המרפסת של בניטו מוסוליני תיפתח לציבור אחרי חרם של 68 שנה

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

המרפסת שממנה נהג שליט איטליה בניטו מוסוליני לשלהב את ההמונים בכיכר העיר ברומא, ומסמלת אולי יותר מכל את 21 שנות משטרו הפשיסטי, נוקתה, שופצה ותשוב ככל הנראה בקרוב לעמוד לרשות הכלל. בכך החליטה איטליה אחרי 68 שנה להסיר את החרם ההיסטורי שהוטל מ-1943 על מרפסת המבנה העתיק בפיאצה ונציה, שממנה הכריז הדוצ'ה בפני ההמונים ב-10 ביוני 1940 כי איטליה מצטרפת לגרמניה במלחמה נגד בעלות הברית. כך דווח אתמול בתקשורת האיטלקית.

"הוסר החותם המקולל מהמרפסת, אבל לא ממעשי הזדון שנעשו באותה התקופה", אמר תת-השר לנכסי תרבות, פרנצ'סקו מריה ג'ירו, בניסיון להסביר את הסרת החרם. תת-השר ציין כי היא תיפתח ככל הנראה לציבור הרחב. "הגיע הזמן לשבור את הטאבו. המרפסת היתה קיימת זמן רב לפני מוסוליני", הוסיף.

בחוגי הימין הקיצוני מיהרו להריע ליוזמה. "זהו אתר היסטורי וסמל רב-משמעות בתולדותיה של איטליה, שאותו יש לפתוח למבקרים", אמר סטפאנו טרסיניי, נציג מפלגת פיאמרה טריקולורה הפוסט-פשיסטית. "אף אחד לא מתכוון להפוך את המרפסת למזבח הפשיזם", ציין.

האולם שנפתח אל המרפסת משמש זה שנים חלל לתערוכות. אולם השימוש בגזוזטרה והגישה אליה נאסרו בתכלית האיסור, ודלת הכניסה אליה היתה תמיד מכוסה בווילון שחור כבד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ