הארץ
ברק רביד
אבי יששכרוף
אנשיל פפר
יהונתן ליס
שליח "" לקהיר, בהכנת הידיעה השתתפו

קהיר שוב בוערת: למרות הודעת נשיא מצרים חוסני מובארק על סיום תקופת שלטונו וקריאת ראשי הצבא המצרי לסיום ההפגנות, הפכה היום (רביעי) כיכר תחריר בקהיר לזירת מאבק סוערת בין המפגינים לתומכי הנשיא.

ממשרד הבריאות נמסר הערב כי אדם אחד נהרג וכ-611 בני אדם נפצעו במהומות הקשות שהחלו לשכוך בשעות הערב כשחלק גדול מהמפגינים שבו לבתיהם. למרות זאת, נרשמו מוקדי עימות ממוקדים בין הגרעינים של שתי הקבוצות בעוד עשרות רכבי חירום הגיעו לכיכר המרכזית ופינו לבתי החולים את מאות הנפגעים.

כיכר תחריר הפכה לזירת קרב. תצלום: אי-פי

הבוקר התברר כי מפלגות האופוזיציה וגם המפגינים ברחובות דוחים את ההודעה של הנשיא מובארק. המונים מסתובבים בקהיר וקוראים להתפטרותו המיידית של הנשיא המצרי. צעדה של כאלף מפגינים לאורך גדות הנילוס בלב קהיר צעקה "בדם, באש נעיף אותך מובארק".

מאוחר יותר, יצאו לרחובות קהיר אלפי תומכים בנשיא, שהגיעו לכיכר המרכזית בבירה, והתעמתו עם המפגינים הרבים. בין שני הצדדים חצץ כוח צבאי, שאיפשר לכל צד להפגין ולהביע את דעתו. עם זאת, האירועים גלשו במהירות לעימותים אלימים ולתגרות בין הצדדים, תוך שימוש במוטות, אבנים וסכינים. חלק מתומכי מובארק הגיעו לכיכר כשהם רכובים על סוסים וגמלים, והשתלטו על חלקים נרחבים באזור, עניין שיצר חיכוך רב אף יותר. הצבא התקשה לחצוץ בין שני המחנות וכמה חיילים ירו באוויר אך לא הצליחו לפזר את ההמון.

הכיכר הפכה לזירת קרב בה שני הצדדים ניסו לפגוע זה בזה באמצעי תקיפה שנלקחו מכל הבא ליד. מלבד האלימות שהפעילו מול מתנגדי המשטר, שמו לעצמם תומכי מובארק למטרה גם צוותי תקשורת, ובמיוחד צלמים שכמה מהם הוכו כשניסו לתעד את הארועים.

אחד מהנפגעים הרבים במהומות. תצלום: רויטרס

האלימות שהתפרצה היום היא הפעם הראשונה בה מתפתח עימות משמעותי בין תומכי המשטר הנוכחי למתנגדיו, לאחר יותר משבוע של הפגנות האופוזיציה. מוחמד אל בראדעי, אחד ממנהיגי האופוזיציה הבולטים, קרא לצבא להתערב במהומות באופן מיידי כדי להגן על חיי המפגינים. אל-בראדעי אף האשים כי האנשים שהחלו לתקוף את מתנגדי המשטר משתייכים למשטרה.

בעוד המפגינים ברחובות קהיר ממשיכים לקרוא להתפטרות מיידית של מובארק, קרא דובר הצבא איסמאעיל עותמן לסיום ההפגנות, מאחר ודרישותיהם התמלאו. "המסר שלכם נקלט, דרישותיכם התפרסמו", אמר. "אתם יכולים להחזיר את החיים במצרים לשגרה". במקביל ובטרם החלו המהומות הקשות נרשמו סימנים ראשוניים של חזרה לשגרה, עם חזרתם החלקית של שירותי האינטרנט לפעילות ועם הקלה רשמית של העוצר שהוכרז.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לעימותים במצרים במליאת הכנסת. "כל אלה שחרויות האדם יקרות ללבם, שואבים השראה מהקריאות לרפורמות דמוקרטיות במצרים והאפשרות ליישם אותן", אמר. "מצרים, שמאמצת רפורמות כאלה, היא מקור של תקווה לעולם. ככל שיסודות הדמוקרטיה חזקים יותר, יסודות השלום חזקים יותר".

במהלך היום בקהיר, שלושה עיתונאים מישראל המסקרים את האירועים נעצרו מכיוון שהחזיקו באישור תייר בלבד ולא בתעודות עיתונאי מיוחדות כנדרש. הם נלקחו לתשאול על ידי כוחות הביטחון המצריים ושוחררו מאוחר יותר, בסיוע משרד החוץ הישראלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ