בוש ביטל הרצאה בשווייץ בעקבות דרישה להעמידו לדין באשמת עינוי עצירים

פעילי זכויות אדם הודיעו שיגישו נגדו תביעה על שאישר שימוש בהדמיית הטבעה בגואנטנמו

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

נשיא ארה"ב ברק אובמה נכשל בניסיונו לסגור את מתקן המעצר בגואנטנמו, אף על פי שחתם צו מנהלי בנושא לפני למעלה משנתיים. אולם בית הכלא ממשיך לרדוף גם את קודמו גו'רג' בוש, שהוריש לו את המתקן שהפך לסמל להתעללות האמריקאים בעצורים החשודים בטרור.

ב-12 בפברואר היה מתוכנן בוש לנאום בערב הגאלה של "קרן היסוד" בז'נווה, אבל בסוף השבוע נודע כי ביטל את בואו. בדומה לכמה אנשי ציבור ישראלים, הוא נתקל בלחץ גובר מצד ארגוני זכויות אדם, שמתכוונים להגיש נגדו ביום שני תביעה על עינויי העצורים בגואנטנמו - ואם הוא לא ייעצר על-ידי הרשויות, לערוך הפגנת מחאה קולנית מול הבניין שבו ייערך האירוע. דומיניק בטיג, חבר במועצה הלאומית של שווייץ, פנה גם הוא לממשלת ארצו בקריאה לעצור את בוש. נראה כי המחלוקת שליוותה את תקופת כהונתו הספיקה לבוש, והוא הודיע שלא יבוא.

מ"קרן היסוד" נמסר כי ההופעה בוטלה על רקע ביטחוני. אולם ב-Human Rights Watch קבעו בסיפוק שבוש "מנסה להתחמק ממעצר", כי שווייץ היא אחת המדינות שאשררו את האמנה הבינלאומית האוסרת את השימוש בעינויים. מאחר שבוש הודה בעבר שנתן אישור לשימוש ב"Waterboarding", הדמיית הטבעה של עצורים, הרשויות בשווייץ היו "מחויבות" לפתוח בחקירה נגדו, ו"לחקור או לגרש אותו", אמר לכתבים אחד היועצים המשפטיים של הארגון. גם ארה"ב אשררה את האמנה, ולא ברור אם הטענה קבילה לגבי נשיא מדינה לשעבר, אבל הנסיעה בהחלט טמנה בחובה סכנה של אי נעימות וכותרות לא מחמיאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ