לראשונה מאז הסכם השלום, צבא מצרים שב לסיני

במסיבת עיתונאים משותפת עם קאנצלרית גרמניה אמר נתניהו כי מצרים עלולה לחוות מהפכה כמו באיראן; היום יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדון במהומות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מצרים העבירה אתמול, בצעד חריג ובהסכמה ישראלית, כ-800 חיילים לסיני, במטרה להתמודד עם מהומות הבדווים בחצי האי. פריסת החיילים בסיני מנוגדת להסכם השלום בין שתי המדינות מ-1979, הקובע שחצי האי יהיה מפורז מכוחות צבא. המהלך תואם, בפרופיל נמוך, בין קהיר לירושלים. המצרים ביקשו להעביר את הכוחות, המאורגנים בשני גדודים, לאזור שארם א-שייח מחשש לאיבוד שליטה באזור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר אתמול בפגישתו עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בירושלים, כי המשך המהומות במצרים עלול להביא להשתלטות גורמי איסלאם קיצוני על המדינה, בדומה למה שהתרחש במהפכה באיראן ב-1979. נתניהו העביר מסר זה בשיחה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה במוצאי שבת ובשיחות עם כמה מנהיגים נוספים ביומיים האחרונים.

בפגישתו עם מרקל ובמסיבת העיתונאים שלאחריה הדגיש נתניהו שני מסרים למדינות המערב. הראשון היה הסכנה להשתלטות האיסלאם הקיצוני על מצרים והשני הוא העובדה שישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שבה יש יציבות ולכן על המערב לחזק עמה את שיתוף הפעולה. "החשש שלנו הוא שכאשר יהיו תהפוכות מהירות בלי שכל המבנים של הדמוקרטיה המודרנית נמצאים במקום, מה שיתרחש - וזה קרה כבר באיראן - זה שיקום משטר דיכוי של האיסלאם הקיצוני", אמר נתניהו.

נתניהו ציין כי המנהיגים שעמם דיבר בימים האחרונים הביעו דאגה דומה. "כולנו מקווים שהיציבות תחזור למצרים, השלום יישמר והדברים ייפתרו בדרכי שלום", הוסיף. "המקורות של התסיסה במצרים אינם האיסלאם הקיצוני, אבל במצב של כאוס, גורם איסלאמיסטי מאורגן עלול להשתלט על המדינה".

דיפלומטים גרמנים אמרו אתמול כי החשש הכבד מההתפתחויות במצרים עלה בכל השיחות שקיימו בכירים גרמנים עם עמיתיהם הישראלים ביממה האחרונה. "זה נשמע שהישראלים מבועתים ממה שעלול להתרחש", אמר אחד הדיפלומטים הגרמנים. "יש חשש אמיתי לגורל ההסכם".

ביום ראשון בערב נפגש שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה בתל אביב עם שר החוץ אביגדור ליברמן. "ישראל היא הדמוקרטיה האמיתית היחידה באזור ולכן חשוב לחזק את הברית בינינו", אמר ליברמן לעמיתו הגרמני. חשש דומה השמיע השר לענייני מודיעין דן מרידור שנפגש אתמול בירושלים עם סגן שר החוץ הגרמני וורנר הוייר. "אם האחים המוסלמים יעלו לשלטון הסכם השלום יהיה בסכנה", אמר מרידור.

רמז נוסף לחשש בישראל מהשלכות שליליות של המהומות במצרים עלה בדבריו של נתניהו בישיבת הממשלה המשותפת של השרים הישראלים והגרמנים. נתניהו התייחס לפרויקטים משותפים לשתי המדינות והעלה רעיון להקמת מסילת רכבת בין אילת לנמל אשדוד. "זה למקרה שתעלת סואץ תהיה חסומה או סגורה בגלל עומס או גודש", אמר נתניהו.

במסיבת העיתונאים עם נתניהו לא נסוגה מרקל מקריאתה לנשיא מצרים מובארק לבצע רפורמות פוליטיות במדינה. לדבריה, מה שהתבצע עד כה אינו מספק את המפגינים ולכן על מובארק לפתוח איתם בדיאלוג כדי להיענות לדרישותיהם. "היציבות במצרים חשובה, אבל גם זכויות האדם", אמרה מרקל. "לא נטשנו את מובארק ואנחנו מעריכים את תפקידו המדיני בתהליך השלום, אבל לא יכול להיות שהעקרונות שלנו יחולו על מדינות מסוימות ולא יחולו על מדינות אחרות".

היום יתכנס בירושלים הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון שנקבע מראש בנושא הערכת המודיעין השנתית. השרים התבקשו לפנות את רוב סדר יומם לטובת הדיון הארוך. מקור מדיני בירושלים ציין כי חלק גדול מהדיון צפוי לעסוק במצב במצרים ובהשלכות האפשריות של המהומות.

צה"ל מתכונן לחדירת מחבלים מהגבול, אסירים ביטחוניים נמלטו ממצרים לרצועה

על רקע המהומות במצרים נערכים בישראל לתרחיש שבו עשרות אלפי מבקשי מקלט מאפריקה יגיעו לגבול מחשש לחייהם וינסו להיכנס בכוח לארץ. בנוסף תוגברו כוחות צה"ל וכוחות מיוחדים של משמר הגבול בהר חריף והר שגיא על רקע חששות לחדירות מחבלים שינסו לנצל את המצב כדי לערוך פיגועים בתוך ישראל.

כמו כן, בצבא חוששים מבריחה המונית של בדווים לגבולות ישראל. "אנחנו יודעים שאם הבדווים יתחילו לברוח מהצבא המצרי זה יהיה לישראל", אמר אתמול ראש מועצת רמת הנגב, שמואל ריפמן. ראשי המועצות הסמוכות לגבול הוזמנו לפגישה מחר עם אלוף פיקוד דרום טל רוסו, על מנת לשמוע הערכת מצב מפיו.

מאות אסירים שהיו כלואים בבתי הסוהר במצרים נמלטו בימים האחרונים בעקבות מהומות שפרצו בבתי הכלא. בינהם היו לא מעט אסירים שהוגדרו כביטחוניים, ושעיקר פעילותם התמקדה נגד ישראל. אתמול הגיעו לרצועת עזה כמה אסירים המזוהים עם החמאס, בניהם אל מועתסם אלקוקה, שנחשב לאסיר הפלסטיני הוותיק ביותר בכלא המצרי ונמנה עם בכירי הזרוע הצבאית של החמאס ברצועה. אלקוקה, ששהה במעצר בקהיר במשך שש שנים, סיפר לעיתונאים כי בימים הראשונים להתרחשויות הגיעו רבים מבני המשפחות של האסירים לכלא ודרשו את שחרור יקיריהם. תוך זמן קצר פרצה מהומה, וכוחות המשטרה המוצבים במקום לא הצליחו לבלום אותה.

במקביל, לראשונה מאז התעוררות המחאה, ניכרה אתמול ירידה בתנועת הנוסעים במעבר הגבול היבשתי בטאבה. לפי נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת), האחראית על מסופי מעבר הגבול היבשתיים, מדובר בירידה של כ-30%. במסוף עברו אתמול כ-2,000 נוסעים, מרביתם תיירים שנכנסו לישראל.

כמו כן, נרשמו בימים האחרונים שיבושים בתעבורה האווירית בין שתי המדינות. חברת התעופה אייר סיני ביטלה את טיסתה לישראל וממנה בתחילת השבוע, בגלל היעדר נוסעים בקו. אתמול לא היתה מתוכננת טיסה וספק אם החברה המצרית תחדש היום את טיסותיה. ביום שישי האחרון עדיין ביצעה חברת אייר סיני את הטיסות בין שתי המדינות על אף המהומות. מנגד, בשלב זה, חברת התעופה אל על ממשיכה לבצע טיסות קו סדירות לקהיר וממנה. שלשום בלילה אף הוסיפה החברה טיסה, וביצעה שתי טיסות מנתב"ג לקהיר וממנה כדי לאסוף נוסעים אשר ביקשו לצאת ממצרים.

עם זאת, יש גם מטיילים שאינם נרתעים מהמהומות במצרים. גיל להב, בן 48, הפך צריף בחוף מאהר בביר סוויר לביתו השני, ולא נותן למהפכה להרוס לו את החופשה. הוא מתכנן לחזור לסיני אחרי גל הקור, ביום ראשון הבא. לדבריו, "המצב בין טאבה לשארם רגוע לחלוטין, גן עדן. אומרים שיש בלגן בסיני, אבל זה קורה ברפיח. באזור ביר סוויר אנשים חיים עם התיירות ולא רוצים לקלקל את הפרנסה, שקט".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ