שוודיה: עד החתונה השם יעבור

רגע לפני החלפת הטבעות, יותר ויותר צעירים שוודים משנים את שם משפחתם

ניו יורק טיימס
ג'ון טאגליאבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ון טאגליאבו

שטוקהולם. מרטין קרוול מאמין שסבו היה חוד החנית של מגמה עכשווית המשתלטת בימים אלה על שוודיה: יותר ויותר צעירים העומדים להתחתן בוחרים לא רק את מערכת כלי הכסף המתבקשת אלא גם שמות משפחה חדשים. לפעמים זהו שם שהיה במשפחתם לפני שנים רבות; פעמים תכופות יותר זהו שם מומצא.

סופיה ווטרלונד, בת 29, נולדה כסופיה ג'ונסון. כשעמדה להינשא בשנה שעברה, החליטו היא ובעלה לעתיד, קרל אנדרסון, להיפטר משמות המשפחה הישנים. "שנינו חשבנו שאנדרסון וג'ונסון הם שמות שכיחים מאוד", היא מסבירה.

השניים בחנו את אילנות היוחסין המשפחתיים. סופיה גילתה ש"ווטרלונד" היה שם משפחתה של סבתה לפני שהתחתנה. "חשבנו שהשם יפה ונדיר יחסית", היא אומרת. בנוסף לכך, ווטרלונד הוא שם משפחה בסכנת הכחדה, לפחות במשפחתה של סופיה. רק קרוב משפחה אחד עדיין נושא אותו. מסיבה זאת, החליטו סופיה ובעלה לעתיד לפנות לרשויות ולקבל אישור לשנות את שמם לווטרלונד. הבקשה אושרה.

בזמן שכמה מהזוגות השוודיים הצעירים מחפשים שמות משפחה עתיקים, אחרים פשוט ממציאים אותם. יש כאלה שמאמצים שמות בעלי ניחוח ים תיכוני, כמו אנדריאנו בובינו. אחרים בוחרים בשמות בעלי צביון אנגלי, כמו סווידנרוז או פלאוארלנד. יש גם כאלה שנותנים לדמיונם להשתולל, ומשתמשים במלים בעלות צליל שוודי כמו שיראזימוהגר או רוושנראוון.

כשמאגנוס קרלסון החליט לפני כעשור לשאת לאשה את אנה לינדסטט, לא הצליחו השניים להגיע להסכמה לגבי השם שיישאר עמם. "היא לא רצתה קרלסון ואני לא רציתי לינדסטט", אומר מאגנוס פנצר, לשעבר קרלסון. לאחר שהזוג פנה לאילנות היוחסין, הם מצאו ששם משפחתה של סבתו של קרלסון היה פנצר. הנישואים אמנם הסתיימו בגירושים אחרי 11 חודשים בלבד, אבל השם נשאר. "אני די אוהב את השם, אומר פנצר, "כך גם מכירים אותי". עם זוגתו הנוכחית, יש לפנצר שתי בנות, שגם הן קיבלו את השם החדש.

ברוב המקרים מאמצים זוגות צעירים שם חדש מאותה סיבה שהווטרלונדים והפנצרים אימצו אותו: כדי להתמרד נגד ההגמוניה של שמות המשפחה השוודיים המסתיימים ב"סון". ג'ונסון, אנדרסון וקרלסון הם שמות המשפחה השכיחים ביותר, אך המגמה אינה מסתיימת שם. מתוך מאה השמות השכיחים ביותר בשוודיה, 42 מסתיימים ב"סון".

הסיומת "סון" השתרשה ממסורת נורדית עתיקה, שהיתה קיימת לפני שהונהגה שיטת שמות המשפחה ה"תורשתיים". לפי מסורת זאת, משתמשים בשמו של האב ומוסיפים לה את הסיומת "סון" כשנולד בן, או "דוטר" עם לידתה של בת. כך למשל לארס, בנו של קארל, נקרא לארס קארלסון; ליסבת הפכה לליסבת קארלסדוטר, ועם נישואיה שינתה את שם משפחתה שוב. מנהג זה עדיין נפוץ באיסלנד.

גם בישראל קיימת תופעה של החלפת שמות סמוך לחתונה, אולם ברוב המקרים אין המדובר ברצון בשם ייחודי. רבים מהישראלים מחליפים את שם משפחתם מטעמים פמיניסטיים - מתנגדים לכך ששם המשפחה של הגבר יהפוך לשמה של האשה באופן אוטומטי - או בשל הרצון בעברות השם.

מאז 1982 מתחזקת בשבדיה המגמה של שינוי שם המשפחה. בשנה שעברה שבה שונו 7,257 שמות, הייתה דווקא צניחה קלה במספר - אולי בשל המשבר הכלכלי ואולי בשל התייקרות התהליך שעלה ב-20% ועומד כעת על 270 דולר. יש לציין כי אף שהממשלה צריכה לאשר את שינויי השמות, היא הוציאה כמה סייגים. כך שמות של מותגים דוגמת "קולה" או של מפורסמים כמו אובמה, יידחו על הסף. גם שמו של בית המלוכה השוודי, "ברנדוט" הוא מחוץ לתחום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ