ספרי הלימוד בתוניסיה - הדמוקרטיים בעולם המוסלמי

מחקר: ישראל ותוניסיה בראש המדינות עם חינוך לשלום, ואחריהן הרשות, מצרים, סעודיה ואיראן

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

ספרי הלימוד בתוניסיה מחנכים לסובלנות ולשלום במידה גדולה הרבה יותר מאשר במדינות מוסלמיות אחרות. כך עולה מדו"ח של מכון המחקר אימפקט ס.א בירושלים. על פי הדו"ח, בספרי הלימוד התוניסאים "יש הפרדה וניתוק כמעט מוחלט בין דת למדינה ולמעשה מאמצע שנות ה-90 האיסלאם, בניגוד למדינות ערב רבות, אינו מעצב את תוכני הלימוד ואת הדור הצעיר". זאת, בניגוד למשל למערכת החינוך המצרית, "הנמצאת עדיין תחת השפעה מכרעת של חכמי הדת, ואינה כוללת ערכים דמוקרטיים".

נייר העמדה של מכון המחקר הירושלמי, שחלק גדול מהחברים בו מלמדים באוניברסיטה העברית, מתבסס על בדיקה רחבה יחסית של ספרי לימוד במדינות המוסלמיות. כך למשל, במקרה של תוניסיה נבדקו כ-65 ספרי לימוד, המיועדים למקצועות וגילים שונים. במסגרת זו נבדקו בשנים האחרונות ספרי הלימוד במצרים, סעודיה, סוריה, הרשות הפלסטינית ואיראן.

על בסיס סטנדרטים שפרסם בעבר ארגון האו"ם אונסקו לבחינת חינוך לסובלנות ולשלום, בנו במכון אימפקט ס.א דירוג ראשוני של המדינות שספרי הלימוד שלהן נבדקו עד כה. בראש הסולם נמצאות ישראל ותוניסיה, ואחריהן הרשות הפלסטינית, מצרים, סעודיה, וסוריה. איראן נמצאת בסוף הרשימה. הסטנדרטים הבינלאומיים כוללים בין השאר התייחסות למידה שבה תוכנית הלימודים הרשמית מקדמת "סובלנות, הבנה וכבוד כלפי ?האחר'", קידום פתרון סכסוכים בצורה לא אלימה, תמיכה בשלום ועוד.

"בתוניסיה המשטר חינך את הציבור לדמוקרטיה ולסובלנות במידה כל כך גדולה, עד שיש חוקרים המאמינים כי המצב שם מתקדם אפילו ביחס לישראל", אומר ד"ר אלדד פרדו מהאוניברסיטה העברית, החבר בוועד המנהל של מכון המחקר. לדברי יו"ר המכון, ד"ר יוחנן מנור, האחראי העיקרי לכך הוא שר החינוך של תוניסיה בשנות ה-90, מוחמד שארפי, אשר "חתך באופן דרמטי את השפעתם של אנשי הדת על החינוך הציבורי, והצעיד את הדור הצעיר בארצו לרמות חדשות של חינוך לסובלנות שלא נמדדו כמותן במזרח התיכון".

בניגוד למצב בתוניסיה, טוען נייר העמדה כי תוכנית הלימודים של מערכת החינוך המצרית "אינה כוללת ערכים דמוקרטיים והתייחסות חיובית אל 'האחר'. בעוד ספרי הלימוד במצרים מעודדים סובלנות כלפי הקופטים וקוראים למתינות דתית ולשלום, הם במקביל גם מכחישים את קיום ישראל וכוללים חומר אנטי-יהודי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ