האוסטרלים יצאו הפעם בזול מסופת הציקלון "יאסי"

סופת הציקלון פגעה אתמול במדינה עם רוחות במהירות 300 קמ"ש. למרות הנזקים שנגרמו, הפעם לא נרשמו אבידות בנפש

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

באוסטרליה נשמו היום (חמישי) לרווחה. סופת הציקלון העצומה "יאסי" עברה מבלי שנגרמו אבידות בנפש, והנזק שנגרם למדינה היה קטן יחסית ממה שתושבי מדינת קווינסלנד חששו. גם השטפונות, מהם חששו תושבי המדינה הצפונית, לא הזכירו את המראות מלפני שבועות ספורים.

לאחר ימים של פחד והכנות פגעה הסופה אתמול בערב, על פי שעון ישראל, כשהיא עוקרת גגות ועצים וגורמת להפסקות חשמל ממושכות ברחבי קווינסלנד.

"יאסי" סומנה מראש כסופה החזקה ביותר שפוקדת את האזור מזה קרוב ל-100 שנה. עין הסערה חלפה בעיר הקיט הקטנה "מישן ביץ'", כשהיא מורידה גשמים רבים. החזאים העריכו כי הרוחות יגיעו לכ-300 קמ"ש, אולם נוכח הנזקים המתונים באופן יחסי, מומחי בנייה הטילו ספק בהערכה זו.

"אם מהירות הרוח הייתה עומדת על 300 קמ"ש רמת הנזק לבניינים הייתה 100%", אמר ג'ורג' ווקר, מאוניברסיטת ג'יימס קוק. הוא הוסיף כי הוא מעריך שהסופה הייתה בעוצמה 3, ולא בעוצמה 5 כפי שצפו החזאים. "בסופת ציקלון בדרגה 5 עם רוחות בעוצמה של 300 קמ"ש, גם הבניינים החדשים והחזקים היו חווים נזק עצום", הוסיף.

באוסטרליה מעריכים שהנזק הנמוך יחסית והיעדר אבידות בנפש, הוא גם תוצאה של הכנות שנעשו מספר ימים לפני הגעת הסופה, פינוי מבעוד מועד של התושבים וחיזוק מבנים.

הציקלון פגע באוסטרליה לאחר שבשבועות האחרונים חוותה קווינסלנד שטפונות ענק שהציפו שטחים עצומים במדינה וגרמו למותם של 35 בני אדם. הציקלון עבר צפונית לאזור שנפגע בשטפונות, אך מטאורולוגים הזהירו כי הגשמים הכבדים עשויים לגרום להצפות.

חופי קווינסלנד, שעות לפני הפגיעה. תצלום: רויטרס

עשרות אלפי בני אדם, מאזור המשתרע על פני 300 ק"מ, פונו מבתיהם טרם פגיעת הסערה למרכזים שהוקמו לשם כך. רבים אחרים התפנו בכוחות עצמם למשפחות ולחברים ברחבי המדינה שצפויים לספוג את הציקלון באופן מתון יותר. ראש ממשלת קווינסלנד, אנה בלי, אמרה כי הציקלון האחרון שפגע באזור בעוצמה גדולה כל כך היה ב-1918.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ