נשיא מצרים, חוסני מובארק לכריסטיאן אמנפור: אם אעזוב היום, יהיה כאוס

בראיון למגישת ערוץ איי-בי-סי אמר מובארק כי הוא "שבע". לדבריו, "אחרי 62 שנים בשירות הציבורי הספיק לי. אני רוצה לעזוב"

אנשיל פפר
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), (קהיר)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), (קהיר)

נשיא מצרים, חוסני מובארק, אמר כי הוא היה מעוניין לפרוש כעת מתפקידו, אך אינו יכול לעשות כן מחשש שכאוס יפרוץ במדינה.

בראיון מיוחד למגישת ערוץ איי-בי-סי, קריסטיאן אמנפור, אמר מובארק כי הוא מוטרד מהאלימות בכיכר א-תחריר בימים האחרונים, אך הדגיש כי ממשלתו אינה אחראית לה, אלא תנועת "האחים המוסלמים". "הייתי מאוד לא מרוצה מאירועי אתמול", אמר מובארק בהתייחסו לאלימות שהפעילו תומכיו נגד המפגינים למען הדמוקרטיה, "אני לא רוצה לראות אזרחים מצרים נלחמים זה בזה".

אמנפור הצליחה לראיין את מובארק ואת סגנו עומאר סולימאן בארמון הנשיאות בקהיר. בחשבון ה"טוויטר" שלה כתבה כי כאשר נשאל מובארק כיצד הוא הרגיש לאחר הבטחתו שלא להתמודד בבחירות לנשיאות בספטמבר, הוא השיב כי הוא חש הקלה. "אני שבע, אחרי 62 שנים בשירות הציבורי הספיק לי", אמר מובארק. "אני רוצה לעזוב".

הראיון נערך בנוכחותו של גמאל מובארק, בנו של הנשיא. מובארק ציין שמעולם לא היו לו כוונות למנות את בנו בתור יורש. "מעולם לא התכוונתי להתמודד שוב או שגמאל יהיה נשיא", הבהיר. הוא התעלם מהשאלה האם הוא חש נבגד על ידי הממשל האמריקאי וציין רק שברק אובמה הוא איש טוב מאוד. ואולם, כאשר שחזר את השיחה הטלפונית ביניהם ביום שלישי, ציין כי "אמרתי לאובמה, אתה לא מבין את התרבות המצרית ומה יקרה אם אעזוב".

מובארק. תצלום: אי-פי

לקראת ערב הסלימו העימותים בין תומכיו של מובארק לבין המפגינים למען הדמוקרטיה. בין היתר, תומכי הנשיא זרקו בקבוקי תבערה מהגשרים שליד הכיכר על המפגינים שמתחתיהם. נדמה היה שהצבא מאבד שליטה על המצב ומתקשה להדוף את המתפרעים. ואולם, אחרי שעות ארוכות של קרבות רחוב בין קבוצות המפגינים שבה הרגיעה ללב קהיר. אלפי תומכי המשטר, שניסו לתקוף את מפגיני האופוזיציה בכיכר א-תחריר החלו לשוב לבתיהם. טנקים ונגמ"שים התקדמו בכבישים המובילים אל הכיכר, כדי להבטיח את ביטחון המפגינים.

מתוך הכיכר מדווחים פעילים למען הדמוקרטיה על 10-15 אלף אזרחים שנשארו להגן על מעוז המחאה, ונמצאים בכיכר גם כעת, לאחר רדת החשכה. המפגינים מדברים על כך שהוקמה בכיכר "רפובליקה אוטונומית של אזרחי מצרים" עליה אין לנשיא מובראק שליטה.

ראש הממשלה החדש של מצרים, אחמד שפיק, התנצל על העימותים הקטלניים בבירה. "המדינה שחייבת להגן על בניה ולכן חשבתי שזה הכרחי שאני אתנצל ואומר שהדבר לא יחזור על עצמו", אמר ראש הממשלה, שהגדיר את האלימות כ"אסון". הוא הבטיח שתיערך חקירה כדי לברר "אם זה היה מתוכנן או ספונטני, האם מישהו כיוון את זה, והאם מפלגה מסויימת עודדה את זה?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ