סגן נשיא מצרים, עומר סולימאן: גמאל מובארק לא יתמודד על הנשיאות

הטלוויזיה הממלכתית במצרים דיווחה כי סולימאן הבהיר שהאפשרות שבנו של חוסני מובארק יירש אותו, ירדה מהפרק

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הטלוויזיה הממלכתית במצרים דיווחה היום (חמישי) כי סגן הנשיא, עומר סולימאן, הבהיר שגמאל מובארק, בנו של הנשיא המכהן חוסני מובארק, לא יתמודד על הנשיאות. מדובר בהצהרה רשמית ראשונה על כך שהאפשרות שגמאל יירש את אביו בשלטון, ירדה סופית מהפרק.

בתחילת השבוע היו דיווחים לא מאומתים על כך שחלק מבני משפחתו של חוסני מובארק, ובהם גמאל, נמלטו לבריטניה.

עוד אמר סולימאן כי תנועת האחים המוסלמים, שעד כה היתה מחוץ לחוק במצרים, הוזמנה לפגוש את חברי הממשלה החדשה כחלק מהדיאלוג הלאומי בין כל המפלגות.

הוא הוסיף כי מצרים לא תסבול התערבות בענייניה הפנימיים. "התערבות בעניינינו היא מוזרה, לא מתקבלת על הדעת, ולא נרשה זאת", אמר.

צעד נוסף העולה בקנה אחד עם דרישות המפגינים הוא החלטת התביעה הכללית במצרים לאסור על שלושה שרים לשעבר לצאת מהמדינה, ולהקפיא את נכסיהם. מדובר בשר הפנים לשעבר, חביב אל-עדלי, שהמשטרה תחת אחריותו הובילה התנגשויות אלימות עם המפגינים, ובשני שרים אחרים לשעבר, אילי הון שהיתה להם השפעה רבה בממשלה הקודמת וכעת אינם זוכים לאהדה.

היום אחר הצהריים התחדשו העימותים בין אנשי האופוזיציה לתומכיו של הנשיא מובארק, זאת לאחר שבקרבות בין הצדדים אתמול נהרגו ככל הנראה 5 בני אדם. הצבא ממשיך לחצוץ בין שתי הקבוצות בכיכר א-תחריר, אך ברחובות הסמוכים נרשמו מספר עימותים אלימים בין הקבוצות. בלב העיר נשמעו צרורות ירי מנשק אוטומטי. ככל הנראה מדובר בניסיון של הצבא למנוע מתומכי מובארק להתקרב לכיכר.

תומכי מובארק ניסו במספר הזדמנויות לפגוע גם בעיתונאים זרים המסקרים את האירועים. באחד המקרים חדרו המפגינים לבניין הסמוך לנילוס שבו שהו צוותי תקשורת. העיתונאים נאלצו להתפנות דרך הגג. במקביל, הצבא המצרי מעבה את כוחותיו ברחובות הסמוכים לכיכר א-תחריר. נגמ"שים וטנקים מוזרמים לאזור בנוסף לכוחות חיל רגלים, במטרה לחלוש על אזורים רחבים יותר ולהרחיק מהמקום את תומכי מובארק.

ראש הממשלה החדש של מצרים, אחמד שפיק, התנצל על העימותים הקטלניים בבירה. "המדינה שחייבת להגן על בניה ולכן חשבתי שזה הכרחי שאני אתנצל ואומר שהדבר לא יחזור על עצמו", אמר ראש הממשלה, שהגדיר את האלימות כ"אסון". הוא הבטיח שתיערך חקירה כדי לברר "אם זה היה מתוכנן, או ספונטני, האם מישהו כיוון את זה, והאם מפלגה מסויימת עודדה את זה?".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ