בשיחות סגורות, גם תומכי המלוכה בירדן מאבדים תקווה

ירדן מתמודדת עם הכוחות המזעזעים את המזרח התיכון כולו, ולראשונה בתולדות המלוכה גם הזוג המלכותי סופג ביקורת קשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפרק, ירדן. זקני השבט ישבו עטופים בגלימות וכאפיות, גירדו בזקניהם בדאגה ועישנו, כשדיוקן ענק של המלך עבדאללה תלוי מעל ראשיהם. השיחה, שהתנהלה לבקשתם בבית פרטי, היתה בנושאים פוליטיים. מה חושבים הבדווים משבט זוביידי, עמוד השדרה של בית המלוכה והממלכה בירדן, על חוסר היציבות הנוכחי עקב האירועים בירדן ובתוניסיה.

התשובות דוקלמו כאילו נכתבו מראש. "אנו נאמנים לחלוטין להאשמים", "לא נתיר לעולם חוסר יציבות", "אף ירדני לא ייצא נגד המשטר הזה". אולם, כשהוגשה ארוחת הצהריים הכל השתנה. "אנו חיים בשקר. למלך אין תקווה", אמרו שניים מהשייחים. "בשירות הביטחון אמרו לנו לא להיפגש איתך, אבל יש לנו לשון ואנחנו נדבר", הוסיפו אחרים.

ירדן, המתמודדת עם הכוחות המזעזעים את המזרח התיכון כולו - עליית מחירים, אבטלה רבה, בעיקר בקרב צעירים, העברה מהירה ונרחבת יותר של מידע וחוסר שביעות רצון ושלטון יחיד שאינו נתון לפיקוח אזרחי - נמצאת על הסף. כל העיניים מופנות אל המלך, כדי לראות אם יחיל את הרפורמות שהבטיח בעת פיטורי הקבינט, ואם הדבר יספיק כדי להרגיע את גל התסכול הגואה.

מה שמעורר פליאה בירדן הוא עצם הפקפוק במלוכה. חוסיין, אביו של המלך עבדאללה, היה במשך 46 שנה השליט הנערץ על העם כולו. לעומת זאת, יש תחושה של אי שביעות רצון גוברת מהבן ומאשתו, המלכה ראנייה. הזוג המלכותי סופג ביקורת. "דבר שהיה טאבו מוחלט", אמר לביב קמחאווי, פרשן פוליטי ופעיל זכויות אדם. רוב הזעם שמופנה לעבר המלך ואשתו נוגע לאורח חייהם הבזבזני ולסובלנותם כלפי נגע השחיתות.

נכון לעכשיו מנהלים המלך וראש הממשלה החדש שיחות עם האיסלאמיסטים, איגודי המורים ואנשי השמאל. חוק הבחירות, לדבריהם, יהיה הוגן יותר; יתאפשרו הפגנות ללא רישיון, והמלחמה בשחיתות תהפוך רצינית יותר. בינתיים נראה כי מאמצי המלך נושאים פירות והמהפכה אינה מעבר לפינה. שאיפת האחים המוסלמים כפי שהצהיר ראש הלשכה המדינית שלהם, להפוך את עבדאללה לדמות סמלית, "כמו מלכת אנגליה או נשיא ישראל", אינה צפויה להתממש בקרוב. אולם פרשנים חשים כי משהו משמעותי השתנה בירדן, וכי המפגינים עשויים למלא את הרחובות שוב בקרוב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ