ממשלת עיראק משקמת מונומנט שעוצב על פי ידיו של סדאם

עבודות השיקום החלו ללא כל הודעה פומבית או דיון ציבורי, כחלק ממיזם לשיפור פניה של בגדאד לקראת פסגת הליגה הערבית

ניו יורק טיימס
סטיבן לי מאיירס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
סטיבן לי מאיירס

בזמן שמאות אלפים הפגינו במצרים נגד שלטון הברזל של הנשיא, החלה עיראק בשיקום שקט של אגרוף הברונזה של הדיקטטור לשעבר, סדאם חוסיין. ללא כל הודעה פומבית או דיון ציבורי, הרשויות הורו לשקם את אחד מסמליו המוכרים ביותר של שלטונו הארוך והדכאני של סדאם: קשת הניצחון בבגדאד - שתי חרבות ענק מוצלבות, המוחזקות בידיים שעוצבו על פי ידיו-שלו.

"שילוב של נירנברג ולאס וגאס" - כך כינה את המונומנט המחבר והארכיטקט יליד עיראק כנעאן מקייה בספרו "המונומנט: אמנות, וולגריות ואחריות בעיראק", שאותו פרסם ב-1991 בשם בדוי, כדי להגן על עצמו אפילו בגלות.

קשת הניצחון של סדאם ב-2005

לאחר שנים של הזנחה, ולאחר פירוק חלקי ב-2007 שנעצר עקב מחאה - כאשר הלוחות המרכיבים אחד מהאגרופים הוסרו, כמו גם גולות הניצב של שתי החרבות - פועלים החלו באחרונה להרכיב מחדש את מה שהיה להתגלמות המגלומניה של הרודן.

עבודות השיקום מייצגות צעד קטן אך כזה שעשוי להיות משמעותי, לקראת הפיוס עם העבר, שעודנו שנוי במחלוקת, קרוב לשמונה שנים לאחר נפילת משטרו של סדאם.

"אנחנו לא רוצים להיות כמו אפגניסטאן והטליבאן ופשוט להוריד דברים", אמר עלי אל-מוסאווי, דובר מטעם ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאליכי, בהתייחסו להרס פסלי בודהה בבמיאן שבאפגניסטאן, "או להיות כמו הגרמנים ולהסיר את חומת ברלין".

"אנו אנשים מתורבתים", הוסיף. "והמונומנט הזה הוא חלק מהזיכרונות של המדינה הזאת".

העבודות הן חלק ממיזם לשיפור חזות העיר, בהשקעה של 194 מיליון דולר, לקראת פסגת הליגה הערבית שתיערך בעיר במארס. בשבועות האחרונים החלה ממשלת עיראק לרצף מחדש את הכביש המוביל משדה התעופה. ב"גרין זון" המבוצר - אזור הממשל בלב בגדאד שבו ממוקם המונומנט - הסירו רבים מקירות הבטון שהוצבו שם למיגון מפני פצצות מרגמה ומטעני חבלה, ושתלו פרחים ועצים לאורך הדרכים ובמעגלי התנועה שבהם צפויים הנכבדים הערבים לעבור.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ