המחאה בסודאן מתגברת: מפגין הוכה למוות

האש מתפשטת גם בשכנה מדרום

חרטום (רויטרס). המחאה נגד השלטון הרודני עלתה מדרגה גם בשכנתה של מצרים מדרום. אתמול מת מפצעיו סטודנט סודאני שהוכה בידי אנשי ביטחון, שפיזרו הפגנות נגד הממשלה שנערכו בהשראת ההפגנות במצרים. פעילים אופוזיציוניים בחרטום מסרו כי מדובר במקרה המוות הראשון בהפגנות נגד השלטון בסודאן, שנמשכו שלשום עד שעת לילה מאוחרת. שוטרים ואנשי כוחות ביטחון כיתרו אתמול את האוניברסיטאות בחרטום ובערים אחרות, ונמסר כי לפחות חמישה סטודנטים נפגעו באוניברסיטת חרטום ממכות ומרימוני גז מדמיע.

"אתה הקדוש שלנו, מוחמד עבד אל-רחמן", כתבו בפייסבוק פעילי קבוצה בשם "צעירים למען שינוי", שבה יותר מ-16 אלף חברים וקוראת לשים קץ לשלטונו של הנשיא עומר אל-באשיר. שלושה פעילים סיפרו לעיתונאים כי עבד אל-רחמן, סטודנט מאוניברסיטת אהליה באומדורמן, מת מפצעיו בבית חולים בשעת לילה מאוחרת ונקבר מיד. האוניברסיטה נסגרה עד להודעה חדשה.

"מקורות רפואיים אישרו שהסטודנט מת אתמול מאלימות אנשי כוחות הביטחון", אמר יאסר ארמן, בכיר במפלגת "התנועה לשחרור העם הסודאני". ארמן גינה את השימוש בכוח ואמר כי הסטודנטים ניסו רק לערוך הפגנות שקטות.

הפגנות נערכו שלשום בחרטום, באל-עובייד שבמערב ובקסאלה במזרח בהשתתפות מאות צעירים שהוכו באלות על ידי שוטרים. לפחות שש אוניברסיטאות בחרטום ובאזורים אחרים במדינה כותרו אתמול על ידי מאות שוטרים חמושים, שמנעו מהסטודנטים לצאת מהקמפוסים.

בתחילת החודש שעבר הפגינו צעירים בסודאן נגד עליית מחירי המזון והדלק והתעמתו עם שוטרים. ההפגנות התרחבו מאז ההתקוממויות העממיות בתוניסיה ובמצרים. לפעילים נגד משטרו של באשיר תלונות רבות נגדו - החל בשחיתות וכלה במנהג להצליף בנשים. דובר משטרתי באומדורמן הכחיש שלשום שהופעל כוח מופרז נגד המפגינים. סודאן קשורה קשר הדוק למצרים מאז התקופה הקולוניאלית, שבה שלטה בשתיהן בריטניה. ההפגנות בקהיר ובערים אחרות במצרים עוררו קריאות לשינוי בסודאן, מדינה העומדת בפני חלוקה לצפון ולדרום. סודאן שקועה במשבר כלכלי עמוק לאחר שיבוא מופרז דלדל את רזרבות מטבע החוץ שלה ואילץ את הממשלה לפחת את המטבע הסודאני. בעקבות הפיחות גברה האינפלציה במדינה, והחודש הודיעה הממשלה על קיצוץ בסובסידיות לדלק ולמוצריו ולסוכר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ