יום זעם נוסף במצרים; חשש לשלום הזרים במדינה

בכל רחבי מצרים מתכוננים ליום של עימותים קשים אחרי תפילות השישי. אזרחים זרים ועיתונאים הנמצאים במדינה מותקפים ונאלצים לשהות במקומות מחסה

אבי יששכרוף
אנשיל פפר
(קהיר)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
אנשיל פפר
(קהיר)

בכל רחבי מצרים צפויות להיערך היום הפגנות המוניות נגד הנשיא חוסני מובארק, בכותרת "גומעת אל-רחלה" - יום שישי של העזיבה, כאשר הכוונה של המפגינים היא להביא לעזיבתו של הנשיא המצרי כבר היום. אולם מנגד, נראה כי מובארק נחוש בדעתו שלא לעזוב את משרתו לפני הבחירות לנשיאות הצפויות בחודש ספטמבר. כעת נראה כי תהלוכות של תנועת המחאה "שישה באפריל" יחד עם המשתתפים האחרים בהפגנות, ייצאו הפעם גם לכיוון ארמונו של חוסני מובארק בשכונת הליופוליס. טרם ברור מהן תוכניות הצבא והמפגינים תומכי מובארק, שנלחמו ביומיים האחרונים עם המפגינים למען הדמוקרטיה. אתמול הפכו לא רק מתנגדי מובארק למטרה של הפורעים אלא גם אזרחים זרים בקהיר ובעיקר עיתונאים שעשרות מביניהם הותקפו. הצבא עצר כ-20 עיתונאים זרים, והמשטרה שהחלה לחזור לרחובות בחלק מהבירה המצרית עסקה אף היא במעצר של פעילי אופוזיציה ועיתונאים

אתמול נמשכו העימותים בין תומכי מובארק לבין מתנגדיו, כאשר התומכים שזכו לכינוי "בלטגיה", המשיכו ביידוי אבנים לעבר המפגינים ואף השליכו בקבוקי תבערה לעברם. על פי משרד הבריאות המצרי, ביומיים האחרונים נהרגו בקרבות הרחוב 13 ונפצעו 1,200. פעילי אופוזיציה טענו שמדובר בנפגעים רבים יותר.

על אף ההאשמות של מתנגדי הממשלה כי תומכי מובארק הם למעשה שליחיו, הבטיח ראש הממשלה החדש אחמד שאפיק כי ממשלתו תחקור מי עמד מאחורי העימותים הקשים ולדבריו הוא מתנצל בפני המותקפים. התובע הכללי במצרים הבטיח מנגד, כי תמנע יציאתם מהמדינה של כמה אנשי עסקים וכן של שר הפנים לשעבר חביב אל-עדלי, ששוטריו היו אלה שהתעמתו עם המפגינים בימים הראשונים של העימותים וכן של שר השיכון ושר התיירות לשעבר. בין אנשי העסקים ששמם נזכר כמי שחלק מנכסיהם יוקפאו - אחמד עז, אחד מראשי מפלגת השלטון ומקורבו של גמאל מובארק.

בינתיים, סגן נשיא מצרים עומר סולימאן, אמר אתמול בראיון לטלוויזיה המצרית כי מדובר בקונספירציה של ארגונים הפועלים בשם אג'נדה זרה ומנסים לדרדר את המצב במצרים. לדבריו, רק בתשעת הימים האחרונים הפסידה מצרים מיליארד דולרים כתוצאה מההפסדים בענף התיירות. הוא תקף בחריפות את ארה"ב ואמר כי כל התערבות זרה בענייניה הפנימיים של מצרים, אינה מקובלת. סולימאן הבטיח כי החוקה המצרית כולה תעבור תיקון ולא רק סעיפים מסוימים, אולם לדבריו, לשם כך יש לשמור על הפרלמנט כפי שהוא. הוא הסביר כי אם יפוזר הפרלמנט הרי שלא ניתן יהיה לתקן את החוקה. הוא הסביר כי נדרשים 70 ימים בלבד כדי לתקן את החוקה, ושהבחירות לנשיאות ולפרלמנט ייערכו עוד לפני חודש ספטמבר.

סגן הנשיא הודיע כי אין בכוונת מובארק האב או בכוונת בנו גמאל להתמודד בבחירות לנשיאות. הוא שב ואמר כי הוא מזמין את "האחים המוסלמים" למו"מ עם השלטונות, וטען כי כל הפלגים באופוזיציה השתתפו בדיאלוג שנפתח בינם לבין הממשלה. זאת מלבד מפלגות אל-ופד, א-תג'מע וכמובן "האחים", שלדבריו גמגמו בעקבות ההזמנה של השלטון לדיאלוג. הוא הבטיח כי המשטר אינו מעורב בעימותים הקשים שהיו ביומיים האחרונים בקהיר בין תומכי מובארק לבין מתנגדיו. לדבריו, הדרישות של הצעירים לשינוי ורפורמות היו לגיטימיות, אך ב-25 בינואר נכנסו להפגנות גורמים בעלי אג'נדה זרה, ברומזו ש"האחים המוסלמים" הביאו להסלמה במצב. הוא האשים אותם אף בכך ששוחררו מאות אסירים מבתי הכלא במצרים.

מנגד, אל-בראדעי ניסה להרגיע את המערב. בראיון לאחת מרשתות הטלוויזיה האמריקאיות, אמר אל-בראדעי כי הרעיון שאם תיהפך מצרים לדמוקרטית היא תהפוך לעוינת לארה"ב וישראל, מופרך ולא הגיוני.

הצבא המצרי חזר אתמול בבוקר להשתלט על המצב סביב כיכר אל-תחריר בלב קהיר. יממה לאחר שעמד מנגד כשאלפי תומכים של הנשיא חוסני מובארק תקפו באלימות את רבבות המפגינים למען דמוקרטיה שהתקהלו בכיכר.

עם שחר יום חמישי, הציבו המפגינים מחסומים מגדרות וקורות עץ שחצו את הכיכר. אלפים הגיעו כתגבורת מהצד הצפוני של הכיכר שנותר בידי המפגינים. על יד המחסומים, הם הכינו ערימות של אבנים גדולות שנעקרו מקירות ומדרכות בכיכר כדי להשליך על התוקפים. "לא ויתרנו", אמר ריאד אל-גזאלי, מפגין בן 24, ששהה כל הלילה בכיכר, "החיילים לא הגנו עלינו אבל המשכנו להיאחז בכיכר והצלחנו להדוף את המנוולים של מובארק".

בשבע בבוקר, נערך לאורך הנילוס כוח צבאי גדול של מאות חיילים עם רובים ומקלעים כבדים, מלווים בטנקים ונגמ"שים. בשעה שמונה בבוקר, הם צעדו באופן רגלי אל הגשר המוביל מדרום לכיכר והורו לתומכי מובארק לעזוב את המקום. רוב התומכים לא עזבו לגמרי אלא המשיכו להתקהל בכבישים שמסביב. הצבא הקים מחסומים חדשים ואכף בתקיפות אזור חיץ גדול של כמה מאות מטרים בין שני הצדדים. תומכי מובארק המשיכו להתעמת עם המפגינים מסביב לכיכר וניסו לתקוף עיתונאים זרים, במיוחד צלמים, אותם האשימו בתמיכה במתנגדי מובארק. בשלב מסוים החיילים עצרו קבוצה של כעשרים עיתונאים זרים בקצה הכיכר "למען ביטחונם".

מיליוני אזרחים קיבלו למכשירי הטלפון הנייד שלהם הודעות טקסט בהן נקראו לתמוך בממשל. ההודעות התקבלו למרות העובדה שהמשטר חוסם את כל הטלפונים המצריים כבר שישה ימים מלשלוח ולקבל הודעות טקסט. חברות הסלולר נשמעות בשבוע האחרון לתכתיבי השלטון, וההודעות הן עדות נוספת לכך שההתקפות על המפגינים בכיכר אל-תחריר ביומיים האחרונים מתוזמרות על ידי המשטר. הטלוויזיה הממלכתית גם הסיטה נגד המפגינים במהלך היום כשדיווחה על "מרגלים ישראלים" הנמצאים ביניהם.

בכיכר המשיכו במשך הצהריים להתנהל קרבות. לקראת שקיעת השמש, תפסו תומכי מובארק את אחד הכבישים העיליים המשקיפים על הכיכר והחלו ליידות משם בקבוקי תבערה אל עבר המפגינים מלמטה.

עם רדת הלילה, התפזרו מרבית תומכי מובארק, למרות שקבוצה של כמה מאות המשיכה בקרב זריקות אבנים ובקבוקי תבערה מהגשר אל הכיכר. אלפי תומכי דמוקרטיה מותשים, הנמצאים בכיכר שלוש יממות, מאז הפגנת "המיליון" בשלישי, סיכמו לעצמם בסיפוק שהם לא נכנעו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ