שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון: הסטטוס-קוו במזה"ת לא יחזיק מעמד זמן רב

קלינטון הזהירה מנהיגים "שמאמינים שארצם תהיה יוצאת מהכלל", כי אזורם הוכה ב"סערה של מגמות עוצמתיות"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, הזהירה היום (שבת) מנהיגים במזרח התיכון כי אזורם הוכה בידי "סערה של מגמות עוצמתיות", ושהסטטוס קוו בו לא יחזיק מעמד.

"ישנם מנהיגים שמאמינים שארצם תהיה יוצאת מהכלל", אמרה קלינטון בנאומה בוועידת הביטחון במינכן. "זה יכול להיות נכון בטווח הקצר, אך לא יחזיק מעמד לטווח הארוך. ממשלות שמונעות מהעם שלהן חירות והזדמנויות בסוף יפתחו את הדלת לחוסר יציבות... הדור הזה דורש, ובצדק, שהממשלות יהיו יעילות יותר ופתוחות יותר".

קלינטון גם הזהירה מפני "סיכונים הכרוכים במעבר לדמוקרטיה", כשתקופת המעבר יכולה להידרדר לעוד משטר אוטוריטרי. "מהפכות הפילו דיקטטורים בשם הדמוקרטיה רק כדי לראות תהליך פוליטי שנחטף על ידי אוטוקרטים חדשים המשתמשים באלימות, תרמיות ובחירות מזויפות כדי להישאר בשלטון, או לקדם סדר יום קיצוני".

לאור זאת, קלינטון, שנמנעה עד כה מתמיכה במועמד פוטנציאלי זה או אחר לנשיאות מצרים, הביעה תמיכה בהליך המעבר השלטוני שמוביל סגן הנשיא עומר סולימאן. "יש סיכוי רב יותר שהמעבר לדמוקרטיה ייעשה בדרכי שלום ויהיה קבוע, כשהוא מערב את הממשלה השלטת ונציגות רחבה של מצביעים".

ישנם כוחות, היא אמרה, שינסו לחבל בתהליך או להשתלט עליו, כדי לקדם סדר יום משלהם. "בגלל זה לדעתי חשוב לתמוך בתהליך המעבר עליו הודיעה ממשלת מצרים, שכעת בראשה עומד עומר סולימאן". אלה שמסרבים לוותר על האלימות, "לא מגיע להם מקום ליד השולחן", אמרה.

במקביל, אמר היום פראנק ויזנר, דיפלומט לשעבר שנשלח לקהיר על ידי הנשיא ברק אובמה, כי על מובארק להישאר בתפקידו כדי להכשיר את התנאים למעבר שלטוני מסודר. ויזנר אמר כי "דרושה הסכמה לאומית רחבה סביב התנאים המוקדמים בשביל שניתן יהיה ליישם את הצעדים הבאים ועל הנשיא להשאר בתפקיד כדי לכוון את השינויים האלה". עם זאת, העובדה שוויזנר הוא דיפלומט לשעבר שאינו נושא כעת בתפקיד רשמי בממשל, אפשרה לשמור על מידה של עמימות במסר האמריקאי. בכיר בממשל, שלא זוהה בשמו, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי ויזנר אמר את הדברים בתור "אזרח פרטי" ולא בשליחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ