בריטניה עוברת ל"ליברליזם נוקשה"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מדיניות הרב-תרבותיות נכשלה והותירה את המוסלמים הצעירים במצב שעלול לקרב אותם לעמדות רדיקליות - כך אמר אתמול ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, שמבקש ליישם מדיניות שתאחד פילוגים ותעודד ערכים מערביים וליברליים. הדברים נאמרו בוועידה לענייני ביטחון במינכן. קמרון הוסיף שבריטניה ומדינות אחרות באירופה צריכות "להתעורר ולראות מה קורה במדינות שלנו", והביע תמיכה בבלימת הטרור באמצעות פעילות צבאית מעבר לים.

מדיניות הרב-תרבותיות אומצה בידי הממשלה הבריטית בשנות ה-60, ועיקרה כיבוד הזכות של כל קבוצה בממלכה לחיות על פי ערכיה. קמרון, באחד מנאומיו החשובים ביותר מאז נכנס לתפקידו, טען כי המדיניות הזאת נכשלה, בכך שלא הצליחה לקדם זהות אחידה המבוססת על זכויות אדם, דמוקרטיה, אינטגרציה חברתית ושוויון בפני החוק.

הסתייגויות דומות מפני רב-תרבותיות השמיעו בעבר גם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ונשיא צרפת, ניקולא סרקוזי. ואולם, קמרון אף הרחיק לכת, וקרא להפעיל מדיניות של ליברליזם נוקשה.

"הגיעה העת לשכוח את המדיניות שהפעלנו בעבר", אמר, "קודם כל, עלינו להפסיק להתעלם מאידיאולוגיות קיצוניות ולהתעמת אתן על כל צורותיהן".

לדבריו, בריטניה זקוקה לזהות לאומית חזקה, כדי למנוע מקבוצות שונות לפנות לאידיאולוגיות קיצוניות. "על המדינה לבחון בצורה מדוקדקת יותר כמה מהקבוצות המוסלמיות שמקבלות מימון ממשלתי, אך עושות מעט מאוד כדי לבלום את הקיצוניות הגוברת ולהילחם בטרור", אמר.

"בואו נבחן את הארגונים האלה כמו שצריך: האם הם תומכים בזכויות אדם אוניברסליות, כולל לנשים ולבני דתות אחרות? האם הם תומכים בשוויון הכל בפני החוק? האם הם תומכים בדמוקרטיה ובזכות האנשים לבחור את ממשלתם בעצמם? האם הם מעודדים השתלבות בחברה או מעודדים דווקא בדלנות?".

עוזריו של קמרון סירבו לזהות את הארגונים שאליו התכוון בדבריו, אולם ברור כי אחד מהם הוא המועצה המוסלמית העליונה בבריטניה. ראשיה הביעו את מורת רוחם מדברי ראש הממשלה, ואמרו שנאומו היה "מאכזב". העוזר למנכ"ל המועצה המוסלמית העליונה, ד"ר פייסל חנג'רה, הגיב לדברי קמרון בתוכנית רדיו. הוא אמר שהם קיוו שהממשלה החדשה תשנה את ההדגשים בסוגיות המלחמה בטרור ובעיית ההשתלבות בחברה. "אור הזרקורים מופנה אל הקהילה המוסלמית והממשלה רואה בה חלק מהבעיה במקום להתייחס אליה כאל חלק מהפתרון".

אחרים תמהו על בחירת המועד הזה לנאום מעורר מחלוקת, דווקא ביום שבו הליגה להגנת אנגליה, ארגון ימני קיצוני שמטרתו להילחם בהתפשטות האיסלאם בבריטניה, קיימה בלוטון את ההפגנה הגדולה בתולדותיה.

יותר מאלף שוטרים הפרידו אתמול בין הפגנה של ארגון הימין הקיצוני לבין הפגנה נגד הפאשיזם שנערכו אתמול בעיר לוטון הסמוכה ללונדון. כל הפאבים נסגרו מראש כדי למנוע השתוללות שיכורים, שעה שההפגנות נערכו במרחק של כקילומטר זו מזו. המשטרה הודיעה כי שבעה אנשים נעצרו, רובם בשל החזקה בנשק תקיפה.

הליגה להגנת אנגליה טוענת שהיא ארגון לא גזעני, שהוקם כדי להתנגד להתפשטות האיסלאם הקיצוני. ואולם, בהפגנות קודמות בבריטניה אירעו תגרות בין שוטרים לבין חבריה שקראו סיסמאות נגד המוסלמים והצדיעו במועל יד. באחד השלטים שנישאו אתמול בהפגנת הליגה נכתב "לא עוד מסגדים".

בלוטון, עיר של מעמד הפועלים השוכנת כ-50 קילומטרים צפונית-מערבית ללונדון, יש כ-200 אלף תושבים, שרבים מהם מוסלמים. לעיר יצא מוניטין כחממה לקיצונים. בשנים האחרונות נעצרו בה מספר חשודים בטרור ובעבר התגורר בה טיימור עבדול-ואהאב שפוצץ עצמו בדצמבר האחרון בשטוקהולם.

בנוסף, מבקרי קמרון מדגישים שמדיניות החוץ במזרח התיכון ובאזורים אחרים, ולא רק התנגשות בין תרבויות בבית, היא ששיחקה תפקיד מפתח בהתעוררות של הרגשות האנטי-מערביים.

עם זאת, קמרון מתח קו ברור בין דת האיסלאם לבין מה שהוא כינה "הקיצוניות האיסלאמית", אידיאולוגיה פוליטית המושכת אנשים המרגישים מנותקים, מנוכרים וחסרי שורשים בארצותיהם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ