראק הגדול" שהכרנו. אחד מחבריו של הנשיא לשעבר אמר כי "לפעמים הוא יורד לגמרי מהפסים וחוזר על דברים שוב ושוב, כמו ?פיון, מה הוא עושה עכשיו?'". פיון היה שר בממשל שיראק, ומכהן כראש הממשלה מאז 2007.

חבר אחר מצוטט בכתבה כאומר שאשתו של שיראק, ברנדט, "השתמשה במלה אלצהיימר בנוכחותי". עם זאת, ברנדט שיראק יצאה אתמול נגד הכתבה, כינתה אותה "שקר" והכחישה שאמרה את הדברים או שבעלה סובל מהמחלה. בראיון שהעניקה לרדיו צרפת הביע "שאט נפש" מהטענות, וציינה כי בעלה סובל מכמה בעיות בהליכה ובשמיעה, אך לא יותר מכך.

"אם בעלי היה סובל מהמחלה הזאת, לא הייתי מהססת לדבר על כך", אמרה ברנדט שיראק. "הוא תמיד אמר שהוא רוצה לקבל יחס שווה לכולם בפני החוק. אסור לנהוג בו בצורה טובה יותר, אך גם לא גרוע יותר מכל אחד אחר". שיראק עצמו דחה את הדיווחים על מחלתו. "אני נראה לכם חולה?", שאל אתמול כתבים. "אני בכושר מצוין. תודה. אני מקווה שאתם בכושר טוב כמו שלי".

בינתיים, פרשנים רבים טענו אתמול כי פמלייתו של שיראק שיתפה פעולה מתוך מטרה לדחות את המשפט.

שיראק, שכיהן כנשיא צרפת בין 1995 ל-2007, מואשם בשתי עבירות של מעילה בכספי עיריית פאריס שבסיועם מימן את הקריירה הפוליטית שלו בתחילת שנות התשעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ