חוק חדש בניו יורק אוסר על עישון גם בפארקים ובחופים

חוק חדש נגד עישון במקומות ציבוריים בניו יורק יותיר גם את הפארקים, החופים ואזורי הבילוי הפופולריים נקיים מסיגריות

הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בניו יורק

בעת שתושבי ניו יורק מנסים להתמודד עם גל הקור המקפיא באזור המטרופולין ביממה האחרונה ועוסקים בפינוי הררי השלג שהסופה האחרונה השאירה בפתחי בתיהם, ראש העיר מייקל בלומברג לימד אותם לקח בהלכות בריאות. ביוזמתו של בלומברג, אישרה שלשום מועצת העיר חוק חדש המרחיב את איסור העישון ממקומות סגורים לשטחים ואתרים ציבוריים בעיר ניו יורק, כולל חופי ים ציבוריים.

לאחר שהוביל מאבק נגד הרגלי האכילה הפסולים לדעתו של רבים מתושבי הכרך, ויזם את החוק המחייב מסעדות ובתי אוכל בניו יורק לפרסם באופן בולט לצד מחיר מנת האוכל גם את מספר הקלוריות של המנה, עיגן בלומברג בחוק לפני כשמונה שנים איסור עישון במשרדים, במסעדות, בפאבים ובמועדונים חברתיים.

אחד המראות המאפיינים את מנהטן הוא עובדים שעומדים בפתחי ומבואות בנייני משרדים ומעשנים. בעוד שבועות אחדים, מי שייתפס מעשן סיגריה ליד בניין, או מחוץ לבית קולנוע או חנות באזור פופולרי, יהיה צפוי לקנס בסך 100 דולר. זאת, משום שבחוק החדש נכללים גם אזורים שאינם פארקים, ובהם מתחמי בילוי ותיירות כמו כיכר טיימס.

"מי שייצאו בקיץ הקרוב לשאוף אוויר צח בחופים או בפארקים יוכלו ליהנות מאוויר נקי וצלול, ולא לסבול מחופים מזוהמים בבדלי סיגריות", הצהיר אתמול בלומברג. החוק, המרחיב את איסור העישון הקיים, אושר שלשום במועצת העיר ברוב של 36 תומכים, מול 12 מתנגדים. לפי תקנות העיר, נדרש בלומברג לחתום על החוק בתוך 20 יום, והוא ייכנס לתוקפו שישה שבועות מיום החתימה.

איסור העישון יחול על 1,700 פארקים שהעירייה אחראית באופן ישיר לנקיונם ועל לא פחות מ-22 קילומטר של חופי ים ציבוריים, שבפיקוח העירייה. לפי החוק החדש, פקחי העירייה יהיו מוסמכים להטיל קנס על מי שיעשן בחוף ים או על ספסל בפארק ציבורי, אך במועצת העיר הודו כי הם מצפים מאזרחים להעיר למעשנים בעצמם.

הרוב שתמך בחוק החדש הושפע מדיווחים שפורסמו באחרונה באמצעי התקשורת ושכללו נתונים שלפיהם עישון פאסיבי מסוכן וקטלני לבריאות לא פחות מעישון. ואולם פרשנים שהתבטאו אתמול בתקשורת ציינו כי בשונה מרוב היוזמות הבריאותיות של ראש העיר, היוזמה הנוכחית עוררה מחלוקת.

המתנגדים לחוק ייצגו את ההשקפה הרווחת בקרב חלק בלתי מבוטל של תושבי הכרך, שלפיה מדובר ביוזמה הפוגעת בחופש הפרט. "אני מאמין שהרחבת איסור העישון היא אמצעי מגביל שפוגע בחירויות של אנשים פרטיים", אמר רוברט ג'קסון, חבר מועצת העיר ודמוקרט המייצג את שכונת הארלם, "רק חברה טוטליטרית כופה מגבלות כאלה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ