נשיא ארה"ב, ברק אובמה: להתחיל בהליך של מעבר שלטוני מסודר במצרים עכשיו

בנאום שנשא הלילה נשיא ארה"ב בבית הלבן בירך אובמה על החלטתו של מובארק, וקרא לערוך במדינה בחירות דמוקרטיות הוגנות

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

שעות ספורות לאחר שנשיא מצרים חוסני מובארק הודיע כי לא יתמודד בבחירות בספטמבר, נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא דברים בבית הלבן. הוא לא חילק ציונים לנשיא מצרים, אך סיפר ששוחח עמו בטלפון במשך חצי שעה ואמר לו כי על מצרים "להתחיל בהליך של מעבר שלטוני מסודר עכשיו".

"הוא מכיר בכך שהסטטוס-קוו אינו קביל וששינוי צריך להתרחש", אובמה אמר על מובארק. "כל אלה מאתנו המשרתים בעמדת כוח פוליטי עושים זאת מתוך רצון של העם שלנו. לאורך אלפי שנים, מצרים ידעה רגעים רבים של שינוי, והקולות של העם המצרי אומרים לנו שזה אחד הרגעים האלה". הנשיא האמריקאי ציין כי המהלך במצרים צריל להוביל כעת לבחירות "חופשיות והוגנות".

אתמול בלילה הודיע נשיא מצרים מובארק, כי לא יתמודד בבחירות הבאות לנשיאות מצרים, שייערכו בספטמבר השנה, אולם בכוונתו להישאר בתפקידו עד שייבחר לו מחליף. נאומו של מובארק, שמגיע בעקבות שבעה ימים של הפגנות סוערות בכל רחבי מצרים, מסמן את קץ שלטונו לאחר 30 שנה.

מובארק אמר בנאומו כי האחריות העליונה שלו היא להבטיח סדר ויציבות במדינה ומעבר מסודר של השלטון. לדבריו, האחריות שמוטלת עליו תעבור בשלום לידי יורשו בבחירות הבאות. "לא התכוונתי להתמודד שוב ואני נחוש כעת לסיים את עבודתי תוך שמירה על ביטחונה של מצרים. אשאר בחודשים הקרובים בתפקיד הנשיא כדי שיינקטו צעדים שיבטיחו מעבר מסודר של השלטון", הצהיר מובארק.

"זה לא מתפקידה של אף מדינה לקבוע מי יהיו מנהיגי מצרים", אמר הלילה נשיא ארה"ב. "רק העם המצרי יכול לעשות זאת. מה שברור, וזה מה שאמרתי הלילה לנשיא מובארק, שאני מאמין שהמעבר השלטוני צריך להיות בעל משמעות, הוא צריך לקרות בדרכי שלום, ועליו להתחיל עכשיו. יתרה מזו - התהליך צריך לכלול קשת רחבה של קולות מן האופוזיציה. עליו להוביל לבחירות חופשיות והוגנות. והתוצאה צריכה להיות ממשלה שלא רק מתבססת על ערכים דמוקרטיים, אלא גם נותנת מענה לשאיפות העם המצרי".

ארה"ב, הוא המשיך, מוכנה לסייע למצרים בתהליך הזה. אובמה גם החמיא למפגינים המצרים שקראו לו בשבוע האחרון להביע בהם תמיכה בפומבי. "הלהט והכבוד שהפגינו אזרחי מצרים הפכו להשראה לאנשים מסביב לעולם, כולל בארה"ב, ולכל אלה המאמינים בכך שהחירות של בני האדם היא בלתי נמנעת. אני רוצה להבהיר לעם המצרי, ובמיוחד לצעירים: אנו שומעים את הקולות שלכם. ואני משוכנע שאתם תקבעו את גורלכם, ותגשימו את ההבטחה של עתיד טוב יותר לילדים והנכדים שלכם. אני אומר זאת כמי שמחויב לשותפות בין ארה"ב ומצרים".

אובמה אמר שנציגי הממשל שלו שמרו על מגע קרוב עם עמיתיהם המצרים, והביעו תמיכה בעקרונות בסיס ? דחיית האלימות והערכים האוניברסליים. הנשיא האמריקאי החמיא לצבא מצרים על "מקצוענות ופטריוטיזם".

"ראינו טנקים מכוסים בשלטים וחיילים ומפגינים מתחבקים ברחובות", הוא אמר. "אני קורא לצבא להמשיך במאמצים להבטיח שעידן השינוי הזה יעבור בשלום". "יהיו בעתיד ימים קשים, שאלות רבות לגבי עתידה של מצרים נותרו ללא מענה", סיכם אובמה. "אך אני בטוח שהעם המצרי ימצא את התשובות. רואים את האמת בתחושת הקהילה ברחובות, באמהות ואבות שמחבקים חיילים, ובמצרים שהגנו על המוזאון הלאומי כדי לשמור על אוצרות העת העתיקה ? שרשרת אנושית המחברת את הציוויליזציה הגדולה והעתיקה להבטחת היום החדש".

היו בארה"ב גם מגיבים פחות מתפייטים. יו"ר וועדת החוץ של הסנאט ג'ון קרי הגדיר את נאומו של מובארק כ"הודעה חשובה", אך הזהיר ש"עוד לא ברור האם זה יספק את דרישות העם המצרי לשינוי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ