מברקי ויקיליקס: חשודים במעורבות בפיגועי 11.9 הצליחו להימלט

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

בפיגועי הטרור ב-11 בספטמבר 2001 בארה"ב השתתפו אנשים רבים יותר משפורסם עד כה, כך מתברר ממברק דיפלומטי שחשף השבוע אתר ההדלפות ויקיליקס וצוטט בדיילי טלגרף. בעיתון, שככל הנראה החל לעבוד עם האתר לאחר שג'וליאן אסאנג', מייסדו, ניתק את היחסים עם הגרדיאן, נכתב כי שלושה קטארים, שלא היו ידועים עד כה, חשודים שפעלו כצוות מעקב למען המחבלים.

השלושה - משעל אל-חג'רי, פאהד עבדאללה ועלי אל-פהיד - נכנסו לפי המברק לארה"ב ב-15 באוגוסט 2001, "וביקרו במרכז הסחר העולמי, בפסל החירות, בבית הלבן ובמקומות נוספים בווירג'יניה", ולאחר מכן טסו ללוס אנג'לס. שם הם נרשמו במלונית, שילמו במזומן והבהירו שאין הם מעוניינים בשירות חדרניות". כמו כן נכתב במברק כי "עובדי הניקיון של המלון החלו לחשוד בהם משום שראו בחדרם מדי טייסים, מחשבים ניידים וכמה קופסאות קרטון שהיו ממוענות לסוריה, ירושלים, אפגניסטאן וירדן". בחדר היו גם "תדפיסי מחשב שעליהם התנוססו שמות של טייסים וחברות תעופה וכן מספרי טיסות וזמני הטיסות".

המברק נשלח ב-11 בפברואר 2010 מהשגרירות האמריקאית בקטאר למשרד החוץ האמריקאי, ונאמר בו גם כי כל שלושת הגברים הזמינו מקומות במטוס שהיה אמור לטוס מלוס אנג'לס לוושינגטון ב-10 בספטמבר, יום לפני הפיגועים. הם לא עלו על הטיסה הזו, אלא טסו באותו יום ללונדון. אילו עלו על הטיסה המקורית, הם היו טסים במטוס שנחטף למחרת היום והתרסק בפנטגון.

בכירים אמריקאים אמרו אתמול כי אין להפריז בחשיבות המברקים. בכיר אחד, שביקש לשמור על עילום שם, אמר לוושינגטון פוסט כי החוקרים כבר הגיעו למסקנה שאי אפשר להגיש תביעה משפטית נגד השלושה, שמקום הימצאם אינו ידוע. "לא נערך מצוד אחריהם, אין תיק פעיל. חיפשו אחריהם, אבל העניין בהם התמסמס", הוסיף.

אף על פי שקטאר מוזכרת לעתים נדירות ביותר בהקשר לתאי טרור, מברקים אחרים שפורסמו באחרונה בוויקיליקס מוכיחים שארה"ב רואה בה גורם שאינו מסייע במלחמה בטרור. "הם (הקטארים) מהססים לפעול נגד טרוריסטים ידועים, שמא זה ייראה כאילו הם משתפים פעולה עם ארה"ב", נאמר באחד המברקים האלה, שנכתב על ידי שרת החוץ הילרי קלינטון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ