העימותים בקהיר התחדשו: דווח על 5 הרוגים בירי תומכי מובארק על מתנגדיו

תומכי מובארק ירו הבוקר לעבר מתנגדי המשטר והרגו 5 מהם; בשונה מאתמול, הצבא שהגיע בכוחות מתוגברים החל להתערב בעימותים בין הצדדים; באופוזיציה בטוחים: מקורבי מובארק אחראים לשליחת תומכיו האלימים לכיכר תחריר

אבי יששכרוף
אנשיל פפר
נטשה מוזגוביה
(קהיר), בהכנת הידיעה השתתפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
אנשיל פפר
נטשה מוזגוביה
(קהיר), בהכנת הידיעה השתתפה

כוחות צבא השתלטו על כל כבישי הגישה המובילים לכיכר א-תחריר, לאחר שבשעות הבוקר (חמישי) התחדשו העימותים האלימים בקהיר. הצבא מונע כעת כניסה ויציאה מאזור הכיכר ותומכיו של הנשיא חוסני מובארק הורחקו לאחד הכבישים ליד הנילוס. החיילים במקום חוצצים בין שני הצדדים היריבים שהתעמתו ביממה האחרונה באופן קשה. כעת מורגשת רגיעה מתוחה באזור הכיכר וקיימת ציפייה לקראת הפעולות אותן ינקוט הצבא בהמשך.

בשעת בוקר מוקדמת פתחו תומכים של הנשיא מובארק בירי לעבר מתנגדי המשטר שסירבו להתפנות מהכיכר, למרות התקפות חוזרות ונשנות מצד תומכי הנשיא. מעדויות רופאים שנכחו במקום ומדיווחי רשת אל-ג'זירה עולה כי לפחות חמישה בני אדם נהרגו ו-15 נוספים נפצעו מהירי.

במהלך הלילה יידו תומכי מובארק בקבוקי תבערה לעבר מתנגדיו ועד שעות הבוקר נשמעו באזור הכיכר צרורות של ירי אוטומטי אולם ברוב המקרים היה מדובר בירי של חיילים באוויר. כוחות הצבא שמיעטו אתמול להתערב בעימותים האלימים, נערכו במקום בכוחות מתוגברים שכללו טנקים וחיילי רגלים חמושים ומשלא הצליחו למנוע את המשך העימותים החלו בהרחקת תומכי מובארק.

פינוי פצוע הלילה בקהיר. תצלום: אי-אף-פי

אתמול, החל משעות הצהריים, זרמו לכיכר א-תחריר אלפי בני אדם שהפגינו בעד שלטונו של מובארק וקראו לו להישאר. זמן קצר לאחר בואם לכיכר החלו העימותים בינם לבין אלפים מבין מתנגדי המשטר. הכיכר והרחובות הסמוכים הפכו לזירת קרב לכל דבר, אך ללא שימוש בנשק חם. האלפים משני הצדדים השתמשו באבנים, מקלות, חרבות ומגנים מאולתרים, כדי לפגוע ביריבים. העימותים נמשכו שעות ארוכות ולאחר רגיעה מסוימת שוב התחדשו.

שרת החוץ הילרי קלינטון שוחחה לאחר האירועים אתמול עם סגן הנשיא החדש, עומאר סולימאן, ואמרה לו כי יש למצות את הדין עם האחראים לאלימות ברחובות. "היא עודדה את הממשלה לחקור את העניין, משום שהאחראים לאלימות צריכים לתת דין וחשבון", אמר דובר משרד החוץ פיליפ קראולי. "אנחנו לא יודעים מי שחרר את הבריונים האלה לרחובות קהיר, אך הם זוהו כתומכי הממשלה. היה פה ניסיון ברור להפחיד את המפגינים שאותתו לממשלה שצריך להיות כאן שינוי".

בשעות הלילה עברו ההתנגשויות לחצר המוזיאון הלאומי בקהיר ודווח על אש במקום. משרד הבריאות המצרי פרסם הודעה שבה נאמר כי בעימותים בכיכר א-תחריר נהרגו שלושה בני אדם ונפצעו 600. אולם ערוץ אל-ג'זירה דיווח כי מספר הפצועים הגיע ליותר מאלף. בעיר דמנהור נרשמו עימותים נוספים, הפעם עם כוחות הביטחון עצמם.

בימים האחרונים נמנעו תומכי מובארק ואנשי כוחות הביטחון מלפעול באופן גלוי או סמוי נגד המפגינים שדורשים מהפכה, בוודאי שלא בצורה של קרבות רחוב בין כנופיות. נראה כי ההחלטה של תומכי מובארק להעביר את הקרב אל הרחוב, נובעת מכמה סיבות. ראשית, באופוזיציה מתגלעות המחלוקות הראשונות בין הסיעות והמפלגות - ושלטונו של מובארק חש זאת.

מפגינים, אמש בקהיר. תצלום: אי-פי

הארגונים החילוניים הקטנים, ובהם אל-וואפד, הודיעו אתמול כי הם מוכנים לקיים משא ומתן עם נציגי המשטר על הרפורמות, כדי להביא להעברה בטוחה של השלטון. אך מוחמד אל-בראדעי והאחים המוסלמים שבו והדגישו כי הם מוכנים לנהל שיחות עם כל נציג של השלטון, ובכלל זה סגן הנשיא עומר סולימאן, אך ורק לאחר פרישתו של הנשיא מובארק.

אל-בראדעי האשים כי תומכי הנשיא הם "חבורה של בריונים", ושב וקרא לו להתפטר עוד לפני יום שישי. מחר צפויה הפגנה נוספת של מתנגדי המשטר בכותרת "שישי של העזיבה", בתקווה שיהיה זה יומו האחרון של מובארק על כס הנשיא. בנוסף, הנוכחות של המפגינים בכיכר א-תחריר הפכה דלילה יותר לאחר יום שלישי והפגנת המיליון. ואולי יותר מכל, מובארק חש כי הגיע לקו האדום מבחינתו. הוא אינו רוצה להירדף על ידי ההמונים ולהיות מגורש ממצרים מולדתו. השאלה הגדולה שנותרה מרחפת בסוף יום אתמול, היא שאלת זהותם של האלפים שהביעו תמיכה במשטר מובארק. ערוץ אל-ג'זירה היה הראשון להעלות את הטענות כי מדובר באנשיו של מובארק, אנשי ביטחון שלא במדים, שמטרתם היתה לפזר את ההפגנה הגדולה בכיכר בעיקר לנוכח המספר המצומצם יותר של מפגינים שהיו בה אתמול. שלל דוברים העלו הערכות שונות כי מדובר בבלשי משטרה, ולצדם אנשי "אמן א-דולה" - ביטחון המדינה ופעילי מפלגת השלטון. אולם מלבד נוכחותם של אנשי ביטחון סמויים בקרב מחנה התומכים, הרי שבמקום היו גם מצרים שאינם חברי כוחות הביטחון.

כך לדוגמה, דיווח ערוץ הטלוויזיה המצרי הרשמי כי רוכבי הגמלים שהגיעו למקום, היו מצרים שעובדים באזור הפירמידות בגיזה ומחו על הפגיעה בפרנסתם. בכירים במשטר טענו שאנשי עסקים שניזוקו קשות מהמהומות הם ששלחו את המפגינים. רשת סי-אן-אן דיווחה כי חלק מהמפגינים למען מובארק שנתפסו על ידי מתנגדי המשטר, הודו שקיבלו כסף מהממשלה בתמורה לבואם לכיכר. על אחרים נמצאו תעודות של כוחות הביטחון. גם העובדה שהצבא נמנע שעות ארוכות מלהתערב בנעשה, נותנת משנה תוקף לחשדות כי המשטר הוא שאחראי למרחץ הדמים שהיה אתמול בלב קהיר.

מצרים על סף הפיכה - כל הדווחים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ